Co nového přinesl Startup Summit pro startupisty

Páteční Startup Summit přinesl kromě diskuzí nad důležitými tématy i řadu dobrých zpráv pro všechny, kdo pracují na vlastních projektech nebo by chtěli začít. Zejména české akcelerátory, inkubátory a další aktivisté předvedli spoustu projektů, které české a slovenské startupové scéně věští velmi zajímavou budoucnost.

Předně, hned dva české startupové projekty, StartupYard a Node5, se nově staly součástí Global Accelerator Network (druhý jmenovaný v partnerství s Czech ICT Alliance). Došlo tedy k tomu, o čem se šuškalo již měsíce v napjatém očekávání “komu to padne” a kdo se nakonec “stane součástí TechStars”. Nakonec všechno vypadá trochu jinak, výhody v podobě přístupu ke globální sítí mentorů, partnerským službám a know-how nejslavnějšího světového akcelerátoru nečekaně dostali oba vážní zájemci a tedy i jejich klienti. Jen se vytratilo ono slovíčko TechStars.

Dobré a ještě lepší zprávy

Je celkem sympatické, že je místní scéna už tak daleko, že si může dovolit více názorů. Zatímco ve StartupYardu převažuje pozitivní hodnocení téhle významné novinky a velká očekávání spojená s výhodami členství, jejichž seznam jsme si mohli pročíst a čeští startupisté se opravdu mají nač těšit, Node5 je o něco kritičtější a upozorňuje na klesající kvalitu zapojených akcelerátorů. Oba názory mají své opodstatnění, my jsme každopádně rádi, že se Česko v tomto směru dostává na globální mapu. Důležité teď bude hlavě to, jak se podaří nově získaný potenciál využít.

Domovská základna StartupYardu, TechSquare, ústy Petry Hubačové současně potvrdila chystané stěhování na Smíchov do nových, velkých, hravých a po všech stránkách jistě zajímavých prostor. Na Praze 5 to tedy začíná opravdu slušně houstnout. Lukáš Hudeček vedle chystaného MiniSeedfondu s rozpočtem kolem deseti milionů představil také projekt Summer of Startups, který zatím sklízí velmi pozitivní ohlasy. Odstartovat má už 1. srpna a vyřeší problémy hned dvou skupin – angel investorů, kteří mají peníze a vlastní nápady, ale nemají čas, a lidí, kteří by chtěli dělat startup, ale nemají ten správný nápad nebo třeba odvahu opustit bezpečí velké korporace.

Výsledkem je stodenní projekt, kdy investoři nabídnou vlastní promyšlené nápady a peníze, zatímco zájemci o podnikání a inovace nabídnou svůj čas a dovednosti. Většina v takto vzniklých firmách navíc bude vždy patřit samotným startupistům, nikoliv investorům. Komu to připadá jako fér nabídka, může se předběžně přihlásit už nyní prostřednictvím formuláře. Na Startup Summitu se navíc pro projekt povedlo na ubrousku dojednat podporu Forbesu.

Tím ale možnosti pro hledání práce ve startupech nekončí, v nejbližších dnech a týdnech se rozjede také portál StartupJobs, který můžete sledovat i na Twitteru. Zájem o schopné lidi má totiž stále více začínajících či úspěšně se rozvíjejících firem a stejně tak roste chuť zaměstnanců získat nějakou tu startupovou zkušenost. Obě skupiny by měly v budoucnu najít zajímavé aktuální nabídky právě na tomto místě.

Kdo, co a s kým

Vůbec bylo nejspíš pro řadu lidí překvapením, jak rozsáhlá startupová infrastruktura se začíná v Česku na Slovensku budovat:

Velké plány na expanzi má HUB, bratislavskou startupovou centrálou se chce stát nový The Spot, v den konání konference uzavřel registrace první vzdělávací program pro zájemce o internetové podnikání iCollege zaštítěný řadou zajímavých osobností, při ČVUT (ale nejen pro ni) fungují hned dva startup projekty eClub a InovaCentrum (jehož účastníci se představí i na nedělním Pitch Day v Node5), i do českých končin brzy zamíří StartupCamp úspěšně fungující v Bratislavě a Košicích, to lepší z aktivit státních institucí ukazuje CzechAccelerator lákající na pobyty od Silicon Valley až po Izrael, stále více fanoušků nejen z Moravy získává brněnský StarCube, startupy získaly své pevné místo i v rámci aktivit Vaška Stoupy a jeho konference WebExpo a zapomenout nesmíme ani na uskupení Global Startups.

Co se týče dalšího obsahu konference a názorů na jednotlivá témata, věnuje se Startup Summitu řada blogů:

I nám se zalíbila řada zajímavých citátů, které během konference zazněly, mnohé z nich ostatně najdete také na Twitteru pod hashtagem #startupcs. Třeba že “je třeba kvantita, aby byla kvalita”, že podpora médií je důležitá, aby si začínající podnikatelé věřili a nepovažovali se za blázny, nebo že z TechStars vyhodí polovinu přihlášek, aby prošly jen projekty, které mají štěstí (možná mýtus, ale i tak hezký).

Slyšeli jsme také, že Česko kvůli mnoha specifikům není dobrý trh pro testování globálních startupů, a že “investor je raketový motor – když chceš na Měsíc, ani Porsche nestačí, potřebuješ raketu”. A věříme, že projekty jako Summer of Startups ukážou, že nemusí nutně platit tvrzení “pokud jste do 15 let nic neprodali, jděte radši do konzultantské firmy”.

V každém případě budete moci obsah Startup Summitu a všechny rady, diskuze a novinky (jmenujme třeba skvělých 200 tisíc stažení vítězné aplikace Sing Something za první dva týdny nebo ohlášení investice od Esther Dyson pro více než nadějný český startup Apiary.io) znovu zhodnotit i prostřednictvím videozáznamu. Ten se ze všech sil pokusíme zveřejnit do konce týdne.

Každopádně ještě jednou díky všem za skvělý networking a za skvělou práci, kterou české a slovenské startupy a jejich přátelé a podporovatelé odvádějí!

Za vytvoření webu ještě děkujeme našemu partnerovi Symbio Digital, za podporu patří díky generálnímu partnerovi Czech ICT Alliance. O vážně rozjetou afterparty se postaral Miton. Hlavním mediálním partnerem a sponzorem startupové přehlídky byl iHned.cz. Děkujeme také významným partnerům 42Angels, Seznam, Nokia, H1.cz, Startup.Lupa.cz, Goldbach, advokátní kanceláři Pelikán Krofta KohoutekFalanxia, brandzfriendz, SuperHostingMartinus.czAAAPoptávka.cz.

 

Total
0
Shares
Další články