Český herní startup Fireball získal investice ve výši 20 milionů, vydává alfu a pouští se do AI

Český startup Fireball koncepčně přenáší Dungeons & Dragons do mobilní aplikace. Startup v květnu 2019 založil český designer Jan Roose (25). Nápad už na začátku podpořil investor Jiří Hlavenka, a Oliver Dlouhý, CEO Kiwi. V dubnu 2021 se připojil Purpose Ventures, za kterým stojí David Šiška a Jan Bárta. Do společnosti vložil své peníze také Ján Ilavský, tvůrce českého VR megahitu Beat Saber. Celkem Fireball získal 20 milionů korun. Investici se chystá použít na rozšíření aplikace a implementaci umělé inteligence. Novými investory Fireballu jsou Purpose Ventures a tvůrce Beat Saberu.

„Lidé už padesát let hrají Dungeons & Dragons, protože je to hra nekonečných možností. Můžete v ní udělat naprosto cokoli. Zažíváte tak s přáteli úžasná dobrodružství, která jsou pokaždé jiná. Hra je sociální a učí lidi pracovat v teamu. My koncept zjednodušujeme a přinášíme jako první do mobilních zařízení. Jsme nadšení, že projekt oslovil i Davida Šišku a Jána Ilavského. Jejich zkušenosti nám pomáhají posouvat Fireball dál,“ řekl Jan Roose, zakladatel.

Úspěšná alfa verze, vývoj produktu a umělá inteligence

Alfa verzi Fireballu získalo 3 000 testerů, primárně ze Spojených států, a vzbudila nadšené reakce. Od prosince 2020 uživatelé aplikaci používají a prožívají stovky unikátních dobrodružství. „Je to naprosto nový koncept v mobilním gamingu. Šli jsme neprobádanou cestou a spoustu se naučili,“ dodal Jan Roose.

S novou investicí si Fireball klade za cíl přidat do aplikace více funkcí, a rozšířit ji mezi komunitu Dungeons & Dragons v západních zemích. Firma také začíná vyvíjet umělou inteligenci, která bude pomáhat Game Masterům, nebo-li Pánům jeskyně, s řízením hry. V horizontu několika let je může dokonce nahradit. Uživatelé budou moci s přáteli zažívat unikátní dobrodružství, kde narativ generuje AI.

Fireball roste a hledá zkušené profesionály, kteří pomohou posunout produkt dál. V současnosti tým čítá 10 členů, kteří přináší zkušenosti z firem jako Bohemia Interactive, SpaceKnow, Qusion nebo Fitify. Nyní Fireball otevírá pozice pro iOS vývojáře, Android vývojáře a specialisty na mělou inteligenci, kteří se věnují Natural Language Processing.

Zkušenosti z VC světa i herního vývoje

V nejnovějším kole do Fireballu vložil peníze Purpose Ventures a Ján Ilavský, tvůrce Beat Saberu. Za Purpose Ventures stojí David Šiška, který po dlouholetém působení opustil Miton a přidal se do kolektivu okolo Pale Fire Capital v čele s Janem Bártou, se kterými založili seed fond, v němž investují vlastní finance a zaměřují se na investice do ambiciózních technologických projektů.

David Šiška: „Honza je typ zakladatele, se kterým je radost spolupracovat. Má velkou vizi a ambici, na Kickstarter si otestoval propozici, pravidelně testuje produktové hypotézy s komunitou, dělá rychlá rozhodnutí a postavil skvělý tým. D&D není o hraní proti sobě nebo ‚zabíjením času‘ klikáním na padající kostky. Fireball je pro nás o pro-social gamingu, hráči hrají spolu a engaging formou řeší problémy, podporuje se jejich imaginace a problem solving a zároveň jejich duševní zdraví. Oslovila nás ambice maximálně zjednodušit a zpřístupnit hraní Dungens & Dragons masám a nad 20+ miliónů skalních fanoušků po světě a věříme, že Honza přišel jak na to.“

Ján Ilavský, zkušený herní vývojář stojící za úspěšnými tituly Chameleon Run a Beat Saber, uvedl: „Některé investice se řeší dlouho a na některé stačí jen pár minut. Fireball je druhý případ. Stačilo mi vidět tým, pár čísel a produkt, a hned bylo jasné, že takto zajímavý projekt musím podpořit. Podobných her na mobilních zařízeních je extrémně málo a to je určitě škoda. Věřím, že Fireball si najde velké množství věrných hráčů, kteří v něm zažijí úžasná dobrodružství.“

Zdroj: Fireball

Total
17
Shares
Další články