Crowdfunding loni Čechům vynesl na 70 milionů

Kokpit stíhačky, svítící tapety, vylepšení pro Oculus Rift či Raspberry Pi, sedací batoh, klávesnice budoucnosti a samozřejmě počítačové a deskové hry nebo hudba. To všechno jsou oblasti, kde se českým tvůrcům dařilo získávat peníze od tisíců dárců na tuzemských i globálních crowdfunding platformách. Podívejme se, jakým projektům v roce 2014 pomohly.

Kickstarter: České hry i klávesnice budoucnosti

O největším ze všech úspěchů, který asi jen tak překonán nebude, už toho bylo napsáno víc než dost. Připomeňme jen, že Warhorse Studios uzavřeli 20. února 2014 svou historickou kampaň na hru Kingdom Come s famózním ziskem 1 106 371 liber od více než 35 tisíc dárců. Přitom původně chtěli “jen” skromných 300 tisíc. A to ještě zdaleka nebyl všem příjmům konec, jak ukázal náš nedávný rozhovor.

I jiným se ale loni na Kickstarteru dařilo. Kladenští CGE měli požadovaných 20 tisíc dolarů na stolní hru Dungeon Lords v kapse už první den. Nakonec se počítadlo zastavilo na hodnotě 247 502 dolarů, což při dnešním ne úplně slavném kurzu koruny dělá skoro 6 milionů. Původní český komix On the Coast of Dreams si sice sáhl jen na cílených 9 tisíc dolarů, podařilo se tak ale úspěšně završit dva roky práce v jinak ne zrovna perspektivním odvětví.

dungeon lords

Alespoň částečný úspěch si připsal i projekt kokpitu stíhačky určeného pro obýváky nadšenců do letectví. Stanovený finanční cíl dost zásadním způsobem nesplnil, díky získané publicitě si ale své investory a obchodní partnery nakonec našel. Ani český projekt futuristické klávesnice 101touch to až ke 180 tisícům liber nedotáhl, i přislíbených 88 048 liber ale značí velmi slušný potenciál a tvůrci budou projekt dál rozvíjet.

Českých dárců se v roce 2014 na Kickstarteru našlo 6800 a celkem dali dohromady úctyhodných 707,9 tisíce dolarů.

IndieGoGo: Svítící tapeta, vylepšený Oculus i Raspberry Pi

Také u hlavní konkurence Kickstarteru se Češi představili hlavně jako hračičkové. Zde však už spíše jako ti techničtí. Nejvíce peněz, 34 006 dolarů, si připsaly svítící tapety Lighting Wallpaper, i když původně cílily ještě o něco výš. Následoval je zajímavý HD upgrade pro Oculus Rift, projekt s názvem RiftUP!, který už svůj cíl s 25 133 dolary nejen splnil, ale dokonce víc než zdvojnásobil.

lightwp

Z menších technologických úspěchů si zmínku rozhodně zaslouží unikátní 3D pero 3Dsimo, jehož autoři zvládli skromný cíl 500 dolarů splnit na 2640 % se ziskem 13 198 dolarů. A stejně tak i projekt UniPi, rozšíření pro Raspberry Pi, které uživatelé ocenili na 7237 eur. Pro zajímavost doplňme i hudební projekt Orquestrina Baborák, který jsme sice absolutně nepochopili, ale 10 831 liber značí, že jiní v tom byli úspěšnější.

HitHit posílil náskok, do hry vstoupil Vodafone

Jedničkou v Česku zůstává HitHit, který se loni víc než zdvojnásobil. Zatímco v roce 2013 na něm vybralo 76 úspěšných projektů 6,5 milionu korun (z celkem 187 uchazečů o přízeň dárců), v roce 2014 to bylo už 13,5 milionu pro 132 úspěšných (spuštěno bylo 341 projektů). Přispěvatelů bylo 16 tisíc a koupili si celkem 20 tisíc odměn. Zajímavostí je, že 90 % lidí přispívalo na úspěšné projekty.

Skrze HitHit se navíc do této oblasti nově pustil také Vodafone – projekty, které chtějí peníze od jeho nadace, musí potvrdit svou životaschopnost právě úspěšnou crowdfundingovou kampaní. Představily se tak poměrně zajímavé projekty jako rekonstruovaný drážní sklad Radlická kulturní sportovna, vznikající Národní filmové muzeum nebo ekologické pohřbívání.

Nejvíce peněz, 1 735 216 korun, získal festival United Islands, peníze se ale vybraly i na sedací batoh BAGOBAGO (217 730 korun), dokument o Filipu Topolovi (480 300 korun), knížku povídek Miloše Čermáka (136 000 korun) nebo kampaň Žít Brno (72 484 korun). Služba kromě toho rozjela i slovenskou verzi a plánuje pokračovat do Polska a do Maďarska.

Možností v Česku pořád přibývá

I když už to před rokem vypadalo, že si na dva dominantní české hráče HitHit a Startovač asi nikdo další netroufne, opak je pravdou. Nových vyzyvatelů je překvapivě hodně. Například Everfund láká na možnost investovat kromě peněz i svůj čas či odbornost, za Odstartováno se zase postavila Raiffeisenbank. Do stejných vod míří lovit zajímavé projekty také nové služby Katalyzátor a Vision Partners. Dál samozřejmě pomáhají s financováním i již zavedení KreativciSobě a Nakopni.mě.

cf_cz_14

Na konci minulého roku vyšla také studie Crowdfunding Visegrad, která mapuje crowdfundingové prostředí v Česku, Polsku, na Slovensku a v Maďarsku. Podle ní přes výše vyjmenované české platformy proteklo do loňského října 24,5 milionu korun. Celou studii si můžete prohlédnout online zde. Její tvůrci také sestavili příručku s doporučeními pro ty, kdo by crowdfunding chtěli aktivně využít.

Každopádně pokud přislíbené částky od dárců z Kickstarteru, IndieGoGo i českých služeb sečteme, dostaneme se na částku někde kolem 70 milionů korun. A to nemluvíme o druhotných příjmech, jak ukázal příklad Kingdom Come nebo původně neúspěšného projektu domácího kokpitu letadla. To není vůbec špatný výsledek, i když jde podstatná část peněz na vrub jednomu projektu. Ale tak to v tomhle světě chodí.

Total
0
Shares
Další články