Cílem je v ČR dosáhnout 100 tisíc uživatelů, říká country manager Revolutu David Pavliska

Britský fintech startup Revolut do České republiky oficiálně vstoupil ještě v loňském roce a rychle začal nabírat uživatele. V květnu spustil plnou podporu české koruny a koncem října oznámil otevření pobočky v Praze, kterou povede David Pavliska. Co chce na českém trhu Revolut dosáhnout, jaké jsou další chystané novinky a kdy se dočkáme Apple Pay?

Show must go on

Pavliska se začal kariéře věnovat ještě během studii práv na Karlově univerzitě v Praze. V roce 2014 během léta začal pracovat v týmu kalifornského startupu Chute specializovaného na správu obsahového marketingu (a kvůli vysokým životním nákladům v San Franciscu zároveň v restauraci myl nádobí).

Po návratu do Česka působil v Home Creditu, kde se mimo jiné podílel i na vzniku nové online platební metody – Kupnajisto (pak Lymet a dnes Mall Pay). Tak se dostal do světa fintechu, ve kterém už zůstal a v letech 2015 až 2017 se jako projektový manažer ve Fincentru zasloužil o vznik online aplikace pro osobní finance iFin. Během pobytu na Erasmu v Nizozemí se pak jako spokojený uživatel Revolutu rozhodl zkusit najít práci právě tam.

„Když jsem byl na Erasmu, aktivně jsem Revolut používal na posílání peněz do zahraničí. Věděl jsem, že hledají člověka na byznys development do Česka, tak jsem se přihlásil. Ale musím říct, že mě tam vzali až napotřetí,“ říká se smíchem Pavliska.

„Napotřetí jsem už však měl call přímo s Head of Business Development, a pak už to šlo velmi rychle. Letenka do Londýna, šup smlouva, není čas. To je prostě Revolut, Show must go on. Tak bych celý Revolut popsal,“ dodává Pavliska s úsměvem.

Cíl: 100 tisíc uživatelů v Česku

V případě Revolutu v České republice je to zatím one-man-show, Pavliska se z pozice country managera chystá pokračovat v budování brandu a zavést několik novinek. „Mou hlavní úlohou je dostat Revolut do povědomí a zároveň ho lokalizovat. S tím souvisí zavedení českých čísel účtů (také ve formátu IBAN), aby si lidi mohli na účet Revolutu posílat výplatu a tím pádem se tak stal plnohodnotným účtem. A časem tady postavit tým, který bude obsluhovat celý český trh, což ale samozřejmě závisí na tom, jak se nám bude dařit,“ vysvětluje.

David Pavliska Foto: Patrícia Sidorová

Poslední měsíce přitom počet uživatelů Revolutu v České republice spíše stagnoval, od začátku léta se udržoval přibližně na úrovni 40 tisíc. Původně deklarovaný plán dostat se na 100 tisíc uživatelů do konce roku britský fintech zjevně nestihne, což je podle Pavlisky zapříčiněno donedávna neexistujícím personálním zastoupením.

Dříve stanovený cíl se podle něj podaří splnit do jara příštího roku, a to i díky opětovně nastartovanému růstu nových uživatelů souvisejícím s mediálním pokrytím po oznámení otevření pražské pobočky. „Tempo po oznámení otevření pobočky bylo v průměru kolem 200 nových registrací denně. Kolem 25. a 26. října to bylo až kolem 300, dnes se to pohybuje kolem 150 nových registrovaných uživatelů denně,“ prozrazuje Pavliska.

Jak dále dodává, samotný počet uživatelů pro něj není prioritou, důležité je spíše to, aby již existující uživatelé svůj Revolut účet využívali naplno. Na jaře příštího roku by proto měla být hotova také lokalizace aplikace do češtiny a v nejbližších měsících také spuštěna již zmiňovaná možnost využívat české IBAN kódy.

Díky ní se rozšíří možnosti „nabíjení“ peněz do aplikace. Pro uživatele využívající účet v českých korunách zatím mají jen jednu možnost, a to pomocí platby kartou. Díky možnosti s IBAN kódy bude možné posílat peníze převodem (což už je možné i teď, avšak jen v eurech nebo librách).

Apple Pay až po pilotu v Německu

Dalšími chystanými novinkami je pak rozšiřování možností plateb pomocí Google Pay (aktuálně je to možné jen s kartami MasterCard a časem by měly přibýt i karty Visa) nebo i dlouho očekávané spuštění Apple Pay.

„V Revolutu na tom pracujeme a podobně jako s kartami Visa, není to na nás. Podle mých informací z kuloárů do Česka nepřijde Apple Pay dřív, než se odpilotuje v Německu. Stojí to tedy primárně na Applu,“ vysvětluje aktuální situaci.

David Pavliska Foto: Patrícia Sidorová

Ovšem ne všechny novinky stojí jen na třetích stranách. Fintech plánuje spuštění dalších služeb přístupných zejména pro svoje platící klienty – tedy se službami Premium (v ČR přibližně 2 tisíce uživatelů) nebo Metal (v ČR cca tisíc uživatelů).

Například se službou Premium (175 Kč měsíčně) nabízí celosvětové zdravotní pojištění nebo výběry z bankomatů zdarma do výše 9000 korun měsíčně (v bezplatné verzi jen polovinu). V rámci služby Metal (300 Kč měsíčně) pak nabízí speciální kovovou kartu, cashback, concierge servis nebo obchodování s kryptoměnami a v plánu jsou vstupy do letištních salónků po celém světě nebo i obchodování s burzovními deriváty bez poplatků (commission-free shares trading).

Nejlepší bankovní účet v Česku vůbec

A v neposlední řadě můžeme od Revolutu největší novinky očekávat, když získá evropskou bankovní licenci, o kterou požádal v Litvě. Díky ní budou všechny vklady garantovány do úrovně 100 tisíc eur, firma zároveň nebude závislá na externích partnerech a bude moci sama otvírat lokální účty nebo nabízet úrok.

„Chtěli bychom se zaměřit na poskytování nejvýhodnějších úvěrů a vkladů ve své třídě. K změnám dojde, ale postupně, nebudou se dít přes noc,“ popisuje Pavliska. Kdy Revolut bankovní licenci získá zatím není jasné. Dlouhodobé plány jsou ovšem ambiciózní.

„Našim svatým grálem je stát se uceleným řešením pro vše, co se týká peněz, stát se univerzálním nástrojem pro veškeré finanční potřeby a operace. Budeme se učit, opakovat a snažit se dělat nejlepší bankovní účet v Česku vůbec,“ dodává Pavliska. Jestli se to Revolutu opravdu podaří, jisté není. Jedna věc ale jistá je – show will go on.

Total
0
Shares
Další články