České startupové spolubydlení Techsquat otvírá pobočku v Singapuru

Napůl obyčejné spolubydlení, napůl startupový inkubátor. To je koncept projektu Techsquat, který myšlence bydlení s podobně smýšlejícími lidmi vdechnul technologickou duši. A hlavně ukázal, že to funguje – bezmála tři desítky mladých lidí, kteří těmito byty/pracovnami prošli, založily řadu zajímavých služeb a firem, nebo alespoň přispěli k jejich rozvoji. Nyní se Techsquat poprvé rozšiřuje za české hranice, a to rovnou do jednoho z epicenter Asie.

Jsou to skoro přesně tři roky od chvíle, kdy jsme vás o existenci podivného konceptu jménem Techsquat informovali poprvé. Vznikl v roce 2012 jako reakce na návštěvu v hippie komunitě v holandském Wageningenu a jeho cílem je pomáhat členům/spolubydlícím s jejich projekty skrze sdílení znalostí a vzájemnou pomoc s řešením nejen technologických problémů. Členové nutně nemusí mít vlastní startup, nějaká forma vlastní tvorby je však nezbytná.

Techsquat, od začátku koncipovaný jako neziskový projekt, například zorganizoval první Rails Girls v Brně, které položily základy pro Czechitas, a jeho bývalí i současní členové pracují na firmách a službách jako jsou Bileto, FlowerChecker, Skypicker, Finviz, Jack.cz, Represent, GetChute, Osmodry, Unite.io, BitBrno.cz, Streetalert nebo GoodData.

Brno – Praha – Singapur

Skoro přesně před rokem jsme se k celé myšlence, která se mezitím stihla rozšířit z Brna do Prahy, vrátili v podrobném článku. Otevření pražského bytu přineslo nové možnosti, propojilo obě komunity i jejich kontakty a komukoliv z Brna umožnilo snadno přespávat v Praze a naopak. Přibližně touto dobou jsme tak logicky očekávali další zprávu o otevření pobočky v Plzni nebo Ostravě, místo toho ale přišel mnohem těžší kalibr. Nový Techsquat v Singapuru.

tss

„Po třech letech vzniká třetí Techsquat v Singapuru, od kterého očekáváme nejen přespávání, ale jednodušší přístup na čínský trh a sdílení znalostí napříč obory a zeměmi. Paradoxní je, že jsme měli v plánu otevírat spíše v Ostravě, než v Singapuru. Nicméně díky Airbnb jsme měli možnost dva měsíce bydlet na pražském Techsquatu s Aslinn Chen, která po návratu do Singapuru napsala, že chce Techsquat i tam,“ popisuje zakladatel projektu Jan Kolář.

Společně se domluvili na podmínkách, Kolář poskytl brand i další podporu a nová česká základna v Asii byla na světě. Pro zajímavost, nájemné vyjde na 500 až 1000 singapurských dolarů měsíčně, což je v přepočtu asi 9 až 18 tisíc korun.

Kdo bude další?

Díky otevření singapurské “franšízy” je nyní nastavený proces vzniku nových bytů, takže je možné při splnění podmínek značku Techsquat získat. Stejně jako další užitečné informace, rady a kontakty. Pokud by vás tedy lákalo rozjet něco podobného, máte kam se obrátit.

„Věříme, že lidé s tvůrčím podnikatelským duchem by měli trávit více času spolu, aby si vzájemně pomáhali růst. Náš Techsquat je otevřený všem, koho zajímá inovace, technologie a související oblasti, a jsou ochotni sdílet své vědomosti a zkušenosti. Řada z nás se sice na plný úvazek věnuje studiu nebo práci, ale svůj volný čas využíváme jinak než většina lidí,“ uzavírá Aslinn Chen.

Total
0
Shares
Další články