Co je nového u českých globálních startupů

Minulý týden proběhlo v Praze třetí setkání českých globálních webových startupů sdružených v iniciativě Global Startups. Cílem aktivity je tyto firmy mapovat, propojovat a poskytovat o nich informace široké veřejnosti. Setkání se zúčastnilo 30 z aktuálně 50 zalistovaných firem a mnohé z nich měly čím se pochlubit nebo ukázaly své nové projekty.

Součástí Global Startups byla i diskuze na téma stav české startupové scény. Z reakcí zúčastněných lze formulovat závěr, že české globální webové startupy zažívají produktivní období. Nezaslechli jsme žádné zmínky o nedostatku kapitálu, pracovníků ani zájmu veřejnosti. Zástupci firem řešili spíše dlouhodobou vizi udržitelnosti startupového ekosystému, nikoli palčivé problémy současnosti, z čehož se dá vyvozovat, že se těmto startupům daří dobře a v bublině si nepřipadají. Zajímavá byla i zmínka o přílivu zaměstnanců ze středních a větších firem např. přes server StartupJobs. Zaměstnanci korporací tak vnímají příležitost uplatnění v začínajících firmách.

A teď už to hlavní. Nemůžeme sice prozradit vše, ale alespoň stručně představujeme malé i velké novinky od zúčastněných firem:

 • CSS Hat od firmy Abdoc se dále rozvíjí. Přestože tým plánoval projekt dokončit, podporovat a věnovat se vývoji další služby, CSS Hat vytěžuje jejich kapacity nadále naplno. Zjevně je o produkt zájem.
 • Apiary výrazně organicky roste, přestože přístup je možný jen přes pozvánky. Množství přijatých uživatelů firma koordinuje s kapacitami týmu, což je i důvod, proč prozatím odmítli zákazníky jako např. Skype a PayPal. Jako největší výzvu vnímají schopnost nalezení funkčního prodejního modelu a prodej do korporátní sféry.
 • Arounded chce následovat úspěch britské služby Whipcar. Jsou schopni pronajmout vaši Octavii v Praze až za 1100 korun za den. Bude pojištěna po celé Evropě. Počty zákazníků firmě pomalu rostou.
 • BellaDati zaměstnává 20 lidí a jejich významným trhem je Korea. Snaží se získat další velké zákazníky v České republice a pracovat na expanzi v Asii a Brazílii. Jsou profitabilní. A mají prý radost, že GoodData zdražilo (služby jsou si podobné), což BellaDati přivedlo nové zákazníky.
 • BijkCloudee Zdeňka Cendry jsou zavřené, o to větší pozornost budí CDN77, které se rozrůstá v oboru, kde všechny vyrostlé hráče skupuje dominantní Akamai. Bijk se zaměřoval na moc malý trh, měl příliš štědrý rozpočet, produkt budoval příliš dlouho a neměl dostatečně rozvinutý obchod. Výsledky CDN77 zřejmě firmu ukáží jako profitabilní, zajímavým segmentem CDN sítí je podle Cendry video.
 • BrandEmbassy rozšiřuje tým a roste jak počtem vývojářů, tak v obchodě. Snaží se prosadit v USA s novým produktem, který mapuje “customer emotion”.
 • Camcada vznikla nedávno v rámci Summer of Startups a snaží se nabídnout co nejjednodušší způsob publikace streamovaného videa.
 • Celebrio získalo významnou investici několika milionů korun za minoritní podíl. To mu umožnilo rozrůst se na 19 zaměstnanců. Chce být technologickou firmou, která svůj produkt poskytuje k integraci partnerům. Celebrio plánuje podporu 14 jazyků.
 • Click&Study plně změnilo svůj produkt. Původní trh byl malý a špatně monetizovatelný. Nyní pracuje na produktu v oblasti jazykových škol a kurzů, správný směr v brzké době potvrdí oznámení investice.
 • Collabim je v jednání se Socialbakers o akvizici. Zatím zůstává solitérní ziskovou firmou.
 • Druidly po získání investice $110k spouští beta verzi, kterou hodlá testovat na vydavatelích obsahu. Rozšířilo tým o vývojáře pro iOS a Android, do konce roku 2012 chtějí pokrýt většinu majoritních mobilních platforem.
 • Formees překročilo hranici 5000 registrovaných uživatelů, soustředí se tím na další rozšíření uživatelské základny.
 • Geewa pohltila Brněnský herní tým Cuketa, veterány z herního oboru, a soustředí se na vydání Pool Live na iOS platformě, od čehož si slibuje další růst. Odmítla dvě akviziční (investiční) nabídky z top šestky herních firem. V online kulečníku stále nevidí žádnou konkurenci.
 • GoodData po investici $24m v sérii C nadále dramaticky roste. Tým, který čítá přes 200 zaměstnanců, expandoval do Austrálie.
 • IdeasWatch disponuje 500 nápady, snaží se více aktivizovat své uživatele.
 • M.dot jsou přestěhování ve Spojených státech a vedle první úspěšné seed investice v nejbližších dnech oznámí také další kolo financování, nyní již v několikanásobně vyšším objemu (celkem 700 tisíc dolarů).
 • MySchoolNotebook změnil obchodní model a daří se jim prodávat svoji aplikaci nikoli po uživatelích, ale celým školám. Prvních několik institucí již mají podepsáno.
 • Skypicker nechce být další Skyscanner, ale v rámci vyhledávání letenek poskytovat zákazníkům služby navíc, jako např. zprostředkování celého checkinu nebo nalezení úplně nejlevnější trasy (byť s dlouhými prodlevami), což je atraktivní především pro batůžkáře.
 • SlidesLive je služba stavící na úspěchu projektu Edumeta, který synchronizuje videozáznam přednášek s jejich prezentací.
 • OpenBrand spouští nový produkt, který zprostředkovává odesílání práce grafických pracovníků zadavatelům.
 • Starthead opustil myšlenku globální kopie amerického Kickstarteru a zavřel už čtyři dny po spuštění. Nyní vyvíjí nový projekt mimo pole crowdfundingu.
 • Tripomatic má 30 tisíc uživatelů. Velmi dobře mu funguje iOS aplikace a daří se mu konvertovat mobilní uživatele.
 • Webmium, služba podobná další české firmě Webnode, se zaměřuje na tvorbu stránek pro offline business typu restaurací a salónů. Je na trhu půl roku.
 • Videoflot svoji službu spustil minulý týden v betě. Byli vybráni do startupové soutěže v Chille, přesouvají se a zároveň dostali seed investici 40 tisíc dolarů.
 • 360Cities dodává panoramatické fotografie Microsoftu i Googlu. Z pražské firmy postupně zmizeli všichni Češi a díky své velikosti se přestává považovat za startup.

 

Autorem článku je Olda Neuberger.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ženy ve startupech – díl druhý

Svět startupů, IT a technologií obecně zůstává stále mužskou doménou. A za nás je to velká škoda, protože nejrychleji rostoucí trh si zaslouží ty nejšikovnější lidi a kolem poloviny šikovných lidí tvoří právě ženy. V druhém díle našeho seriálu o holkách, ženách a dámách české startupové scény jsme zpovídali tři CEOs tří začínajících českých projektů.
Přečtěte si více

Do StarCube se hlásí 45 týmů z 15 zemí

Přihlašování do brněnského akcelerátoru StarCube bylo poprvé otevřeno i zahraničním týmům a zájem projevily i týmy z Itálie, Jordánska, Číny, Arménie, Palestiny, Ruska nebo Maďarska. Registrace přijímalo Jihomoravské inovační centrum do neděle 20. ledna a jak už to tak bývá, více než polovina přihlášek dorazila v posledním týdnu.