Česká naděje Apiary má seed investici 1,6 milionu dolarů

Startup Apiary, který založili bývalí zaměstnanci GoodData, dnes ze San Franciska ohlásil investici 1,63 milionu dolarů pod vedením Flybridge Capital Partners a Baseline Ventures. Peníze by mu měly pomoci s globální expanzí a vývojem nových technologií pro práci s API.

Na konci roku 2010 to byl jen dvoudenní hackathon s kamarády, následovalo ale přijetí do akcelerátoru Springboard a dneska už Apiary z USA hlásí seed investici. Ta bude použita na upevnění vedoucí pozice v oblasti designu API. Zároveň startup chce posílit i technické oddělení tak, aby udrželo krok s rostoucí poptávkou zákazníků.

Seed investici vedli David Aronoff z Flybridge Capital Partners a Steve Anderson z Baseline Ventures, ke kterým se přidalo i české Credo Ventures a XG Ventures. Mezi významné individuální investory patří například James Lindenbaum, který spoluzakládal Heroku, nebo Adrian Kunzle, SVP v Salesforce.

“Ohromující růst trhu posunul API z rukou specialistů k širokému, mainstreamovému využití. To vytváří významný trh pro novou a mnohem lepší třídu technologií a nástrojů pro jejich navrhování, výstavbu a správu,” řekl Jakub Nešetřil, CEO a zakladatel Apiary. Jedním z těchto nástrojů z dílny Apiary je již nyní API Blueprint, populární open-sourcový formát pro popis API.

Velká příležitost

Apiary pomáhá, podle vlastních slov, vývojářům vytvářet “krásné” API, a to rychle (jejich krásu ale nedokážeme sami posoudit). Vývojáři a firmy používají jazyk API Blueprint jako nejrychlejší způsob, jak popsat a kontrolovat API už od prototypu, ještě před tím, než začne nákladné a časově náročné programování. Poté používají Apiary ke kontrole toho, zda výsledek odpovídá specifikacím, ke sdílení své API s ostatními a k pomoci s jejím rychlým využitím.

A to je velká naděje do budoucna. Podle výzkumu společnosti Gartner totiž do roku 2016 bude celých 50 procent veškeré spolupráce na B2B úrovni probíhat právě prostřednictvím webových API. Očekává se zároveň, že do roku 2014 bude 75 procent firem z Fortune 1000 nabízet veřejné API.

“Na Apiary nás nadchl jejich jedinečný přístup z pozice platformy k velkému a dál rostoucímu problému – jak vytvářet, dokumentovat a testovat API. Trakce, které firma dosáhla ještě před touto investicí, byla úžasná, když vyrostla od dvou tisíc API k více než 17 tisícům, navíc se špičkovými organizacemi na seznamu uživatelů. Spolupráce s Apiary je pro nás vzrušující, neboť přinášejí velice potřebné řešení jako odpověď na masivní příležitost na trhu,” uvedl Arnoff.

Apiary, která dnes nabízí největší světovou sbírku API čítající 25 tisíc příspěvků, založili Jakub Nešetřil a Jan Moravec. Veřejnou betu své platformy spustili na konci roku 2012.

Total
0
Shares
Další články