Čeští vývojáři z Ackee se budou podílet na vývoji Etherea, druhé nejpopulárnější kryptoměny

Čeští vývojáři z technologické společnosti Ackee uspěli v grantové soutěži Ethereum Foundation, nadace podporující rozvoj stejnojmenné kryptoměny. Konkrétně budou vyvíjet univerzální nástroj sloužící pro budoucí mobilní aplikace.

Za vznikem Etherea, v současnosti druhé nejpopulárnější kryptoměny po bitcoinu, stojí Vitalik Buterin, který je také zakladatelem zmiňované nadace. Jejím cílem je zapojit do rozvoje vývojáře se zkušenostmi s technologiemi blockchainu.

Za tímto účelem vypsala nadace granty na projekty, jež mají rozšířit a zpřístupnit možnosti využití Etherea, usnadnit s ním manipulaci a také zlepšit zabezpečení. V květnu Ethereum Foundation podpořila 22 projektů celkovými 2,84 miliony dolarů.

Češi umožní využití blockchainu na zařízeních Applu

Ackee na základě získaného grantu ve výši 50 tisíc dolarů (přibližně 1 milion korun) vytvoří startovací projekt pro vývoj mobilních aplikací pracujících s Ethereum blockchainem. Jako základ nástroje poslouží projektový skeleton (šablona), který ve firmě interně vyvíjí a používají přes dva roky.

Pro konkrétní potřeby kryptoměny bude tenhle skeleton rozšířen o novou knihovnu. Ta umožní operace s Ethereum blockchainem přímo z programovacího jazyka Swift používaného v operačních systémech firmy Apple. Něco takového dosud podle Ackee nebylo možné.

„Původně jsme žádali o grant na konkrétní aplikaci, ale vedení nadace projevilo větší zájem o využití našeho know-how v oblasti vývoje. Párkrát jsme si zavolali s inženýry ze Silicon Valley a došli jsme k řešení, které pomůže zároveň celé vývojářské komunitě,“ dodává CIO a spoluzakladatel Ackee Josef Gattermayer.

Výsledek projektu bude zveřejněn jako open source. To usnadní práci dalším vývojářům iOS aplikací, kteří budou chtít využít funkcionality Ethereum blockchainu. Mohou to být online peněženky či aplikace pracující se smart kontrakty.

„Práci se smart kontrakty jsme si vyzkoušeli na několika menších projektech a podobný nástroj nám při vývoji chyběl,“ vysvětluje CTO společnosti Dominik Veselý.

Samotné Ackee si od vývoje řešení pro Ethereum Foundation slibuje další zakázky s technologií blockchain. „Blockchain je populární téma a hodně firem o něm mluví. Jsme rádi, že nyní pracujeme na konkrétním projektu přímo v epicentru dění,“ dodal Gattermayer.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jan Barta rozjíždí půlmiliardový hedge fond, láká investory

"Rozhodl jsem se, že si založím vlastní hedge fund," oznámil dnes odpoledne na svém blogu internetový (nejen) podnikatel a investor Jan Barta. Začínat chce alespoň s půlmiliardou korun, přičemž přibližně pětinu, tedy 100 milionů korun, hodlá vložit ze svého. To má spolu s Bartovou finanční historií pomoci přilákat další investory. Minimální investice bude milion dolarů.