Česko hledá úspěšné ženy ze startupů. Do světa je pošle Women Startup Competition

Women Startup Competition

Česko vybere své nejúspěšnější startupistky – už 8. února se setkají na Women Startup Competition, kdy se koná vůbec první národní kolo soutěže pro firmy, kde je alespoň jedním ze spoluzakladatelů žena. Akci přináší Pavlína Zychová (MyStay) ve spolupráci s Prague Startup Centre. Proč jsou podle nich ženy ve startupech důležité?

Během večera se představí osm nejzajímavějších startupů, vítězka lokální soutěže v Praze bude pokračovat do mezinárodního kola v Londýně, kde se zúčastní 5denního workshopu a bude se prezentovat na Final Demo Day 1. července 2017 před místními investory a novináři. Soutěž pomůže s hledáním té nejvhodnější kandidátky a zároveň je určitou průpravou.

Podle pořadatelek je počet zakladatelek či spoluzakladatelek startupů v Česku stále poměrně malý a akce je tak mimo jiné motivace, jak jej zvýšit. Námitky jako feminismus či genderovou nevyváženost odmítají – “nevidim důvod, proč by jedna z mnoha startupových soutěží nemohla být zaměřená pouze na talentované holky,” vysvětluje Pavlína Zychová.

Pohled Jany Hodboďové z Prague Startup Centra, partnera a spoluorganizátora Women Startup Competition)

Jana Hodboďová
Jana Hodboďová

Proč považujete za důležité soutěž pořádat?

Ve startupech je obecně málo holek, ale částečně to je určitě i tím, že chlapi mají k technologiím blíž. Nicméně dost často jsou ve startupech holky zaměstnané a přitom mnoho z nich by mělo na to jít svou cestou, ale málokterá holka to udělá. Důvodů, proč to tak je, je mnoho, ale podle mě to je prostě škoda a chtěla bych touto akcí pomoci trochu zviditelnit ty, které do toho šly a zároveň i motivovat další, aby se počet founderek alespoň trochu zvýšil.

Jaký je podle vašich zkušeností či odhadů podíl žen v českých startupech na vyšších pozicích?

Ve startupech se holky točí většinou kolem marketingu, počet těch, které jsou ve vyšších pozicích dost rychle roste, což je super, ale počet founderek či co-founderek je velmi malý a to bychom právě s Pavlínou chtěly trochu změnit.

Je startup, kde mají významnou roli, v něčem jiný než startup s mužskou převahou?

To se velmi špatně vyhodnocuje, ale prostě ve firemní kultuře je důležité, aby nebylo prostředí jen mužské, nebo jen ženské, mělo by to být v rovnováze, to pak pomůže i fungování firmy a pozitivně se to odrazí ve všem.

S jakými reakcemi na takový typ akce se setkáváte?

Reakce jsou převážně pozitivní, ale setkaly jsme se i s různými komentáři, které se točí kolem feminismu, genderové nevyváženosti, apod. Moc to neřešíme, nikoho nenutíme, aby na tu akci šel, pokud se mu nelíbí :)

V pražské porotě zasedá třeba Margareta Křížová (CEAG), Vladimír Sedlařík (Microsoft), Gabriel Szuma (EQUUS VENTURES), Lenka Kučerová (Starlift) či Shaurya Saluja (Aacon Labs). Pavlína Zychová se účastnila nadnárodního kola v Budapešti v roce 2015 a teď je v pozici ambasadorky.

Pohled Pavlíny Zychové, spolupořadatelky a ambasadorky

Proč považujete za důležité soutěž pořádat?

Pavlína Zychová
Pavlína Zychová

Dva roky zpátky jsem se s naším MyStay za Českou republiku zúčastnila nadnárodního kola Woman Startup Competition v Budapešti, zpětně tuto zkušenost hodnotím jako velmi užitečnou a cennou. Před samotnou akcí jsem měla to štěstí a dostalo se mi skvělé podpory od mého tehdejšího zkušeného mentora Adama Kurzoka, který mi velmi pomohl s pitchem, konceptem business planu, apod.

Od té doby jsme udělali s MyStay velké kroky a nabrali řadu zajímavých zkušeností, o které bych se ráda podělila právě například se šikovnými podnikatelkami, které v ČR máme. A to byl právě jeden z důvodů, proč jsem souhlasila být ambasadorkou a organizátorkou této akce. Abych mohla jednak pomoct s hledáním vhodné kandidátky a projektu pro nadnárodní kolo, které se letos bude konat v Londýně, ale také, abych finalistkám pomohla ve všem, včem jsem tenkrát tápala já.

Jsou tu všude kolem nás skvělé nápady, nadšení začínající podnikatelé a velký potenciál tak zviditelniit ČR v zahraničí. Takze “Let`s make CR proud”. ;)

Jaký je podle vašich zkušeností či odhadů podíl žen v českých startupech na vyšších pozicích?

V cofounderských pozicích jsem velmi často zaznamenala poměr 1/3 holek vs kluků. V poměru zaměstnaneckém na vyšších pozicích nevidím zásadní rozdíl mezi startupy a ostatními firmami.

Je startup, kde mají ženy významnou roli, v něčem jiný než startup s mužskou převahou?

Startupy založené ženami jsou stejně dobré nebo špatné jako startupy založené a vedené muži. Úspěch projektů a firem není závislý na tom, kdo jej vede (zda žena či muž), ale spíš jakou povahu, schopnosti a vytrvalost daný člověk má.

S jakými reakcemi na takový typ akce se setkáváte?

Já osobně s velmi pozitivními, jelikož lidé vidí a oceňují náš zájem motivovat místní prostředí a zacílení na konkretní skupinu. Osobně z toho mám velmi dobrý pocit.

Přišla pouze jedna negativni reakce od poměrně známého mladého podnikatele, což mne v podstatě zaskočilo. Ale tak, jako se můžeme koukat na čistě pánský fotbal, hokej, florbal, basketbal a nikdo se nad tím ani nepozastaví, že to nejsou smíšené týmy, tak nevidim důvod, proč by jedna z mnoha startupových soutěží nemohla být zaměřená pouze na talentované holky.

 

Total
0
Shares
Další články