CF Hero – vítěz Nadace Laboratoře Vodafone

Projekt CF Hero, aplikace pro pacienty s Cystickou fibrózou, si získal odbornou i laickou porotu soutěže Laboratoř Nadace Vodafone. Odnáší si 350 tisíc korun a “závazek na sobě víc pracovat”.


Projekt zaujal mimo jiné proto, že oba řečníci a zároveň spoluautoři s nemocí mají blízkou zkušenost. Honza Mihule s ní sám bojuje, Marek Vosecký se tak snaží pomoct své dceři.

Cílem CF Hero je zlepšení péče o pacienty s cystickou fibrózou. Pomocí aplikace pro chytré telefony chce výrazně zvýšit motivaci mladých i dospělých pacientů k lepší péči o sebe sama a pomoci jim zvládnout obtíže každodenního režimu. Díky platformě jsou lékařům dostupné kompletní informace o pacientovi, a on tak může lépe reagovat na události ve změně jeho zdravotního stavu a efektivněji provádět jeho léčbu.

Letošní účastníci reagovali na limity zdravotní a sociální péče v Česku. Porota hodnotila především společenský dopad projektů, stabilitu týmu, využití moderních technologií při realizaci projektu, a podnikatelské řešení jejího prodeje.

Další pojekty, které postoupily do závěrečného finále: 

Afatický slovník – mobilní aplikace pro osoby trpící afázií, tj. narušením komunikačních schopností, k němuž nejčastěji dochází po cévní mozkové příhodě. Pacienti si nedokáží vzpomenout na názvy věcí denní potřeby a jsou odkázáni na hodiny rehabilitací s logopedem. Aplikace nabízí nový způsob terapie, v rámci, které může pacient procvičovat slovní zásobu samostatně a vizuálně zábavnou formou. Rozšířená verze aplikace umožní logopedům monitoring zdravotního vývoje pacienta.

Alice (Help) – projekt, který pomáhá lidem s Alzheimerovou chorobou. Díky mobilní aplikaci se snaží zjednodušit každodenní život nemocným, kteří zůstali v domácí péči a zároveň chce pomoci i jejich blízkým. Metoda využívá možnosti zvukových čipů, které nemocným připomínají každodenní aktivity, na které by neměli zapomínat. Tým projektu dále vyvíjí aplikaci na procvičování paměti, která je na míru šitá potřebám jednotlivců.

iPatronka – aplikace pro rodiny, kde dospělí čelí rakovině. Umožňuje sdílení a třídění informací o nemoci i nemocném, mírní strach z léčby a osamocení, zprostředkovává komunikaci s rodinou a blízkými. Partner nemocného přizve jednoduchým vytvořením účtu další osoby, které bude chtít do pomoci zapojit. Ti, pak prostřednictvím iPatronky.cz mají možnost sledovat, jak se nemocný v daný den cítí, v organizéru se sami přiřazují ke sděleným potřebám, jako je hlídání dětí, odvoz k lékaři, úklid, nákup atd. K dispozici je průvodce nemocí i příběhy dalších rodin v podobné situaci, se kterými mají možnost chatovat. Součástí aplikace je také možnost propojení na profesionály či dobrovolníky, kteří jim s jejich potřebami pomohou.

Záchranka – tlačítko pomoci – unikátní systém „chytrého“ volání záchranné služby pomocí nouzového tlačítka ve formě chytrého náramku na zápěstí. Po aktivaci nouzového tlačítka dochází k navázání hlasového spojení se záchrannou službou, zároveň je záchranářům odeslána vaše přesná poloha a další důležité informace, které slouží pro vaši záchranu. Aktivní sportovci, starší lidé a chronicky nemocní pacienti tak mají nyní možnost přivolat pomoc v jakékoli situaci.

Na všechny postupující projekty čekal 6měsíční program s workshopy, mentoringem a konzultací. “V jeho průběhu se týmy naučily aktivně používat mapu rizik, otestovaly si svoje produkty, upravily fungování projektů na základě metodiky Lean Canvas, sestavily si jednoduchý byznys plán a vylepšily své prezentační schopnosti a dovednosti“, říká Zuzana Jarešová, koordinátorka programu za Impact Hub Praha.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jakub Mach spustil Yedwik, automatický lead generátor

Nový nástroj od tvůrců ZoomSphere umožňuje automaticky vyhledávat předem vybrané URL odkazy, které lidé sdílejí na sociálních sítích, a stejně tak automaticky na ně reagovat. Zatím funguje ve verzi pro Twitter, v plánu je ale také verze pro Facebook a Google+. Služba běží teprve dva dny, velký prostor proto dostanou také připomínky prvních uživatelů.