České Radiokomunikace chtějí pohnout s internetem věcí. Otevírají IoT Hub a vyzývají talenty

České Radiokomunikace hodlají v Česku rozšířit povědomí o internetu věcí i jeho reálné používání. Ve svém sídle otevírají prostor zaměřený na IoT a zároveň se chystají na spolupráci v této sféře se startupy.

“10 procent naší populace tuší, co je to internet věcí. Hub by měl napomáhat osvětou,” plánuje si Miloš Mastník, obchodní ředitel Radiokomunikací.

Vedle osvěty mají ale ČRa důležitější agendu – chtějí se zaměřovat na firmy, se kterými dají síti teprve smysl. Tedy ty, které pro ně vytvoří “věci” – zařízení připojená do sítě. “Chceme být čistě B2B firma. Pokud nám to bude dávat smysl, můžeme řešení, která se nám budou líbit, obchodně zabalit a nabízet,” vysvětluje Miloš Mastník.

Internet věcí (IoT) je označení pro propojení různých vestavěných zařízení s internetem. Přináší nové možnosti vzájemné interakce nejen mezi jednotlivými systémy, ale také nové možnosti jejich ovládání, sledování včetně zajištění pokročilých služeb.

Je možné ho použít třeba v oblasti utilit (monitoring spotřeby, výkonu), průmyslu (logistika, lokalizace přepravovaného zboží), zemědělství (zdravotní stav zvířat, stav půdy, sledování stavu zařízení), smart cities (doprava, optimalizace svozu odpadů, inteligentní osvětlení) i v domácnosti (zabezpečení a sledování pohybu i stavu domácích mazlíčků).

Konkrétními možnostmi využití jsme se zabývali třeba už při mapování sítě společnosti SimpleCell, jedné z dalších firem, která síť pro internet věcí staví.

Jedno ze zařízení představuje v Českých Radiokomunikacích Petr Nemeth, specialista pro analýzu trhu Českých Radiokomunikací.

Na IoT se ČRa zaměřují. V posledním roce, kdy společnost spustila svou síť, uspořádala IoT Hackathony a stejně zaměřený Summer Jam. V obou případech soutěžily týmy, které vytvářely aplikace zpracovávající data ze senzorů přenášená pomocí technologie LoRa.

“Na trhu je stále málo reálných projektů, na kterých je možné ukázat výhody a možnosti internetu věcí. Náš IoT Hub má přivést zájemce o technologie, ukázat jim, jak je možné IoT využít, jaké jsou možností sítě LoRa, na které IoT služby poskytujeme a v konečném důsledku to může být i prostor pro další nové realizace a spolupráci. Dostanou zde prostor nápady, které by možná jinak zůstaly jen na papíře,” uvedl generální ředitel Martin Gebauer.

cra_hub_40

Zatím se společnosti daří objevovat mladé talenty. V procesu možné spolupráce je “chytrá” poštovní schránka od týmu, který si říká RedCute, se kterým se ČRa spojily díky svým hackathonům. Firmě se ovšem ozývají samy vysoké školy a univerzity, které by s ní chtěly na nových projektech spolupracovat – ČVUT, VUT, Univerzita Palackého v Olomouci, UJEP i VŠE. Ti, kteří si chtějí s ČRa na nápadech pro internet věcí spolupracovat napřímo, můžou využít stránku pripoj.me. Firma hlásí, že zajímavé nápady hledá.

České Radiokomunikace investují do rozvoje sítě LoRa i do rozvoje cloudu, který by měl sbírat data ze všech platforem, na kterých bude internet věcí provozovaný. O plném komerčním spuštění sítě prý ještě brzy uslyšíme. “Zatím máme pár komerčních zákazníků v pilotním provozu v oblasti utilit, smart city i environmentalistiky,” vysvětlil Ján Jacina, business development manažer pro IoT.

Síť LoRa spustily Radiokomunikace v testovacím provozu před rokem. Aktuálně pokrývá krajská města, dostává se ale i do okresů a menších míst. Letos hodlá firma její dosah posílit díky desítkám milionů korun a dostat se prakticky všude.

Finální plán pokrytí IoT od Českých Radiokomunikací
Finální plán pokrytí IoT od Českých Radiokomunikací

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

eClub a New York University vyhlašují App Challenge

eClub ČVUT ve spolupráci s Univerzitou Tomáše Bati ve Zlíně a také americkým Vavrick Street inkubátorem při Polytechnic Institute of New York University připravili pro studenty českých vysokých škol další soutěž, která je tentokrát zaměřena na oblast mobilních her. Vítězný tým bude odměněn založením firmy v USA.