V Česku vznikl už 10. crowdfundingový portál, Sportstarter cílí na sportovce a jejich fanoušky

Malé jubileum může nyní slavit český internet. Myšlenka crowdfundingu se u nás za poslední rok natolik zabydlela, že světlo světa spatřil už desátý projekt tohoto druhu (pokud nám mezi tím nějaký další neunikl). Na rozdíl od konkurenčních projektů, které mají širší záběr a často se zaměřují na digitální nebo umělecké oblasti, Sportstarter.cz má za cíl výhradně podporu sportovců.

Malé jubileum může nyní slavit český internet. Myšlenka crowdfundingu se u nás za poslední rok natolik zabydlela, že světlo světa spatřil už desátý projekt tohoto druhu (pokud nám mezi tím nějaký další neunikl). Na rozdíl od konkurenčních projektů, které mají širší záběr a často se zaměřují na digitální nebo umělecké oblasti, Sportstarter.cz má za cíl výhradně podporu sportovců.

O desítkách milionů korun, které loni koncept crowdfundingu Čechům vynesl, jsme psali zrovna nedávno. A už je tu další způsob, jak můžete trochou svých těžce vydělaných peněz (nebo lehce vydělaných, pokud máte plnovous a děláte marketing v Praze) podpořit něčí ambice. Na platformě Sportstarter mohou sportovci vytvářet výzvy, představit sebe, svůj sport i své cíle a nabídnout zajímavé odměny.

V současnosti lze podpořit například výzvu od běžců Honzy a Petry Franckeových, kteří se chystají na extrémní závod na 860 km na Yukonu a potřebují finance na startovné a vybavení. Přispěvatelé mohou za příspěvek získat třeba měsíční tréninkový plán vytvořený na míru oběma sportovci. Mezi dalšími je kickboxer Tomáš Karel, jemuž příspěvky pomohou s náklady na první tři kvalifikační turnaje Mistrovství světa, nebo jachtařky Johanka Kořanová a Nikol Staňková, které míří za účastí na OH 2020.

Najděte svůj okrajový sport

“Již v roce 2009 jsem během svého studia na VŠE založil tenisový e-shop TENISinet.cz, působím v Prague International Marathonu a mám zkušenosti ze zahraničních sportovních akcí díky práci pro švýcarskou agenturu Sportsradar AG. Sportovní prostředí mě nepřestává fascinovat a měl jsem pocit, že právě tam bych mohl dokázat něco užitečného. V USA jsem objevil podobné stránky Rallyme.com a věděl jsem, že něco takového chci poskytnout i českým sportovcům,” říká autor projektu Stanislav Němeček.

Standa_Němeček_Sportstarter

Dosud podle něj bylo pro sportovce z méně známých disciplín velice těžké ukázat své schopnosti širší české veřejnosti, a tudíž oslovit i potenciální sponzory. To by se mělo začít měnit a lidé se dozví o silných příbězích, které by se jinak do sportovních relací nedostaly, byť často třeba nezaslouženě. Právě úzká specializace má pomoci projektu uspět – zatímco ostatní služby mají výhodu pestrosti a kvantity kampaní, Sportstarter může své aktivity lépe cílit. Patronem projektu se již stal například badmintonista Petr Koukal.

I pokud jde o ochotu českých přispěvatelů, je Němeček optimistický. “Možná jsme většinou pesimisté a navzájem si o sobě myslíme, že jsme obecně nepřejícní, ale není to dle mého názoru pravda. Pouze potřebujeme někdy trochu vyburcovat a ukázat, že to vlastně může fungovat. Navíc Češi se jako národ vždy dokážou nejvíc semknout při sportovních událostech. Za necelých 20 dní fungování fanoušci podpořili naše sportovce částkou 61 000 korun, a to jsme teprve na začátku,” konstatuje.

Nasazená desítka si věří

Přestože by se nabízelo i větší zapojení firem, to je v plánu spíše skrze existující sponzory samotných sportovců. Ti mohou spolupracovat na tvorbě odměn pro podporovatele, například jim nabídnout sportovní vybavení. Hlavním hnacím motorem Sportstarteru by však i do budoucna měl být vztah mezi sportovci a fanoušky.

“Vidíme dnes a denně, že aktivity nejen ve sportovní oblasti jsou podrobeny požadavkům sponzorujících firem, což nechci dopustit – pouze to dusí kreativitu. Přeji si, aby během prvního roku lidé začali věřit, že oni sami mohou pomoct sportovcům na vrchol, aniž by museli sáhnout hluboko do kapsy nebo zoufat nad tím, jak je ve sportu málo peněz. Stejně tak sportovci by si měli uvědomit, že mají možnost vzít svoji kariéru do vlastních rukou,” uzavírá Němeček.

A jak že je to s tím počtem založených crowdfundingových portálů u nás? Počítejte s námi:

1. HitHit
2. Startovač
3. KreativciSobě
4. Everfund
5. Odstartováno
6. Katalyzátor
7. NakopniMě
8. VisionPartners
9. Fondomat (byl první, ale už nefunguje)
10. Sportstarter

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Lifesta, aneb Groupon pro nevyužité kupony

Svět hromadného nakupování je bohatší o nový rozměr v podobě startupu Lifesta, který na profesionální úrovni zajišťuje obchod s nevyužitými kupony. Jeho cílem je pomoci všem, kdo propásli svou vysněnou nabídku, nebo ji nestihnou či nechtějí využít. A něco na tom trhnout.