Ani napodruhé. Click2stream to zase ve YCombinatoru nevyšlo

V akcelerátoru s nejzvučnějším jménem na světě mohla od ledna zase zaznít čeština a slovenština. Partě kolem Petra Ocaska se to ale ani napodruhé v mecce všech startupů nepovedlo.

“Letíme tam v podstatě kvůli deseti minutám,” říkal ještě před odletem obchodní šéf startupu Radovan Grežo v rozhovoru pro Tyinternety. Do Silicon Valley nakonec v sobotu odletěla čtveřice ve složení Petr Ocasek, Robert Prokeš, Adam Herout a právě Grežo.

Měli deset minut na to, aby přijímací komisi přesvědčili o tom, že otevřená platforma pro zpracovávání dat z on-line bezpečnostních kamer je projekt, který má budoucnost. Podle čísel startupu je takových kamer na světě kolem stovky milionů a stále přibývají. Ocaskova parta otevřela i tržiště, kde mohou prodávat aplikace nezávislí vývojáři.

Click2Stream není žádná pomaturitní srandička spolužáků z gymplu. Stojí za ní zkušení podnikatelé, kteří už mají něco za sebou jak v byznys, tak startupovém světě. Momentálně se obrat startupu pohybuje kolem dvou set tisíc měsíčně.

“Za posledních 18 měsíců jsme poslali přihlášku třikrát a dvakrát jsme byli pozváni na osobní pohovor. A dvakrát jsme byli odmítnuti. Důvody si ale v podstatě protiřečí,” píše Petr Ocasek na svém blogu. V dubnu se totiž dozvěděli, že trh pro jejich službu je omezený a v listopadu už pro ně bylo zase dost příležitostí.

Ocasek a spol jsou už ale ostřílení podnikatelé, a podobná situace je může víceméně jen zamrzet. Svůj blog zakladatel firmy uzavírá slavným  Gandího citátem. “Napřed tě ignorují, pak se ti smějí, pak s tebou bojují a nakonec vyhraješ.” A dodává, že firma stále sbírá investice na AngelListu

Z reklamky do startupu

I přes neúspěch je to zkušenost. A o to větší zkušenost pro Radovana Greža, který vstupem do startupových vod prožívá každý den nové vzrušení. Týpek z reklamy, který na Slovensku dělal snad ve všech agenturách a navíc se motal kolem místní startupové scény se na jaře přesunul se z Bratislavy, aby mohl dělat větší a globálnější projekty. “Přemýšlel jsem i o Londýně, ale nakonec jsem si mohl vyzkoušet globální kampaň i v Praze,” tvrdí Grežo.

Na konci prázdnin ale přišel na křižovatku. Na tradiční třicátnickou křižovatku, kde se řeší, jak dál. “Chtěl jsem dělat globální projekty, ale zároveň jsem dostal nabídku do startupu. Bylo to dlouhé přemýšlení,” vysvětluje současný startupista, který opustil teplé místečko kreativního ředitele v reklamní agentuře.

“Uvědomil jsem si, že reklama je strašně pomíjivá. Strašně stressu a za chvíli je to pryč. Startup je úplně jiný pocit, když budujete něco, co má před sebou nějakou budoucnost,” popisuje Grežo průběh svého přemýšlení. Zároveň ho ale rozhodnutí stálo plno nových starostí. “Mám méně peněz, a tak jsem se musel přestěhovat do menšího bytu. A teď to vypadá, že se bych se mohl brzy stěhovat zase. Tentokrát do Ameriky. Ale to jsou vlastně příjemné starosti,” usmívá se Grežo.

YCombinator – vstupenka do velkého světa

Dostat se do YCombinatoru neznamená automaticky velké peníze. Startup ale získá mentory a kontakty, které se jinde prostě sehnat nedají. A to nemluvíme ani o tom, co to udělá s pověstí firmy.  “Pomohlo by nám to rozkoukat se v Silicon Valley, kde jsme stejně chtěli otevírat pobočku, a se zkušeností z YCombinatoru by to bylo mnohem příjemnější a jednodušší,” vysvětloval ještě minulý týden plány Grežo.

Už loni se pod křídla věhlasného akcelerátoru dostali slovenští Prizeo. “Môj zážitok zo SV je mimoriadne ovplyvnený tým akých ľudí tu stretávam. Všetci sú v mnohých merítkach vysoko nadpriemerní. Vidím, že to, že sú úspešní nie je žiadna šťastná náhoda, ale (často neviditeľná) tvrdá práca a neprekonateľné odhodlanie,” komentoval loni zážitky z nového prostředí zakladatel startupu Andrej Pančík s tím, že místní jsou ještě víc ochotní si vzájemně pomáhat, než si myslel. Nezištné pomoci se od nich dočkáte i díky tomu, že i jim v minulosti stejně pomohli jiní.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Video: Michal Hanus a Zdeněk Svoboda na Startupcampu

Premiéra původně slovenského networkingového formátu Startupcamp přinesla dva zajímavé řečníky a výjimečně hned sedm prezentací startupů. Výživnou přednášku Michala Hanuse o tom, proč už při zakládání firmy přemýšlet o jejím prodeji, a neméně zajímavou prezentaci Zdeňka Svobody, který popisuje obtíže budování globální firmy a nakládání s investicemi, si nyní můžete přehrát ve formě videa.
Přečtěte si více

CzechAccelerator otevírá další šanci pro firmy, které chtějí uspět v zahraničí

V pořadí již šestá výzva projektu CzechAccelerator 2011 - 2014 vyhlašovaná agenturou CzechInvest, bude otevřena pro inovativní české firmy, které mají ambice uspět v zahraničí a hledají strategického či investičního partnera nebo zahraniční obchodní kontakty. Pro české firmy se opět otevírají destinace Silicon Valley nebo Boston v USA, Singapur, Izrael a Švýcarsko. Přihlášky lze posílat od 29. května až do 9. září.
Přečtěte si více

5 velkých chyb při hledání investora

"Všichni investoři tvrdí, že příležitostí k investicím je málo, ale když jim pošlu svůj byznys plán, tak se ani neobtěžují odpovědět." Tradiční povzdech mnoha začínajících podnikatelů tentokrát Andreje Kisku v jeho pravidelném seriálu o rizikovém kapitálu nasměroval na téma nejčastějších chyb, které za to můžou.