Čech založil ve Finsku úspěšný startup. Měří vzduch v kancelářích

Člověk každý den prodýchá více než 10 000 litrů vzduchu. Víte, co v něm je? Finská společnost 720° to dokáže změřit. Projekt, u jehož zrodu stál Čech Tomáš Novotný, díky velkým datům zlepšuje prostředí nejen v kancelářích.

Rozhovor vyšel na webu www.morethanoffice.eu

Proč vlastně název firmy 720°? Co to znamená?

Známe více firem, které do názvu svých projektů nebo produktů dávají 360°. V žertu odpovídáme, že my jsme chtěli být dvakrát lepší.

A ten seriózní motiv?

Inspirovali jsme se ve fyzice. To, co vidíme, se musí otočit o 360 stupňů, aby se to vrátilo do původního stavu. Ale některé mikročástice, které nevidíme, musí rotovat dvakrát, aby se vrátily. Je to něco, co není intuitivní, a pokud to někdo nezměří, nebudeme to vědět.

Je v tom analogie s naším podnikáním a s analýzou prostředí. Sice ho vnímáme, ale nevidíme. Naším cílem v 720° je změřit a popsat, co se děje v prostředí.

V čem tedy spočívá jádro vašeho řešení?

Pomáháme firmám vybrat kvalitní infrastrukturu a kvalitní senzory, které budou generovat kvalitní data. Protože pouze s těmi dává smysl pracovat. Jenže v případě, kdy si člověk do menší pětipatrové budovy nainstaluje několik desítek senzorů na deset různých veličin, není v lidských možnostech pravidelně kontrolovat všechny výstupy a vědět, co se děje.

Tomáš Novotný

Základem naší služby je proto software, sběr dat, jejich analýza a přesná interpretace. Abychom mohli manažerovi, který je zodpovědný za dané prostředí, dát konkrétní doporučení, co udělat a jaký to bude mít dopad na prostředí. Aniž by musel přemýšlet, co je těkavá organická látka (VOC – volatile organic compound – pozn. redakce).

Z jakého zdroje se tyto VOC chemikálie do vzduchu dostávají?

Většinou jsou generované uvnitř budov. Pochází třeba z konstrukčních materiálů, ale jejich zdrojem může být i parfém, jídlo z kuchyňky nebo balíček, který někdo přinesl.

Vy jako facility manažer chcete vědět: Je to něco, co je v interiéru jen dočasně? Má to potenciálně negativní dopad na uživatele? Mohu to odstranit pomocí ventilace nebo změnou chování lidí? Měl bych zamezit, aby se to dostalo dovnitř budovy? Toto jste schopný identifikovat, jakmile máte k dispozici více pater budovy a v nich rozmístěné senzory.

Jak tedy data interpretujete?

Máme v týmu profesionály s doktoráty v patřičných oborech včetně zdravých budov nebo fyziky a chemie, externě spolupracujeme i s akademiky. Protože každý plyn nebo látka typu VOC má svou vlastní charakteristiku, jak se chová. Jednotlivé křivky se následně dají kategorizovat. To už je práce pro naše datové analytiky, kteří pomocí statistických metod a principu strojového učení určí, zda se jedná o něco zásadního, zda je zdroj látky venku, nebo ho lokalizují na jednom patře, nebo zda je zdrojem jeden člověk.

Vedle základních charakteristik, jako je teplota a vlhkost vzduchu, koncentrace CO2, VOC látek a prachových částic, jaké další veličiny standardně v kancelářích měříte?

Aktuálně jsme schopni zpracovat 12 parametrů. Ne všichni klienti využívají všechny. Některé jsou vázané specificky na určité prostředí. Například oxid uhelnatý potřebujete měřit pouze v případě, že má budová podzemní parkování, protože tato nebezpečná látka je jedním z výstupů spalovacího motoru.

Velmi častá jsou také měření hlučnosti a akustiky. Měříme nejen prostou hladinu decibelů, ale podle frekvencí dokážeme hlučnost rozdělit do různých typů. V open-space kancelářích dokážeme určit, jak dlouho se mluví a jak hlasitě se tam mluví, protože člověka mnohem víc než prostá úroveň hluku ruší lidská řeč a její srozumitelnost.

Jaký je typický problém, se kterým se na vás klienti obracejí?

Nejčastěji přichází ze dvou důvodů: Zaprvé, pokud se zvýší nespokojenost lidí s daným prostředím a oni to chtějí zlepšit. Zadruhé se na nás obrací s prosbou typu: “Myslíme si, že máme opravdu dobrou budovu a pracovní prostředí, rádi bychom to ověřili a ukázali lidem. Můžete změřit, jak jsou naše kanceláře kvalitní?

Jenže některé veličiny, jako například teplota vzduchu, jsou subjektivní. Podle čeho radíte, jaká teplota má být v kancelářích?

Donedávna byla praxe taková, že správce nebo developer se rozhodl, že uvnitř nastaví teplotu na 22 °C, nebo 25 °C, a tak to prostě bylo. My se snažíme o kvalitě prostředí komunikovat se všemi lidmi v budově. Umožňujeme jim dát přímou zpětnou vazbu, zda se jim toto nastavení líbí, či nikoliv.

Potom můžete vysledovat, zjednodušeně řečeno, že například na 3. patře mají raději tepleji. Ať už proto, že tam pracují lidé určitého pohlaví, ze stejné věkové skupiny nebo lidé, kteří jsou prostě z nějakého důvodu zvyklí se méně oblékat. V této konkrétní části budovy můžete tedy zvýšit teplotu a lidem z 1. patra ji naopak snížit. Můžete to optimalizovat.

Tomáš Novotný

Vystudoval ekonomii a management na VUT v Brně. Studium podnikání na Aalto University v Helsinkách nedokončil, dal přednost reálnému podnikání. Od roku 2010 žije ve Finsku, kde založil firmu 720°.

Firma 720°

  • Od roku 2012 analyzuje a zlepšuje kvalitu vnitřního prostředí v budovách. firma získala několik ocenění pro začínající společnosti, například Best IoT Startup 2016 ve Skandinávii. Zaměstnává asi 20 lidí.
  • Společnost 720° získala investice nebo granty v hodnotě asi 100 milionů korun od několika mezinárodních investorů, finské technologické agentury nebo Evropské komise v rámci programu Horizon 2020.
  •  „Aktuálně je 95 % našich instalací v kancelářských budovách. V nejbližší době bychom se chtěli rozšířit více také do škol, kde už máme několik prvních klientů, a do dalších oblastí. Plus geograficky se zaměřit na severoamerický trh,” uvedl spoluzakladatel a CEO firmy Tomáš Novotný.

Total
0
Shares
Další články