Česko žije digitální revolucí, sdílená ekonomika ještě přijde na řadu

Jak funguje sharing economy v praxi? Je fintech jenom bublina čekající na splasknutí podobně jako ta internetová z roku 2000? Jakým způsobem se v Česku zavádějí nové technologie?

To byly hlavní otázky jedné z panelových diskuzí na konferenci CEE Innovation & Startups Forum, která se včera konala v prostorách pražského centra současného umění DOX. TyInternety byly přitom a připravily pro vás přehled toho nejpodstatnějšího, co v rámci diskuze zaznělo.

Česko na špici inovací

„Nové technologie a fintech se netýkají jenom startupů. Musím říct, že jsem zděšený, jakým způsobem je u nás zavádíme,“ řekl Karel Havlíček, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Narážel přitom na jedno z největších politických témat – EET, které považuje za přirozený vývoj.

„Pokud máme srazit administrativu u malých a středních firem a živnostníků, jediná cesta, jak to udělat, je založena na elektronizaci a digitalizaci. Zapomeňme na to, že to do budoucna budeme dělat jinak,“ pokračoval v úvodu diskuze.

To by neměl být takový problém – podle Miroslava Lukeše, generálního ředitele pro Českou a Slovenskou republiku MasterCardu, Česko využívá ty nejnovější technologie. „Česká republika za posledních deset let urazila obrovský kus cesty. Je to i zásluhou bank, které prosazovaly nové technologie. Dá se říct, že jsme dnes na špici inovací,“ myslí si.

Díky silné tradici v oblastech financí a informačních technologii se podle něj na tuzemském trhu dobře daří i fintech společnostem. Problémem, který ale musí vyřešit, je definice – kdo vlastně je jejich zákazníkem a jakou přidanou hodnotu jim nabízejí.

Jsme na počátku digitální revoluce

Nehrozí však fintechu, že je to jen velká bublina čekající na splasknutí, jako se stalo v roce 2000 internetovým firmám? „I když dnes 95 nebo 98 procent všech – nejen fintechových – startupů vybuchne, ta zbylá procenta budou stačit na to, aby přebudovala tradiční odvětví, ve kterých pracujeme, podnikáme, komunikujeme, platíme, ve kterých se léčíme nebo vzděláváme,“ myslí si ekonom Pavel Kysilka, zakladatel a předseda správní rady v 6DAcademy.

Investoři, kteří do téhle oblasti investovali triliony dolarů, se tedy mohou v bublině spálit – což ale nemění nic na tom, že je to nezvratný trend měnící všechno, na co jsme byli doposud zvyklí.

„Jsme na počátku digitální revoluce. Kdo dnes má elektromobil, kdo používá samořídící auto, má senzory na těle nebo na baráku? Je jen otázka času, kdy se z toho stane normální, dramaticky převládající model a jedním z důvodů bude to, že se budou tyto modely prosazovat jako efektivní,“ pokračoval Kysilka.

Jako příklad uvedl automobily. Využíváme je přibližně sedm procent času a třeba projekt Uberu, který chce využívat vlastní obrovskou flotilu samořídících aut, bude „šíleně efektivní“. Tahle efektivnost vede ke sdílené ekonomice.

A jak to vidí startupy? „Již proběhly velké technologické disrupce a inovace, teď nastává čas byznysových disrupcí,“ myslí si Vojta Roček, jeden ze zakladatelů Stories. Firmy podle něj mají mnoho dat a různých systémů, teď musí hledat jejich využití.

CEE Innovation & Startups Forum

Jak je na tom sdílená ekonomika

Velkým tématem v rámci diskuze byla právě sdílená ekonomika. „Vláda o ní musí začít přemýšlet, bude vytvářet regulace. Ať se nám to líbí, nebo ne, nějaká regulace bude,“ uvedl Radek Špicar, viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, s tím, že rozvoj sdílené ekonomiky by měl být využit k co možná největší možné deregulaci a debyrokratizaci. „Úplně bez regulace to nepůjde, to je asi všem jasné,“ pokračoval Špicar.

Jak se diskutující dívají na silné a slabé stránky sdílené ekonomiky v ČR?

Karel Havlíček (předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR):

+ šance na zjednodušení podnikání
+ pozitivně ovlivní spotřebitele díky větší možnosti výběru
– případná deregulace může trvat příliš dlouho, což ohrozí zejména malý byznys

Miroslav Lukeš (generální ředitel MasterCard pro Českou republiku a Slovensko):

+ Česko je technicky i finančně silné
– potřeba zlepšit PR oblast, a to ze strany státu při vysvětlování nové legislativy
– potřeba více zmiňovat startupové success stories
– věnovat se vzdělávání, v ČR chybí kvalitní lidi

Pavel Kysilka (ekonom, zakladatel a předseda správní rady v 6DAcademy):

+ přínos zejména pro spotřebitele a uživatele
+ maže hranici mezi producentem služby nebo produktu a uživatelem
– silné prosazení sdílené ekonomiky může snížit obrat světových automobilek na 10 procent
– nezodpovědné vlády mohou dalšími regulacemi zabít konkurenceschopnost ČR

Radek Špicar (viceprezident Svazu průmyslu a dopravy ČR):

+ Česko je ekonomika tradičního průmyslového charakteru
– chybí ji ale druhá noha jako opora ve vysoce inovativních malých a středních podnicích
– což souvisí s tím, že mladí chtějí raději pracovat jako zaměstnanci a nezakládat vlastní byznys (změnit to může narůstající počet success stories)

Petr Očko (předseda Technologické agentury ČR):

+ Obrovská výhoda, že Česko je průmyslová země (pokud správně proběhne digitální transformace)
– největším rizikem pro budoucnost je vzdělávací systém z doby Marie Terezie, od kdy byl jen mírně reformován
– chybí podnikatelský mindset lidí

Vojta Roček (spoluzakladatel Stories):

+/- Uber nebo Airbnb vyrostly díky tomu, že se pohybovaly mimo legislativní rámec oblastí, ve kterých působí (pozitivum: posouvá legislativní rámec, aby se přizpůsobil; negativum: lidi, kteří to využívají, nejsou chránění legislativou)
– česká ekonomika stojící na automobilovém průmyslu není připravena na downscaling

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Vlády padají, ale státních milionů pro startupy přibývá

Peníze do nadějného startupu nemusí lít jenom soukromí investoři. Začíná se čím dál víc snažit i stát. Když pro tentokrát přeskočíme diskusi o tom, že by měl spíš zařídit stabilní systém pro podnikatele než se jim plést do řemesla, zbývá prostý fakt, že tu leží plno peněz. Peněz, které jsou určeny právě pro podporu inovativních projektů.