Co je Dogecoin a vyplatí se do něj investovat?

Bitcoin v roce 2009 zažehl trend kryptoměn, který v posledních letech stále nabírá na síle. Svět po kryptoměnách doslova šílí – aby ne, když hodnota Bitcoinu z pouhých 30 centů během deseti let vzrostla na více než 60 000 dolarů. Tento neuvěřitelný růst přiměl další společnosti, aby se pokusily sukces zopakovat. A proto je tu dnes doslova záplava různých altcoinů… Ale do kterých má smysl investovat?

Podívejte se na jakékoli portály věnované kryptoměnám a najdete tisíce příležitostí, kam vrazit peníze. Hodně peněz! Tether se momentálně pohybuje okolo jednoho dolaru, Ethereum stojí přes 1 700 dolarů. A Dogecoin je jen za 0,05 dolaru. Stačí tedy kliknout a přeměnit své prostředky na digitální aktiva a čekat, jestli se zhodnotí. Jednou z nejzajímavějších kryptoměn současnosti je Dogecoin. Kde se vzal a má smysl do něj investovat?

Historie Dogecoinu

Na začátku byl mem aneb historie kryptoměny známé jako Dogecoin se začala psát v roce 2013. Pravděpodobně jste viděli doge meme – ten, na kterém je Shiba Inu obklopený různobarevnými texty v comic sansu. Prostě velká událost a zásadní mem – dokonce natolik významný, že se koncem roku 2013 rozhodla dvojice softwarových inženýrů, Billy Markus a Jackson Palmer, vytvořit Dogecoin.

Původně tato kryptoměna vznikla jako vtip, cílem bylo navrhnout rozpoznatelnější peer-to-peer měnu než Bitcoin. A jak lépe udělat něco okamžitě identifikovatelného, než se inspirovat ikonickým memem?

Dogecoin byl vyvinut za použití protokolů dvou dalších měn, Luckycoin a Litecoin, které používaly technologii scryptu. Kvůli tomu však mineři nemohou použít pro Dogecoin zařízení na těžbu Bitcoinů využívající SHA-256. Místo toho musejí používat zařízení FGPA a ASIC, jejichž výroba je mnohem složitější.

V době od svého vzniku se uchytil coby důležitý způsob donatování a odměňování tvůrců obsahu. r/tipworthy je subreddit věnovaný odměňování v kryptoměnách a Dogecoin je tu zásadní věc. Dokonce se objevily petice, které prosily platformu OnlyFans, aby umožnila platby v Dogecoinu.

Kupodivu (nebo právě kvůli svému podivnému původu) je Dogecoin v posledních několika letech na vzestupu. V červnu 2020 se na TikToku rozjela iniciativa usilující o zvýšení hodnoty Dogecoinu na rovný dolar. To se ani zdaleka neblíží bitcoinovým 60 tisícům dolarům, ale i tak má Dogecoin celkovou hodnotu na 128 miliard dolarů. Což už stojí za povšimnutí.

Uživatelé Redditu zvedli hodnotu o více než 800 %, když probíhalo drama s GameStopem. Hodnotu nakopl také Elon Musk spolu se Snoop Doggem a Genem Simmonsem.

Moolah

Ani Dogecoinu se ale nevyhnuly kontroverze. Tou největší je Moolah, projekt, který Dogecoin málem zabil. Dogecoin přežil, ale je fakt, že chlapík jménem Alex Green a jeho Moolah s dogecoinovou komunitou dost zamávali.

Green založil ve Spojeném království kryptoměnovou burzu s názvem Moolah, která se zabývala Dogecoiny i dalšími kryptoměnami. Green proslul velkými gesty a začal s Dogecoiny nakládat docela jinak než bylo pro komunitu typické. Většina příznivců Dogecoinů obvykle darovala coiny v haléřových hodnotách – ale Green rozdal na různé účely Dogecoiny v řádu tisíců dolarů. Jakmile na sebe strhl pozornost, začal prodávat akcie v Moolahu na /r/dogecoin a chtěl investory. A jelikož to některé osobnosti dogecoinové scény nesli nelibě, začal Green vyhrožovat, že zažaluje původní zakladatele Dogecoinu za obtěžování, a za to, že zpochybnili jeho používání /r/dogecoinu tímto způsobem.

Moolah ukončil činnost v říjnu 2014 a Green zmizel i s penězi. Každý cent, který komunita Dogecoinů vložila do Moolahu, byl pryč. Vyšlo najevo, že Green byl ve skutečnosti notorický podvodník jménem Ryan Kennedy, který měl dlouhou historii vytváření podvodných startupů, které získávaly finanční prostředky a mizely. Kromě podvodníka se z Kennedyho vyklubal také sériový násilník; v květnu 2016 byl odsouzen za tři znásilnění a dostal 11 let natvrdo.

Zbývající komunita vyznavačů Dogecoinů se vzpamatovala – i když zakladatelé už od toho dali ruce pryč – a dál si v ústraní hrála se svou meme-měnou.

Táto, sežeň štěně

Pokud vás Dogecoin zajímá a chcete se do něj investovat, je tu pár věcí, které je dobré vědět. Dogecoin bez problémů koupíte na všech větších burzách – ty mají obvykle uživatelsky přístupné prostředí i procesy, takže není problém zde nakupovat prakticky jakoukoliv kryptoměnu (pokud na ni máte finance, ty skutečné, z reálného světa, prostě peníze, staré dobré peníze…).

Další možnost, jak přijít k Dogecionu, je těžba. Těžbu Dogecoinu momentálně zvládne výkonnější PC (Windows, macOS nebo Linux). Pokud jen těžíte, aby se neřeklo, nebudete potřebovat moc energie, ale pokud chcete hardcore, budete potřebovat výkonnou GPU spolu s nějakými ASIC (aplikačně specifické integrované obvody).

Jak však měna začíná dosahovat svého limitu, je stále obtížnější ji získat. Což by teoreticky mohlo zvednout hodnotu. Jak se měna stává hůře dostupnou (každý altcoin má svůj limit), hash rate se neuvěřitelně nafukuje. Proto je efektivnější cesta, jak přijít k Dogecoinům, sdílená těžba. Je pravděpodobnější, že se vám investice vrátí, ale je třeba počítat s tím, že si odměnu rozdělí celá skvadra těžařů.

Vyplatí se investovat do Dogecoinu?

Samotný Dogecoin se od svého vzniku před osmi lety nikdy nedostal nad hodnotu sedm centů. Existují také obavy, že se blíží vytěžení této kryptoměny (pro srovnání: Bitcoin nebude plně vytěžen až do roku 2041).

To znamená, že bude brzy těžší ho sehnat; za druhé, původně byla tato měna vytvořena se 100 miliardami mincí, takže existuje možnost, že nikdy nebude nijak zvlášť úspěšná, jelikož se prostě masově nerozšíří a nikdo ji nebude reálně využívat – nezapomeňte, že Dogecoin vznikl v podstatě jako vtípek.

Na druhou stranu, v této oblasti jsme už zažili dost zvratů, takže, je tu vždycky nějaká možnost, že by to mohla být další velká věc. Kdo ví, kdy zase Elon něco tweetne a svět začne šílet

Zdroj: Knowtechie.com

Total
2
Shares
Další články
Přečtěte si více

Startup pracuje na rozpoznávání emocí podle zabarvení lidského hlasu

Viďte, že je praktické, pokud vám váš telefon, vaše GPS navigace a váš počítač rozumí, co jim říkáte? Startup Beyond Verbal si myslí, že nejméně stejně praktické by bylo, kdyby přístroje rozeznaly i to, jak to říkáme. Koneckonců, je dlouho známým faktem, že jen zlomek lidské komunikace spočívá v sémantickém obsahu slov a vět, které používáme.