Čeští vývojáři vyvíjí první aplikaci na okamžitý překlad znakového jazyka do textu nebo hlasu

Čeští vývojáři společnosti Iterait vyvíjí první mobilní aplikaci, která dokáže znakový jazyk okamžitě přeložit do textu nebo hlasu. Umožní tak neslyšícím telefonovat nebo komunikovat s těmi, kteří znakový jazyk neovládají. Vznik aplikace je ale časově i finančně nákladný. Prvního dubna proto vývojáři spouští crowdoundignovou kampaň na Indiegogo, kde může projekt kdokoliv podpořit.

Aplikace s názvem Hear-o pomůže milionům lidí po celém světě. Primárně se zaměří na překlad české a americké znakového jazyka. „Chceme pomoci neslyšícím ve všedních situacích, když potřebují někomu zavolat nebo si objednat jídlo. Stačit jim k tomu bude jen chytrý telefon s fotoaparátem a připojení k internetu,” říká Adam Blažek, zakladatel a CEO společnosti Iterait.

Pro vývoj je potřeba nasbírat přibližně tisíc hodin znakujících lidí v českém i americkém znakovém jazyce. Data poslouží k trénování umělé inteligence, která znakový jazyk de facto pochopí, navíc se v ní bude sama stále zdokonalovat. Je to jako kdyby se ji učil kdokoliv z nás,” popisuje Petr Bělohlávek, spoluzakladatel firmy a specialista na počítačové zpracování jazyka.

Vývoj Hear-o bude podpořen crowdfundingovou kampaní na serveru Indigogo, která poběží do 2. května. Cílem je vybrat 150 tisíc dolarů (3,4 miliony korun), čímž firma zaplatí nákladný sběr dat. Ke stažení by měla být zdarma ke stažení od poloviny roku 2020, a to pro Android i iOS.

Dorozumět se s lidmi na ulici, v bance nebo v obchodě je bez tlumočníka velmi obtížné. Taková aplikace by neslyšícím pomohla řešit spoustu každodenních situací, na které dříve nestačili, a ještě ušetřila spoustu času,” vysvětluje od narození neslyšící Jakub Venglář ze Svazu neslyšících a nedoslýchavých v ČR, jehož podporu si projekt Hear-o získal.

Dosavadní aplikace vyžadují buď speciální rukavici, s níž se systém ovládá, nebo znakujícího musí snímat alespoň tři kamery napojené na počítač. Takové řešení je příliš složité a nepřenositelné,” dodává Blažek.

Total
0
Shares
Další články