Chatroulette se stala vzorem, přibývá následovníků

Koncept náhodného spojování lidí k online rozhovorům se i přes problematický osud průkopnické Chatroulette překvapivě pevně uchytil. Dnes je jedním z poměrně oblíbených modelů, na jehož základě zkouší štěstí celá řada mladých startupů a aplikují ho v nejrůznějších podobách a kombinacích – textově i přes mobil, pro vývojáře stránek i pro byznysmeny.

Je to asi týden, co jsme vám představili odvážnou službu Netwrok Roulette, kombinaci LinkedIn a Chatroulette sloužící k hledání obchodních kontaktů a užitečných nápadů. Její tvůrci nicméně zdaleka nejsou jediní, kdo se dnes již slavným videochatem nechal inspirovat. A i když hvězda Chatroulette zhasla podobně rychle, jako se objevila, dost možná se uchytí alespoň některý z jejích četných následovníků a vylepšovatelů. Nebo myslíte, že jde o slepou vývojovou cestu a nic dobrého z ní nevzejde?

Zábava i zpětná vazba

Zajímavým příkladem netradičního využití virálního potenciálu videochatu je služba FeedbackRoulette. Je určena především firmám, konkrétně vývojářům webových stránek. Každý uživatel si ke svému profilu může přiřadit libovolné stránky, které ostatní uživatelé hodnotí a pomáhají je tak zdarma otestovat a vylepšit. Systém funguje tak, že za každou recenzi poskytnutou ostatním se získávají speciální body, které pak lze vyměňovat za získávání recenzí na vlastní stránky. Všechny recenze se zároveň vzájemně hodnotí a čím kvalitnější zpětnou vazbu daný uživatel poskytuje, tím kvalitnější recenzenti jsou mu také zpětně přidělováni. Více se můžete dozvědět přímo na stránkách.

Startup vChatter se zase snaží původní koncept Chatroulette zbavit kontroverze a poskytnout svým uživatelům různá vodítka a společná témata. “Je těžké neříct si: Wow, lidé o tohle vážne stojí, protože jinak by nikdy nesnesli tolik nahých chlapů,” konstatuje jeden ze zakladatelů služby Will Bunker. Pro přihlášení využívá vChatter facebookový profil, čímž odrazuje velkou část problematických uživatelů a zároveň získává užitečné informace. Lidé mohou v chatu vzájemně vidět svá křestní jména a bydliště a navíc jsou spojování na základě podobných zájmů.

vChatter se nyní chlubí asi 2,5 miliony uživatelů a podařilo se mu získat čtvrt milionu dolarů od prvních investorů, přičemž se během následujících měsíců chce ucházet i o velké investice.

Náhodný chat po telefonu

Zajímavé médium si zase zvolilo newyorkské Chatfé, které usiluje spíše o delší a užitečnější interakce přes telefon. Telefonisty propojuje na základě poměrně úzce definovaných témat jako je třeba příprava na běžecký maraton. “Je to stejné, jako když potkáte v kavárně někoho s podobnou knihou a začnete si povídat. Když s někým přímo mluvíte, musíte do konverzace víc vložit,” popisuje zakladatel služby Paul Orlando.

Po zadání telefonního čísla si lze vybrat témata a nastavit přesný čas, kdy má ke spojení dojít. Chatfé pak vybere dvojici, která má zájem ve stejný čas probírat podobná témata. Celé to působí poněkud výstředně, po pevných linkách a mobilech nicméně mají brzy následovat i nástroje fungující přes prohlížeč.

Výhradně na textovou podobu komunikace se zase orientuje Matt Hunter, tvůrce chatu TextSlide. Také Hunter chce uživatelům poskytovat vodítka ke společné komunikaci, takže podobně jako v případě vChatteru vidí vzájemně svou lokaci. To má sloužit především k prolamování ledů. “Sledováním Chatroulette jsem se hodně naučil. Je zde touha krátce se spojit s někým novým, ale když se lidé nemají o čem bavit, rychle se vše stočí k otázkám o věku, pohlaví a místě bydliště,” říká Hunter. Proto jsou zde na výběr různá témata simulující tematické místnosti klasického chatu.

Poučení z Chatroulette

Původní Chatroulette, dílo ruského teenagera, se dnes stále chlubí slušným půlmilionem unikátních návštěvníků denně, přestože proti dřívějším dvěma milionům to nevypadá jako žádný zázrak a o jejím nejistém osudu jsme již také psali. Nyní se snaží oživit původní kouzlo vytrvalým vyhledáváním nežádoucích uživatelů nejen prostřednictvím botů, ale i nasazováním živých moderátorů. Na domovské stránce se dokonce objevil všeříkající nápis “Please stay fully clothed”.

Tam, kde se Chatroulette nedokázala včas vyrovnat s problémy, ale možná uspějí ti, kdo její vzestup a pád pozorně sledovali a nyní se snaží přijít s vlastními nápady. Stálý zájem internetové populace tomu rozhodně nahrává. “Tento model se bude dál proměňovat a rozšiřovat. Přichází úsvit nových služeb, které se opřou o nahodilost a štěstí,” říká Shervin Pishevar z týmu tvůrců Chatroulette.

Víte vy o nějakých dalších zajímavých službách fungujících na stejném principu? A co nějaká česká?

Via NYT

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Martin Kasa bude hostem letošního posledního streamovaného eClubu

Čtvrtý ročník eClubu navázal na úspěch streamování zajímavých přednášek i do dalších vysokých škol v Česku. Hostem poslední letošní živě přenášené besedy bude Martin Kasa, úspěšný podnikatel, investor a mentor v oblasti elektronického obchodování. Interaktivní seminář se uskuteční v pondělí 26. listopadu od 18 hodin v pražském HUBu.