Cera, česko-britský projekt, hodlá obrátit britské zdravotnictví naruby. Má na to 41 milionů

Zdravotně-technologický startup Cera dokončil seed investiční kolo a v neděli spustil svou pečovatelskou platformu. I když jde o britskou firmu, vztah má k České republice blízký – technický tým sídlí v tuzemsku, do financování se zapojil pražský venture capital fond Credo Ventures a jedním z dvou zakladatelů startupu je Marek Sacha, bývalý CEO Rohlik.cz.

Kromě Creda se na investici podílejí bývalé i současné hlavy technologických společností, mezinárodních bank, Světové zdravotnické organizace a technologických firem. Do rozbíhajícího se byznysu, jehož cílem je vyřešit rostoucí potřebu rychlé, spolehlivé a transparentní domácí zdravotní péče, dohromady vložili 1,3 milionu liber, tedy necelých 41 milionů korun. (Seznam všech investorů najdete na konci článku.)

„Cera je učebnicovým příkladem společností, které se my v Credu snažíme podporovat: zkušený český CEO a technický tým sídlící v České republice, který spojil síly s předními britskými odborníky na zdravotnictví a byznys ve snaze o přerod obrovského odvětví, které funguje stejně neefektivním způsobem po desetiletí,“ uvedl k investici Andrej Kiska, partner v Credo Ventures.

Velká jména stojí i za samotním startupem. Cera byla spoluzaložená 28letým lékařem Benem Maruthappuou, který byl zařazen mezi stovku nejvlivnějších osobností v technologickém zdravotnictví na světě, a Markem Sachou, 29letým bývalým CEO Rohlik.cz. Odborníci z odvětví startup podporují a chválí za „významné zlepšení poskytování sociální péče pacientům.“

„Současný systém péče nefunguje. Trh je obsluhován archaickými zprostředkovatelskými agenturami s neefektivním provozem, špatně placeným personálem a nízkou úrovní poskytovaných služeb. Cera je tu, aby to změnila. S pomocí technologií a zefektivněné logistiky můžeme zlepšit služby, které pacienti dostávají, použít umělou inteligenci, abychom jim poradili ohledně jejich zdravotního stavu, a zároveň si vážit ošetřovatelů a sester a skvělé práce, kterou odvádějí,“ uvedl Sacha, který ve startupu působí jako CEO.

Disrupting britského zdravotnictví

O co tedy jde? Cera svůj byznys staví na garanci, že ošetřovatel, sestra, nebo lékař bude k dispozici u pacienta doma do 4 hodin. Jak pacient, tak člen rodiny se může přihlásit online, v platformě si může rezervovat jak pohotovostní, tak dlouhodobou péči, spravovat existující rezervace a procházet zdravotní záznamy.

Cílem startupu je snížit tlak vyvíjený na NHS (britská National Health Service) a poprat se s problémem blokování lůžek, který Velkou Británii stojí přibližně 820 milionů liber ročně. Po naškálování společnost předpokládá, že může daňovým poplatníkům ušetřit 500 milionů liber při snížení počtu návštěv u lékaře o 100 tisíc.

Cera zároveň komunikuje s obcemi a nemocnicemi s cílem integrovat své služby do ošetřovatelského systému veřejnosti. Služby související se sociální péčí v současnosti místní činitele stojí 5 miliard liber ročně. Partnerství s Cera, která pacientům umožní zůstat doma místo přesunu do domovů důchodců, by mohlo být čtyřikrát levnější.

Startup by tak měl poskytnout udržitelnou úlevu odvětví, které zoufale potřebuje revizi. Ve Velké Británii totiž za posledních šest let došlo k uzavření 1 500 domovů důchodců a nachází se tam jeden milion lidí, kteří potřebují nějakou formu péče, avšak v současnosti nedostávají žádnou formální nebo neformální pomoc.

Byznysu pomůže smart home i umělá inteligence

Aby vytýčených cílů Cera dosáhla, spojila se se společností Gideon poskytující smart home řešení, která má rovněž partnerství s John Lewis a Microsoftem. Díky tomu nepřetržitý pečovatelský servis Cera umožňuje příbuzným seniorů informovat se o svých milovaných. Technologicky uzpůsobený domov, navržený pro seniory, umožňuje zjednodušení denních úkolů, jako třeba jednodušeji ovládat světla nebo zámky na dveřích.

Společnost rovněž testuje technologii umělé inteligence, která by jí měla pomoci předpovídat vážnější zdravotní problémy u pacientů na základě zpětné vazby od ošetřovatelů. Ti by sledovali, jestli pacienti normálně jedí, nemají teplotu nebo například nechodí nenormálně s cílem předcházet závažnějším chorobám.

Představou je, aby měl pacientův praktický lékař přístup k zmiňovaným informacím a mohl tak proaktivně předepsat jakoukoliv nezbytnou léčbu, což by zredukovalo pohotovostní příjmy do nemocnic.

„Našim cílem je vytvořit digitální dveře pro ty starší 65 let a zajišťovat takové služby s partnery, abychom jim umožnili žít nezávisleji. Mimo partnerství s obcemi a nemocnicemi aktivně zkoumáme další oblasti jako například maloobchod, doručování jídla a wearables a přemýšlíme, jak je integrovat do naší platformy,“ popsal Maruthappu, který působí jako prezident společnosti.

Seznam investorů a podporovatelů

  • David Buttress, CEO společnosti JustEat, společnosti poskytující online objednávky jídla a jeho doručení, s obratem vice než 3 miliardy liber
  • Ken Costa, bývalý předseda společnosti Lazard a banky UBS
  • Paul Willmott, globální šéf digitální agendy v McKinsey & Co.
  • Credo Ventures, venture capital fond sídlící v Praze
  • Peter Sands, bývalý CEO Standard Chartered bank a místopředseda davoského World Economic Forum
  • Arnie Sriskandarajah, angel investor, jeden z top 100 nejvlivnějších lidí v technologické oblasti dle magazínu WIRED
  • Dame Carol Black, předsedkyně Nuffield Trust a bývalá prezidentka Royal College of Physicians
  • Tim Jackson, Partner v Lean Investments, londýnském VC fondu, který založil QXL, aukční portál, jež byl prodán v roce 2007 za 1,9 miliardy amerických dolarů
  • Thomas Zeltner,  bývalý místopředseda Světové zdravotnické organizace a ministr zdravotnictví Švýcarska v letech 1990-2009

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Vyzkoušeli jsme si kalifornský akcelerátor Blackbox Connect. Má smysl i pro vás?

Začalo to v Praze na StartupCampu, kde mě Lenka Kučerová seznámila s Fadim, founderem Blackboxu. V rychlosti jsem mu řekl, co děláme a kdo jsme, hned další týden už jsme si skypovali a bylo nám jasně řečeno, že musíme přiletět do Kalifornie. Neváhal jsem, chvilku jsem přesvědčoval spoluzakladatele Honzu a hned jsem bookoval letenky a těšil se na únor v Silicon Valley.
Přečtěte si více

Startup Empatica v Praze ukázal budoucnost sdílení emocí

Jak bude vypadat vaše běžné ráno za deset či patnáct let? Automatické hodinky vás probudí v nejlepší možnou chvíli v závislosti na kalendáři a kvalitě spánku, vybavení domácnosti se samo včas aktivuje a na sociální média se nasdílí první várka informací včetně toho, jak se zrovna cítíte. Alespoň podle Roberta Scobla, který považuje soukromí za přežitek. Jednou ze součástí jeho vize je také italský startup Empatica.
Přečtěte si více

Čím víc chtějí, tím méně to jde. Na největším elektronickém veletrhu CES startupy zaujmout nedokážou

Největší veletrh elektroniky CES se zdá být rájem pro začínající firmy - na místě jsou statisíce lidí, stovky odborníků, investorů i zástupců médií. Jenže startupům se na CESu zaujmout nedaří. Proč? Věnují se zbytečnostem a své produkty neumí prezentovat. Skoro jako v Česku.