CEE Exchange Program ve Varšavě očima Filmtoro, jednoho ze sedmi z Evropy vybraných startupů. Jaké to bylo?

Vyhledávač legálních online filmů Filmtoro, čerstvý startup pod taktovkou Tomáše Vyskočila, se dostal do první vlny startupů, které prošly intenzivním týdenním výcvikem CEE Exchange Program ve varšavském Google Campusu. Jak celá akce probíhala a co všechno si startup z Polska odvezl? Dřív, než všechny zážitky a nabyté zkušenosti promění v byznys, se s nimi pochlubil těm internetům. Zápis toho nejzajímavějšího připravila Eliška Vyhnánková, o kterou startup ještě v prosinci posílil.

Globální ambice ze střední a východní Evropy

Campus Exchange CEE Program chce účastníkům pomoct uspět globálně, k tomu týmům napomáhá mimo jiné mentoringem přímo od expertů z Googlu. Campus Warsaw se pyšní 1 600 čtverečními metry ve varšavské čtvrti Praga, která se postupně stává centrem inovativních aktivit, přestože se dříve jednalo o jednu z méně privilegovaných částí města. Otevření inkubačního centra podpořila i primátorka Varšavy nebo i ředitel Google pro region EMEA Matt Brittin.

Hlavním posláním všech Campusů je propojit tvůrce startupů mezi sebou, sdílet nápady a zkušenosti a také jim zprostředkovat přístup k investorům. Čtyři již fungující Campusy již pro své členy získaly financování v řádu stovek milionů dolarů a dovolily vytvořit několik tisíc pracovních míst.

Google CEE Exchange Campus, Zdroj: Fimtoro
Google CEE Exchange Campus, Zdroj: Fimtoro

A jak to celé bylo?

Na začátku byl nápad Tomáše Vyskočila přihlásit Filmtoro do nějakých startup programů, přiučit se novým věcem, a ověřit si užitečnost našeho projektu očima profesionálů. Tak trochu překvapivě se ozvali z CEE Exchange Program, že nás berou.? Proč překvapivě? Podívejte se na skvělou partu startupů, které byly vybrány s námi: Monster & Devices (Polsko), Imagga (Bulharsko), Vitastiq (Chorvatsko), Teamgate (Litva), Takes Care (Polsko) a Binarta (Rumunsko/Belgie) – ve všech případech jde o projekty, které za sebou mají leckdy i mnohaletou historii, pár vln expanzí či investic. Pochopili jsme, že máme s naším tři měsíce starým startupem zřejmě první fanoušky.

tomáš vyskočil, filmtoro campus exchange cee varšava
Eliška Vyhnánková a Tomáš Vyskočil na varšavském Campusu

Oproti tradičním akcelerátorům, které jsou dlouhodobější, a jejichž odměnou je většinou podíl ve vybraných startupech, má CEE Exchange Program odlišný model. Zaplatíte si pouze cestu, ale excelentní ubytování a další náklady na místě jsou již v režii Google, program je “pouze” týdenní, a ze všech čiší bezbřehé nadšení ve snaze posunout vás dál bez jakýchkoliv požadavků a závazků.

Slovo pouze je v závorkách zcela úmyslně. Týden ve Varšavě nás posunul tak, že jsme si to nedokázali představit ani v nejdivočejších snech. V pondělí celodenní workshop s koučem Marcusem Corahem, který za námi přiletěl na otočku z Londýna, rozcupoval naše pětiminutové elevator pitche takovým způsobem, že nám nad hlavami hrála nebeská hudba, a k večeru zamával a nechal nás bez dechu přemýšlející o tom, že teď už prodáme klidně i to pero.

Úterní Creative Skills for Inovation Lab byl o Design Thinking. Rozděleni do dvou týmů jsme pod vedením expertů z Google měli za úkol vymyslet produkt, který zlepší uživatelům pondělí. Doslova. Od začátku. Což znamenalo získání relevantních dat od cílového uživatele, definice jeho potřeb, brainstorming na několik levelů, příprava prototypu a testování.

Středa byla přednášková. Věnovali se nám profíci na YouTube, Google Analytics, Facebook reklamy či exportní informace. Většina z informací pro nás s Tomášem nebyla nová, měli jsme tak víc času na doladění naší prezentace. Protože další den nás čekal ostrý test před reálnými investory. Ve čtvrtek dopoledne jsme se tak sešli před publikem z řad zaměstnanců Google (vybírala se také cena diváků) a několika zkušenými polskými investory, přičemž naše prezentace se také naživo streamovaly do Londýna.

Google CEE Exchange Campus, Zdroj: Fimtoro
Google CEE Exchange Campus, Zdroj: Fimtoro

Svoji prezentaci jsme následně zúročovali na investorském obědě i večerním vánočním večírku. Zájem některých investorů, a jejich názory na budoucí rozvoj, nás neuvěřitelně posunuli a utvrdili v tom, že Filmtoro má smysl. Což se nám ještě mnohonásobně potvrdilo během pátečního dopoledne a dvou sezení s mentory. Z Varšavy jsme odjeli doslova nacpaní novými nápady, možnými strategiemi, úžasnými kontakty a obrovskou chutí tvořit velké věci. A už chápeme, proč je CEE Exchange Program zadarmo. Je totiž k nezaplacení.

Filmový web potřetí

Zakladatelem Filmtoro je Tomáš Vyskočil, který už má za sebou dva úspěšné filmové projekty. Vybudoval první český internetový magazín o filmu – FilmPub, poté založil dnes největší seriálový web Edna. Oba dva byly úspěšně prodány do rukou velkých mediálních skupin. Tomáš má za sebou zkušenosti z předních českých online firem jako je Seznam.cz či H1.cz. V prosinci přizval ke spolupráci Elišku Vyhnánkovou, se kterou již několik let vzájemně své filmové a seriálové projekty konzultovali.

Filmtoro je vyhledávačem filmů s odkazy na legální online streamovací služby. Má za cíl poskytovat nejširší databázi video-on-demand nabídky nejen v ČR, ale celosvětově, a na jednom místě srovnávat ceny, výbavu či kvalitu jednotlivých odkazů. Sází na zvyšující se poptávku po legálně přístupném obsahu, který má vrcholit příští rok s očekávaným nástupem Netflixu do České republiky.

filmtoro google cee campus warsaw IV

Total
0
Shares
Další články