Česko bude inkubovat další dva kosmické startupy: Let’s Earth a Right Rider

Do pražského kosmického inkubátoru ESA BIC míří dva nové startupy, kterými jsou Let’s Earth a Right Rider. Čeká je asi dvouletá inkubace, technická podpora a rozvoj podnikatelských aktivit a finanční podpora až 50 tisíc eur.

“Dostáváme se do situace, kdy už nejsme jen malá skupina nadšenců, ale i ostatní vidí, že to má pro Českou republiku smysl,” zmínil při diskusi nad možnostmi ESA BIC ředitel CzechInvestu Karel Kučera. Podle něj i průyslové zázemí cítí, že dochází k zásadním změnám na trhu a že tu vesmírné technologie mají místo.

Teď se k původně vybrané šestici startupů přidávají dva nové, které mají Česko zvýraznit na mapě světa.

V Let’s Earth vytvořili aplikaci Amma, která doporučuje majitelům nemovitostí, jak efektivně využít obnovitelné zdroje. Využívá data dálkového pozorování Země v kombinaci s efektivním nákupem relevantního vybavení. Takže personalizovaně podle poměru cena-efektivnost-návratnost doporučuje nejvhodnější zařízení generující energie a vodu z obnovitelných zdrojů.

Right Rider chce do světa dostat aplikaci NaviRider, která dává dohromady navigaci, propojení s ostatními účastníky, tipy na zajímavé trasy i bezpečnější jízdu. Do budoucna chce pomáhat i při případné nehodě, třeba odesláním upozornění na polohu a čas nehody příbuzným. Od února testují uživatelé její beta verzi.

Karel Dobeš a dva nové startupy v ESA BIC
Karel Dobeš a dva nové startupy v ESA BIC

Startupy dostanou přístup třeba k satelitním a pozemním datům či technologiím Evropské vesmírné agentury. “Hlavně je ale podpora zaměřena na to, aby uspěli s produktem na trhu. Tedy na oblast marketingu, obchodu, podpory při vstupu na zahraniční trhy a také kontakt s obchodními partnery a investory,” říká Karel Kučera.

Vedle Evropské kosmické agentury (ESA) se na financování akcelerátoru podílí i hlavní město Praha, celkově je v programu vyčleněno 45 milionů korun. Po dobu pěti let je plánovaná podpora pro 25 startupů.

Total
0
Shares
Další články