ČSOB otevřela vlastní startupový akcelerátor, hledá 10 firem

V Česku zbytečně zaniká množství inovativních firem a jen necelá desetina z nich získá svého investora. Proto se ČSOB rozhodla spustit vlastní akcelerační program pro startupy a projekty Start it. Během šesti měsíců získá deset firem možnost využívat coworkingové centrum Impact Hub a od banky dostanou odbornou pomoc.

Podle ČSÚ vzniklo v roce 2017 v Česku celkem 32 180 společností, ale více než třetina z nich předčasně skončila. I když vzniká velký počet nových firem, souběžně roste poměr zaniklých společností k čerstvě založeným.

„Znám spoustu příkladů startupů, které vyhořely i navzdory počátečnímu kapitálu. Mnozí se také s vidinou peněz vzdají části svého podílu a připraví se tak o možnost rozhodovat o směřování svých projektů,“ popisuje Filip Molčan [na úvodní fotce vlevo], jehož společnost Good Sailors dává příležitost talentovaným hendikepovaným lidem, a sám má zkušenosti ze Silicon Valley.

Nově je Molčan také jedním z porotců programu Start it spadajícího pod ČSOB. Jeho cílem je podporovat zejména začínající podnikatele a zlepšit tak výše zmiňované statistiky.

„Zakladatelé startupů mnohdy překypují počátečním nadšením a mají skvělé myšlenky. Je ale velmi náročné projekt překlopit do funkčního modelu s životaschopným byznys modelem, který by zajistil dynamický růst firmy v nadcházejících letech,“ uvádí Zuzana Paulovics [na úvodní fotce vpravo] z ČSOB, lídr programu Start it.

Firmy se do programu mohou přihlašovat do konce února. Podle ČSOB jsou podpora, mentoring a právní poradenství hodnoty a služby, které již pro startupy v dnešní době nejsou tak jednoduše dostupné.

Už v pilotním kole programu, do kterého ČSOB pozvala čtyři firmy, se ukázalo, že tato pomoc je ze strany startupů žádaným artiklem. Stejně přínosné jsou pro začínající podnikatele i kontakty na korporátní klienty a investory, které jim banka zprostředkuje.

„Hledáme taková řešení, která přinesou pozitivní změny v českém podnikatelském prostředí. Naše ekonomika se musí posouvat vpřed a nesmí se nechat zatlačit do pozice jakési montovny. V podpoře začínajících inovativních firem prostřednictvím programu Start it vidíme možnost, jak prostřednictvím poskytování naší podpory, finanční i nefinanční, pomůžeme naší společnosti s realizací dobrých nápadů ku prospěchu nás všech,“ říká Petr Hutla [na úvodní fotce uprostřed], člen představenstva ČSOB, zodpovědný mimo jiné za oblast společenské odpovědnosti.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Rohlík po pěti měsících provozu prý nasazuje ostré tempo. Příští rok chce miliardové tržby

Pět měsíců provozu má právě za sebou Rohlík.cz - projekt Tomáše Čupra a investiční skupiny Miton a Enern. Za tu dobu se má čím chlubit. Meziměsíčně roste počet jeho zákazníků minimálně o stovku procent a tržby o desítky procent. Průměrně dokonce na Rohlíku lidé utrácejí za objednávku čtyřikrát víc než v supermarketu. Co si ještě za tu dobu Rohlík upekl a co přibude? Přinášíme jeho infografiku a věřte: plány jsou opravdu velké.