Crowdfunding rostl v roce 2012 o 81 procent, zafinancoval 2,7 miliardy dolarů

Různé formy crowdfundingu se rozmáhají po celém světě, dominantní jsou ale v Severní Americe a Evropě, které mají na svém kontě přes 95 procent všech vybraných prostředků. Vyplývá to ze studie, kterou o situaci v crowdfundingu za minulý rok vypracovala společnost Massolution.

Massolution vychází v údajích o loňském crowdfundingu z dat od 308 specializovaných crowdfundingových platforem z celého světa. Studie započítávala všechny druhy crowdfundingu, tedy ty založené na darech, na odměnách pro vkladatele, půjčkový crowdfunding a také equity crowdfunding, model, v němž veřejnost získává výměnou za vložené prostředky podíl na projektu tak, jak je to běžné při klasických podílových investicích v obchodním světě.

Rozložení prostředků, které v rámci crowdfundingu změnily svého majitele, znázorňuje následující mapka. Také z ní vyplývá, že crowdfunding se sice objevuje po celém světě, přesto se stále jedná hlavně o záležitost Spojených států a Kanady, v o něco menší míře pak i Evropy.

Crowdfunding v roce 2012 neměl daleko k tomu, aby se objem vybraných prostředků zdvojnásobil. Zatímco růst v roce 2011 činil 64 procent, v roce 2012 to bylo už 81 procent, globálně tedy zrychloval. Nejpomaleji přitom loni rostla Evropa, meziročním tempem “pouze” o 65 procent, následovaly Spojené státy, které objem více než zdvojnásobily (105 procent), a zbytek světa rostl o 125 procent. Vzhledem k malému počátečnímu množství prostředků ovšem ani rychlé tempo růstu ostatních částí světa nemohlo objem prostředků v USA a Evropě ani vzdáleně vyrovnat.

Massolution očekává, že crowdfunding bude dále růst a především i nadále zrychlovat tempo růstu. Společnost na letošní rok odhaduje nárůst na 5,1 miliardy dolarů (meziroční růst asi 89 procent) a také to, že již zmíněný equity crowdfunding začne ve Spojených státech získávat na důležitosti. To by měl umožnit takzvaný JOBS Act (Jumpstart Our Business Startups Act), zákon, který má v USA umožnit podílové investice od neprofesionálních investorů z řad veřejnosti. Účinnosti by měl nabýt nejpozději do konce tohoto roku.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jak sehnat fajn spolubydlící? Udělejte z bytu Techsquat!

Tohle je prostě geniální nápad. Dva fanouškové startupů z Brna mají byt, ale nemají spolubydlící. Jejich odpověď? Místo inzerátu vytvořili stránky techsquat.com a pojali celý byt jako místo pro ubytování a přespávání startupistů. V Brně tak vznikl unikát, historicky první Techsquat pro příznivce designu, technologií a byznysu.