Čeští beCalm vyrazili na Kickstarter pro dolary na chytřejší bydlení

Nedávno představený startup beCalm se právě stal nejnovějším českým přírůstkem na Kickstarteru. Projekt s pomocí senzorů mimo jiné sleduje elektrické spotřebiče v době a umí varovat majitele, pokud by například odešel od zapnuté žehličky nebo by v bytě došlo k úniku plynu. Uživatelům tak slibuje hlavně klid na duši a výměnou za to nyní žádá 30 tisíc dolarů na rozjezd.

Za beCalm stojí čtyřčlenný tým čítající tři Čechy a jednoho Američana a více než dva roky práce na několika prototypech. Myšlenka je taková, že na kabely různých spotřebičů v domácnosti připojíte elegantní senzory (jejich baterie vydrží přes dva roky), které pak sledují průtok energie. S pomocí aplikace se pak uživatel může kdykoliv přesvědčit, že u něj doma není zapnuté nic, co by nemělo. Další senzory sledují například přítomnost plynu nebo kouře.

becalm_vizu

Uživatel navíc může využít i kombinace pohybových senzorů a speciálního přívěsku na klíče, díky nimž aplikace okamžitě po odchodu posledního člena domácnosti automaticky zkontroluje všechny přístroje a případně vyšle upozornění na zapomenutý vypínač. Službu tak oceníte hlavně tehdy, pokud patříte mezi notorické panikáře a vraceče.

Kampaň na Kickstarteru tým bere především jako průzkum bojem. Samotná technologie je sice již otestovaná a funkční, k hotovému produktu v moderním designu ale stále ještě chybí alespoň 100 tisíc dolarů. Podobně jako třeba v případě kampaně na KingdomCome, i v tomto případě sází beCalm především na příslib dalších peněz od soukromých investorů, pokud Kickstarter potvrdí zájem o produkt.

02

Konkurence v oblasti chytrého bydlení je už dnes poměrně hodně a zdaleka nejde jen o notoricky známý Nest. V Česku se například kutí tajemný projekt nazvaný Meo, za nímž podle všeho stojí Cleevio s Jablotronem. I na Kickstarteru se již vystřídala řada projektů, často úspěšných, byť peníze vybraly hlavně ty v pokročilejší fázi s hotovým produktem.

beCalm ovšem věří, že se svým specifickým zaměřením mají šanci na úspěch. Zatím chtějí cílit na široké masy, nabízí se ale i užší zaměření například na zapomnětlivé seniory či pečovatelské domy. A napadají nás i další možnosti využití – co kdyby například senzory sledovaly složení vzduchu v místnosti a mohly by tak upozornit na potřebu větrání, aby byl mozek v optimální kondici s dostatkem kyslíku? Taková věc nám už mohla ušetřit desítky hodin tupého zírání do monitoru…

Total
0
Shares
Další články