Česká firma GeeksHouse tvrdí, že jí Facebook a Apple dluží 5 miliard korun

Tuzemská společnost GeeksHouse si u Evropské komise stěžuje na možné zneužití dominantního postavení Facebooku a Applu. Firma, která vyvinula mobilní aplikaci Howgh, tvrdí, že ji tyto společnosti mohly obrat až o pět miliard korun. A to tím, že giganti uzavřeli bez předchozího upozornění otevřené protokoly svých aplikací na posílání zpráv.

Howgh totiž funguje jako integrátor většiny nejpoužívanějších komunikačních platforem, jako je třeba Facebook Messenger, iMessage nebo Viber a Whatsapp. Vývojový tým našel způsob, jak jednotlivé platformy integrovat díky jejich otevřeným protokolům. Když ale Apple a Facebook uzavřeli bez upozornění protokoly, stalo se to v tu nejhorší možnou dobu – v poslední fázi vývoje a jen pár dnů před uvedením aplikace na trh.

Obvyklou praxí podle týmu je upozorňovat na chystané uzavření protokolů i několik let dopředu. A to právě z toho důvodu, aby vývojářské týmy neprogramovaly zbytečně. Takový postup podle právních zástupců vykazuje znaky zneužití monopolního postavení, a proto se GeeksHouse rozhodli bránit.

Věděli jsme, že děláme něco unikátního, co na trhu ještě není a co má potenciál oslovit hodně lidí. Ten vývoj byl navíc dlouhý a náročný,“ říká Ondřej Štěpánek, spolumajitel GeeksHouse a šéf vývojového týmu.Přitom se na velké firmy startup snažil dosáhnout. „Nejprve jsme zkoušeli komunikovat přímo s nimiposlali jsme dopisy jak na Apple, tak na Facebook. Apple nám odpověděl dopisem, který vypadal jako mnohokrát použitá šablona a Facebook nezareagoval vůbec,“ popisuje Štěpánek.

geekshouse chat

Potenciálně ušlý zisk tak podle Štěpánka dosahuje dvakrát 2,5 miliardy korun. „Abychom to číslo získali, použili jsme zcela standardní vzorec, jaký se při vyčíslení ušlého zisku používá běžně,“ dodává Petr Fučík, právní zástupce společnosti. Podle něj číslo odpovídá unikátní aplikaci, která by oslovovala obrovské množství lidí.

Aplikace je zmíněná například na Angellistu, kde popis aplikace slibuje mimo jiné to, že sjednotí globální trh. Podobná řešení doteď zkoušeli vyvojáři vytvořit pouze na operačním systému Android, ale pro iOS to byla podle týmu novinka.

 

All key IM in one
• on May 2015 these are implemented: Whatsapp, iMessage, viber, FB Messenger and sMs.
Ready to grow
• In near future we will implement the following: skype, WeChat, Line, kakao, kik, Tango and more.
Strong addiction
• Clients will find communicating with just one aPP addictive.
Easy to use
• We make communication easier.
HOWGH is a mobile phone app for receiving and sending messages from one “central place” to many others IM clients and SMS.
Crossplatform
• HOWGh will be available for ios, android and Windows. Included desktop versions.
Multifunctional
• We are able send and receive texts, pictures, video, emoji, stickers.
Better behavior
• We will change customers’ messaging behavior.
One world
• We will unite the global market

 

 

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Zatmění Slunce, zeleninové recepty a Plzeň-Slavie. To vše i dost dalšího zajímalo Čechy minulý týden

Minulý týden jsme byli my, Češi, hodně zvědaví. Určitě největší událostí bylo zatmění Slunce, a tak jsme si o tom hledali patřičné informace. Na pulty supermarketů k nám dorazil také tuřín a jelikož jsme "lidi koumaví", tak jsme hledali recepty, kde by se tuřínu dalo naplno využít. O to všechno a i jiné věci se Češi v minulém týdnu na internetu zajímali.