Cryptelo se stalo terčem „krále losovaček“. Soud zamítl insolvenční návrh a označil jej za šikanózní

Martin Baroš, Cryptelo

Český startup Cryptelo byl od loňského roku podle vyjádření firmy předmětem útoku Davide Libigera, nechvalně známého pro nekalé losovačky mj. v kauze Rath. Ve spolupráci s Alexejem Petráskem podal v září Libiger na Cryptelo účelový návrh k insolvenci se snahou o nepřátelské převzetí technologické společnosti vyvíjející řešení pro ochranu dat. Soud v úterním usnesení rozhodl o zamítnutí tohoto insolvenčního návrhu a zároveň celý postup označil za šikanózní. Cryptelo bude Libigera a jeho společníky žalovat na náhradu škody a zvažuje další právní kroky.

Technologická společnost Cryptelo vyvíjí řešení pro šifrování a ochranu posílání dat mezi uživateli. Software postavený na kombinaci know-how světového kryptologa Vlastimila Klímy a technologie blockchain dnes využívají české banky a další klienti z celého světa s vysokými nároky na bezpečnost.

Jsem přesvědčen, že Cryptelo patří mezi české startupy s velkým globálním potenciálem – mají unikátní technologii, silný tým a jejich produkt řeší reálné bezpečnostní potřeby velkých firem,” říká Cedric Maloux, ředitel akcelerátoru StartupYard, jehož absolventem se stal v roce 2017 i startup Cryptelo.

V loňském roce se společnost dostala do nečekaných problémů s jedním ze svých finančních investorů – Davidem Libigerem. Ten ve spolupráci s Alexejem Petráskem podal v září na Cryptelo účelový návrh k insolvenci se snahou o nepřátelské převzetí úspěšné technologické společnosti. V úterý Městský soudu v Praze zveřejnil usnesení o zamítnutí insolvenčního návrhu, ve kterém uvedl, že jednání Petráska a Libigera sledovalo nepoctivý záměr a celý návrh posoudil jako šikanózní.

Philip Staehelin (Advisor), Martin Baroš (CEO), Cedric Maloux (Advisor, StartupYard CEO)

Kromě poptávek od předních světových firem je o náš produkt velký zájem i mezi investory. Právě proto jsme se v loňském roce stali terčem snahy pana Libigera o nepřátelské převzetí firmy, jehož součástí byl i účelový insolvenční návrh. Rozhodnutí soudu je pro nás velkým zadostiučiněním, doufáme, že bude znamenat konec nekalých praktik ze strany pana Libigera a jeho kumpánů. Naši prioritou je pokračovat ve vývoji a dále růst v zahraničí,” komentuje rozhodnutí soudu Martin Baroš, zakladatel startupu Cryptelo [na úvodní fotce].

Soud svým rozhodnutím insolvenční návrh zamítl a v textu usnesení konkrétní zmiňuje, že “dospěl k závěru, že insolvenční návrh má šikanózní povahu”, dokonce ho nazývá “typickým příkladem šikanózního návrhu”. V usnesení dále zaznívají spojení jako “účelovost insolvenčního návrhu, jednání ve shodě a vzájemném srozumění”.

Soud zároveň vyhodnotil postup Petráska a Libigera jako “nepoctivý záměr, který je navíc v rozporu s dobrými mravy”. Kromě Petráska a Libigera zmiňuje usnesení také společnost Gen Consulting AnSan patřící konzultantovi Andoru Szandorovi s tím, že se i ten “patří do skupiny se zájmem ovládnutí/poškození dlužníka”.

Cryptelo proto bude v nejbližších dnech podávat žalobu na náhradu škody a zvažuje další právní kroky. “S právníky nyní připravujeme podklady na žalobu, rozhodně budeme žalovat na náhradu škody, řešíme však také trestní oznámení a náhradu nemajetkové újmy, které vznikla poškozením naší pověsti před investory i zákazníky,” dodává Baroš.

Nejedná se o první kauzu spojenou s osobou Davida Libigera. Ten byl v minulosti spojen s nekalými losovačkami, kvůli kterým města vracela dotace ve výši 200 miliónů. Jeho jméno se objevuje také ve spojení s kauzou Rath či podezřelými kontrakty na konzultace na pražském magistrátu či Ministerstvu životního prostředí.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

ScreenReach umí propojit televizi (značky) se smartphony (zákazníci)

Nevyhnutelná proměna televizního sledování je už nějaký čas na spadnutí. Už teď se na ní podílí zejména online sledování a aplikace, které zvyšují interaktivitu a ze sledování televize dělají společenskou událost. Nejnovějším startupem na tomto poli je i ScreenReach, služba kombinující televizi s možností interaktivně soutěžit přes telefon.