Čas změnit očekávání: Dvacátníci jsou nejméně úspěšní zakladatelé startupů

Častým obrazem úspěšných startupistů jsou dvacátnici s jejich disruptivními myšlenkami a velkou energií. Výzkum však naznačuje, že je to špatná představa. Věk zakladatele firmy dokáže predikovat úspěšnost firmy, ale v opačném smyslu. Nejúspěšnější podnikatelé jsou ve středním věku a starší.

Takový je závěr nedávno publikované studie Age and High-Growth Entrepreneurship týmu vědců z MIT, NBER a U.S. Census Bureau na datech růstově orientovaných amerických startupů v rozmezí let 2007 až 2014.

Dohromady šlo o data o 2,7 milionu zakladatelích. Porovnáván byl věk zakladatelů s výkonnostními ukazateli včetně růstu zaměstnanosti a tržeb nebo exitů (prodejem nebo vstupem na burzu).

Startupista, 45 let

„Naše hlavní zjištění je, že úspěšní podnikatelé jsou ve středním věku, ne mladí. Průměrný věk zakladatele jedné z tisíce nejrychleji rostoucí nového podniku je 45. Zjištění jsou podobná pro high-technology sektory, podnikatelské huby a úspěšné exity firem. Předešlé zkušenosti ve specifickém průmyslu predikuje mnohem větší míru podnikatelského úspěchu,“ píšou autoři studie s tím, že výsledky tak popírají hypotézu kladoucí důraz na mládí jako klíčovou vlastnost úspěšných podnikatelů.

Klasické výhody mladých lidí jako originalita nebo energie mohou mít na úspěšnost podnikání vliv, většinou jsou ale zastíněny jinými vlastnostmi – lidským, finančním a sociálním kapitálem, který lidi budují v průběhu života.

„Víc zkušení podnikatelé mohou čerpat z větších zkušeností v managementu nebo hlubší znalosti specifik daného průmyslu. Zároveň mohou mít větší finanční zdroje a víc relevantní sociální vazby na podporu byznysového nápadu zakladatele. Naše studie například ukázala, že předchozí pracovní zkušenosti v specifickém oboru startupu více než zdvojnásobují šanci na úspěch ve vysoce rychlém růstu,“ napsali autoři výzkumu pro portál FastCompany.

To se projevuje také při exitech. Podle odhadu vědců má 50letý zakladatel 1,8násobně vyšší šanci než 30letý zakladatel vytvořit jednu z nejrychleji rostoucích firem. Dvacátnici mají tuhle šanci nejmenší.

Populární percepce oslavující mladost jako klíčovou charakteristiku tvořící rychle rostoucí firmy tak podle vědců není na místě. Problémem je to hlavně v případě venture kapitálu, který je směrován hlavně pro mladé zakladatele. Financování early-stage je zaměřeno proti zakladatelům s nejvyšší pravděpodobností úspěšného exitu nebo nejrychlejšího růstu.

Podobná je například i situace se ženami – zakladatelkami startupů, které v průměru mají výrazně vyšší míru návratnosti investic než startupy založené čistě muži. Navzdory tomu získávají výrazně méně investic.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Najděte skulinu na trhu. Kinnek třeba přiměli restaurace přestat používat Zlaté stránky

Na internetu stále zůstává spousta prázdného prostoru, která šikovným nápadům dokáže vydělat peníze. Jde samozřejmě hlavně o ty obory, které se neposunuly ani přes digitální pokrok. Věděli jste například, že majitelé malých restaurací a pekáren třeba i ve Spojených státech stále hledají své dodavatele ve žlutých stránkách? Objevení takových skulinek může přinést miliony.