České startupy se představily v Singapuru. Následuje San Francisco, New York a Londýn

Pětice českých start-upů s ambicemi najít investory a osahat si specifika asijského trhu vyjela v rámci programu CzechMatch do Singapuru. Týdenní program plný mentoringu, networkingu či obchodní schůzek zakončený českou pitch event přinesl základ, na kterém mohou společnosti stavět do budoucna. Ať již chtějí zakládat pobočky nebo najít místní partnery a zákazníky. Díky podpoře od CzechInvestu ušetřili na zmapování a etablování se na trhu až 100 000 Kč.

Týdenní intenzivní program probíhal v režii místního akcelerátoru Expara, kde se konala většina schůzek a mentoringu. Kanceláře Expary se nacházejí v komplexu JTC Launchpad – oblast Blok 71, což je státem vybudovaný komplex určený pro začínající inovativní společnosti. Sídlí zde okolo 30 akcelerátorů a více než 600 start-upů z celého světa. V těsné blízkosti se nachází celá start-upová infrastruktura včetně R&D center světových značek a nadnárodních firem, všemožných výzkumných institutů nebo univerzit.

Start-upy jsou obecně v Singapuru silně podporované státem, který do země láká špičkové inženýry a nejvyspělejší technologie z celého světa. Stát také vlastní jeden z největších investičních fondů na světě zaměřený na podporu inovací Temasek, který spravuje portfolio ve výší 308 miliard dolarů. Není divu, že se Singapur pravidelně umisťuje na špičce nejvíce inovativních zemí světa. K tomu připočtěte vyspělou ekonomiku, nízkou nezaměstnanost nebo akcent na ekologii a vyjde vám místo s výjimečnou kvalitou života.

„Singapur, to je asijské Silicon Valley a brána na trhy jihovýchodní Asie. Vedle New Yorku, Londýna a právě San Franciska, je to jedna z našich čtyř strategických destinací pro české start-upy. Po pilotním programu v Singapuru aktuálně přijímáme přihlášky na podzimní akci do Londýna, určitě neváhejte a přihlaste se, bude to stát za to,“ dodává vedoucí Oddělení internacionalizace firem v CzechInvestu Lucie Hustolesová.

Návštěva a pitch na Unversity of Singapur

A jaké pocity zanechal program CzechMatch v jeho účastnících?

„Donutilo nás to tady přemýšlet nejen o našem byznysu, ale o byznysu celkově. Hodně nás to tady jako startup nakoplo,“ říká Aleš Bláha z firmy CheckTerra, která dokumentuje stav a budování technické infrastruktury.

„Přijeli jsme do Asie, abychom prozkoumali nové trhy a příležitosti. Je to úplně skvělé prostředí, byli jsme na obchodních schůzkách jak v Singapuru, tak v Indonésii a Vietnamu. Vnímáme to jako ideální způsob, jak se dostat s byznysem z Evropy do světa,“ popisuje Jiří Voříšek z firmy Hybrid Company, která na základě technologie HbbTV propojuje internet a televizi a nabízí online řešení k cílenému zobrazení reklamy pro příjemce televizního vysílání.

„CzechMatch program, to pro nás byla spousta feedbacků a schůzek. V návaznosti na ně jsme kompletně předělali náš pitch deck pro investory. Zpětná vazba byla k nezaplacení,“ říká Marvan Shamma ze startupu OneProve využívající technologii umělé inteligence k rozpoznání originálních předmětů a padělků za pomoci fotografií z běžných smartphonů.

„Na českém trhu jsme nedávno získali seed investici v hodnotě 400 000 dolarů. Zároveň se nám tady, v Singapuru, v rámci programu CzechAccelerator podařilo založit pobočku. Určitě doporučuji se těchto programů zúčastnit, posune to vaši firmu fakt dopředu,“ říká Petr Heller ze startupu Retailys, který se zabývá správou neomezeného množství eshopů v různých jazycích i měnách.  Startup také získal investici na crowdfundingové platformě Fundlift ve výši 8,75 milionu korun.

Na podzimní program CzechMatch v Londýně je možné se přihlásit do 30. srpna zde! Na příští rok se plánují otevřít semináře v Singapuru, San Francisku, New Yorku a Londýně.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Rockaway, Seznam a ICT Alliance začnou posílat české firmy do Silicon Valley

Startupy mají hlavně makat, a tak se ani nový startupový program nazvaný Czech ICT Incubator @ Silicon Valley s ničím nepáře - přihláška do konce prosince, v lednu pohovory a na začátku února už šupem do letadla. Rozhodně tak není na co čekat, šanci dostat se do Silicon Valley každý rok dostane maximálně devět vybraných firem. O podnikání a startupech se při té příležitosti rozpovídal Jakub Havrlant, zakladatel fondu Rockaway.