Carsharing Ajo.cz expanduje do Prahy, zatím nasadí 15 aut

Brněnský carsharingový startup Ajo.cz dnes oficiálně zahajuje provoz v Praze. Během května v hlavním městě nasadí celkem 15 aut, spolu s Brnem se tak flotila carsharingu Ajo rozroste na víc než 30 sdílených vozidel.

Že se bude carsharing Ajo.cz rozšiřovat do dalších měst bylo jasné už od loňského listopadu, kdy ho investoři podpořili přes Fundlift částkou 5 milionů korun, další 2 miliony získala firma od JIC Ventures. Expanze do hlavního města byla logická volba kvůli počtu potenciálních zákazníků.

Ajo má půjčovaná auta ve svém vlastnictví. „Pro sdílení pořizujeme výhradně nová auta. Díky pohodlnému systému vyzvedávání a možnosti krátkých zápůjček je Ajo carsharing atraktivní alternativou k vlastnění auta ve všech lokalitách, kde působíme,“ říká zakladatel společnosti Jaromír Klimek.

Firma se snaží při půjčování aut o co největší jednoduchost: umožňuje čistě online registraci, návaznou platbu kartou a možnost vyzvednout si sdílené auto ihned po dokončení registrace pomocí chytrého telefonu přímo na ulici. Zápůjčky jsou možné od jedné hodiny, převzetí auta je samoobslužné bez nutnosti fyzického předání klíčků.

Carsharing v Česku roste, zatím ale pomalu

Koncept carsharingu magistráty v Brně i v Praze podporují – na rozdíl od ridesharingu typu Uber. Pro města, ve kterých funguje, má přínos v podobě snížení škodlivých emisí a ušetřených parkovacích míst. Uvádí se, že jedno sdílené auto nahradí zhruba deset aut v osobním vlastnictví.

Vedle Ajo.cz působí v Praze i dalších městech několik dalších společností: Car4way, Autonapul, Emuj a Sharujeme.cz. Jejich podrobný popis i cenové srovnání si můžete přečíst tady, je aktuální k loňskému listopadu.

Celkem jsme loni napočítali 234 sdílených aut v celém Česku, jejich počet ale stále roste. Od té doby vznikly dvě nové společnosti, které nemají vlastní vozový park, ale naopak zprostředkovávají půjčování aut přímo mezi lidmi: HoppyGo a SmileCar.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Leyter

Z příběhu projektu, který se z původně jednoduché služby postupně mění na široce rozkročený seznamovací portál s globálními ambicemi, si lze vzít poměrně dlouhou řadu ponaučení. A důležité je, že si to uvědomují i jeho tvůrci. O Leyteru jste možná slyšeli v reklamě, ani zdaleka jste ale neslyšeli všechno...