Český startup Neuron Soundware získal na prestižní evropské soutěži PowerUp! třetí místo

Na letošním ročníku mezinárodní soutěže pro cleantech startupy PowerUp! získal Neuron Soundware třetí místo a cenu pět tisíc eur. Startup odhalující poruchy ve strojích na základě analýzy zvuků dokráčel na třetí příčku evropského finále poté, co v květnu ovládl české kolo.

„Věříme, že nám soutěž pootevře dveře k dalším investorům. Další vývoj produktu a plánovaná expanze na zahraniční trhy si vyžádá investice, které bychom si bez externího kapitálu nemohli dovolit,“ říká Martin Kubáň, Project & Marketing Manager startupu.

Pro připomenutí, Neuron Soundware vyvinul technologii na bázi umělé inteligence, která je díky rozsáhlé neuronové síti schopná rozumět zvukovým a vibračním signálům. Jejich analýzou pak odhaluje různé odchylky a poruchy ve strojích.

Vítězem jsou úspornější motory z Estonska

Celkovým vítězem PowerUp! je Zubax Robotix. Estonský startup vyvíjí regulátory elektrických motorů pro letectví, díky čemuž jsou o deset procent úspornější. Jejich technologie umožňuje elektrickým vozidlům (zejména letadlům) cestovat dále s použitím menší energie z baterie, a tím zmírnit jednu z nejvýznamnějších překážek v cestě úplné elektrifikace všech druhů dopravy.

„Vítězství v soutěži je velmi motivujícím překvapením. Věděli jsme, že máme dobrý nápad a dobrý produkt, který má potenciál. Plánujeme naši cenu investovat do dalšího vývoje produktu a posunout naši přítomnost na trhu na další úroveň,“ řekl Pavel Kirienko, vedoucí technického výzkumu společnosti Zubax, která vyhrála 30 000 eur.

„Za sedm let od svého založení společnost InnoEnergy investovala do inovačních projektů celkem 2 miliardy eur. Díky této podpoře již bylo na trh uvedeno osmdesát produktů. Nyní dostal možnost využít tuto úžasnou příležitost i Zubax,“ uvedl předseda poroty Christo Balinow, Business Development Director v InnoEnergy Central Europe, která soutěž organizovala.

Druhé místo v soutěži obsadil projekt WellParko z Litvy a odnesl si deset tisíc eur. Finále se zúčastnilo 15 startupů – vítězů národních kol z Maďarska, Polska, Česka, Slovenska, Slovinska, Litvy, Lotyšska, Srbska, Turecka, Ukrajiny, Estonska, Rumunska, Bulharska, Chorvatska a Řecka. Celkově se do soutěže přihlásilo 229 týmů z 24 zemí střední a východní Evropy.

Zsolt Winkler, vedoucí Open Innovation Hub společnosti MOL a člen poroty, uvedl: „PowerUp! přináší svěží nápady z celé střední a východní Evropy. Jsme hrdí na to, že můžeme tuto akci již podruhé sponzorovat. Transformujeme naši společnost a spojení se startupy prostřednictvím podobných soutěží hraje při vývoji naší společnosti nesmírně důležitou roli.“

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Co všechno přinese červnový Startup Summit

První dobrá zpráva - díky našim partnerům můžeme nabídnout velké slevy pro nadšence do startupů z řad studentů, protože vítáni jsou opravdu všichni startupisté. Další dobrá zpráva - vybrané startupy se budou před diváky moci utkat o zajímavé ceny a každý si může zkusit zapitchovat před investory. A najdou se i další dobré zprávy...