Co nejvíc zaujalo lidi, kteří půjčují lidem? Designový vibrátor. Takhle funguje Zonky

Jestli jste aspoň koutkem oka v posledních měsících zahlédli televizi, pravděpodobně vás taky postihla reklama Zonky. Platformy, díky které lidé půjčují lidem. Zapomeňte na paní, co si chce peníze na karavan. My máme reálné příklady, jak to funguje. A zajímavější. Podívejte se na to, jak jsou lidi ochotni dávat peníze na designový vibrátor.

Anna Marešová a její Whoop.de.doo nejsou neznámá jména ani mezi designéry, ani mezi startupovými módními projekty. Už proto, že její produkt si svým zaměřením zajistil publicitu sám. Před čtyřmi lety byla sada erotických pomůcek pro ženy jen studentským konceptem, rok na to se dočkaly uvedení na trh designové Venušiny kuličky a před měsícem vibrátor.

Mohli bychom se rozepsat o tom, jak má vibrátor minimalistický vzhled, jak Anna konzultovala vývoj kuliček s gynekology nebo přizvala na pomoc profesionální testerku. Za stejně zajímavé považujeme ale i to, že je vlastně na trhu. Pomohly mu k tomu totiž peníze ne od profesionálních investorů nebo bank, ale crowdfunding a Zonky.

Díky Zonky Anna získala na dotažení výroby nového vibrátoru něco přes 900 tisíc. Podmínky jsou takové, že nejprve splatí úroky a od příštího roku bude splácet samotnou půjčku. Splátky jsou rozložené na tři roky.

3,5 milionu korun za tři dny

Whoop.de.doo využilo setkání organizované Zonky a Forbesem v coworkingovém centru Impact Hub.

Na přelomu loňského roku se během tří setkání v Praze, Brně a Ostravě představily stovkám lidí tři projekty: elektrické longboardy ostravské firmy XTND, pracovní portál Cocuma a právě designové vibrátory Whoop.de.doo, které „investory“ zaujaly nejvíc.

Před „investory“ všichni vystoupili s jednoduchou otázkou: “Věříte nám natolik, že jste ochotni nám půjčit?”. Odezva je překvapila, během tří dní jim desítky drobných investorů nabídly 3,5 milionu korun, výše nabídnutého úroku se pohybovala mezi 6 až 10 %. Největší nabídnutou půjčkou bylo 500 000 Kč.

Když si chcete půjčit v bance jako začínající podnikatel právě proto, že potřebujete pokrýt vstupní náklady, jste pro klasickou banku nezajímaví. Buď vám tedy nepůjčí vůbec, nebo za šíleně vysoký úrok,“ říká Anna Marešová.

03_Whoop.de.doo Vibrator
Designový vibrátor Anny Marešové, na jehož výrobu si půjčila přes Zonky

Red Dot pro vibrátor

Půjčenou částku využila Anna Marešová na dokončení produktu, který měl být původně uveden na trh už před Vánoci, ale protože nebyla spokojená s jedním vnitřním dílem, tak jeho výrobu posunula až na letošní únor. Dnes už se nový vibrátor vyrábí a krátce po zahájení výroby si připsal ocenění za design Red Dot Award. „Přitom loni touto dobou jsem na výrobu neměla ani peníze,” řekla k tomu Anna.

Momentálně se vibrátor rozesílá prvním pěti stovkám zákazníků, kteří si ho koupili jako první za zaváděcí cenu 5 100 korun. V plánu je už druhá edice, která už bude dražší. Na ni si budou muset další zákazníci chvíli počkat – měla by dorazit v květnu.

Křest designového vibrátoru v listopadu 2015
Křest designového vibrátoru v listopadu 2015

Pokud byste se chtěli takové akce zúčastnit se svým startupem, další kolo se bude konat letos na začátku června. Opět ho bude pořádat Zonky, Forbes a Impact Hub, startupy se mohou hlásit na start@zonky.cz.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

SAP se otevírá startupům – 11 českých firem chce technologii a peníze

Tři písmena, která znamenají v korporátním světě moc. SAP je systém, který do svých útrob pustila většina globálních firem, ale i států. Říká se, že když firma přežije implementaci SAPu, tak přežije úplně všechno. Teď se německá firma rozhodla hledat inspiraci pro další rozvoj svých systémů ve startupech a začíná pracovat i s těmi českými a slovenskými.