Český startup díky 3D tisku vyvíjí invalidní vozíky pro zvířata, první a jediný na světovém trhu

Český startup AnyoneGo ve středu na pražské konferenci 3D Expo představil invalidní vozíček pro domácí zvířata, který zároveň vstupuje do prodeje. Model AniGo – zkratka od výrazu Animals Go – je podle firmy prvním a jediným komerčním vozíčkem pro invalidní zvířata na celosvětovém trhu.

Samotný vozíček je možné vyrábět prostřednictvím 3D tisku zcela na míru velikosti zvířat a druhu jejich postižení a přizpůsobit požadavkům zákazníků na barevný design. Průmyslový designér Jan Jiránek na konceptu pracoval již od roku 2012, AnyoneGo založil teprve v roce 2016.

Jiránek má s invalidními vozíky vlastní dlouholeté zkušenosti – po úrazu páteře totiž sám již více než 30 let vozík potřebuje. Projekt invalidního vozíku pro zvířata tak spojuje jeho osobní zkušenosti a empatii ke všem hendikepovaným.

„Mým záměrem bylo vyvinout spolehlivý a designově inovativní produkt, který bude možné vyrábět technologií 3D tisku. Výhodou tohoto výrobního procesu je nejen optimalizace výrobní doby, ale i možnost produkt dokonale přizpůsobit individuálním podmínkám zákazníků,“ popisuje Jiránek.

anigo

O výrobu téměř všech dílů vozíku se tak starají 3D tiskárny. Výjimkou je pouze sedlo pro upevnění postižených končetin zvířat, a pneumatiky na ráfcích koleček, pro něž se během testování ukázal jako ideální materiál kaučuk.

Pro samotnou výrobu jsou pak využívány nealergenní materiály – ve standardní verzi se jedná o plast, náročnější zákazníci si ale mohou objednat i odolnější kompozitové tělo obsahující výztuž z jemných uhlíkových vláken.

„Použité materiály zaručují, že konstrukce vozíčku je nejen maximálně pevná a odolná, ale zároveň lehká, takže se pohodlně přenáší,“ vysvětluje Tomáš Soóky, ředitel společnosti 3Dwiser, která byla vývojovým partnerem AnyoneGo.

„V současnosti nabízíme vozíček AniGo pro zvířata s postižením zadních nohou. V následujících měsících se budeme věnovat vývoji varianty pro hendikepy předních nohou,“ popisuje další plány Jiránek s tím, že zařízení je určeno primárně pro psy a kočky, lze jej ale přizpůsobit i řadě dalších druhů zvířat.

anigo

Technologie 3D tisku totiž dodává výrobě takřka neomezenou flexibilitu. Není problém pružně měnit parametry a současně se vyhnout nutnosti vyrábět při jakékoliv změně konstrukce vždy nové formy pro odlitky, čímž se výrobní proces zefektivňuje.

„Případné vývojové nedostatky lze díky 3D tisku okamžitě detekovat a upravit. Změny návrhu přitom vývoj produktu finančně takřka nezatěžují, protože modifikace lze snadno provádět přímo v programu pro 3D modelování,“ uzavírá Jiránek.

Výroba jednoho vozíčku zabere přibližně 90 hodin, 3D tisk navíc zákazníkům umožňuje výběr barevného provedení nebo například přidání 3D textu na tělo vozíčku, typicky jmenovky zvířete nebo jeho majitele.

Kolik tohle řešení stojí? Podle vyjádření startupu záleží na velikosti zvířete a kombinaci výrobních materiálů. Cena pro malé plemeno začíná na částce 12 490 korun, střední od 15 990 a velké plemeno od 19 990 korun.

Total
0
Shares
Další články