Byznys až na dřeň: Máte dojem, že v Česku není dost zákazníků? Co takhle zahrnout mrtvé?

Alternativní pohřební služba, ekofunebrácké holky a eko- bio- raw- rozloučení i uložení. Tohle všechno je projekt Ke Kořenům. Nabízí poslední cestu trochu jinak, než je v současné době běžné. Pokud vůbec nějaká posední cesta je. I na to zakladatelky projektu naráží a chtějí situaci měnit.

Alternativní pohřební služba, ekofunebrácké holky a eko- bio- raw- rozloučení i  uložení. Tohle všechno je projekt Ke Kořenům. Nabízí poslední cestu trochu jinak, než je v současné době běžné. Pokud vůbec nějaká posední cesta je. I na to zakladatelky projektu naráží a chtějí situaci měnit. 

“Reagujeme na to, že polovina zemřelých v Praze nemá žádné rozloučení a to se týká velmi různorodých skupin lidí,” říká jedna ze tří šéfek projektu Alžběta Živá. (Ano, četli jste správně – Alžběta je opravdu Živá.)

Obřad třeba v kavárně

Zákazníky ovšem slečny nehledají mezi mrtvými, ale u jejich příbuzných. Takže s jednou rodinou třeba připravují poslední rozloučení, které se místo obřadní síně krematoria odehrává v kavárně.

KeKorenumj

Nejde o neúctu, jak by se někomu moho zdát, ale právě naopak o podchycení důležitosti okamžiku. Zahodit tak okázalost a prázdné rituály a najít způsob rozloučení, který komunitu pozůstalých spojí.

A mají do toho říct co i (budoucí) zesnulí…

“Zahrát Milese Davise Skatches of Spain”

Všechny služby, které chce Ke Kořenům nabízet, zatím ještě nejsou rozejté, projekt je na svém počátku. Díky spolupráci se Správou pražských hřbitovů ale už pomalu začíná fungovat i takzvaný Les vzpomínek. To je zalesněný prostor, ve kterém pozůstalí ukládají zesnulé přímo ke kořenům stromů. Navíc v biologicky rozložitelných urnách.

“Byl to prozatím spíš takový experiment, protože Les vzpomínek budeme otvírat až příští jaro, ale první návštěvníci byly podzimním lesem docela okouzleni,” dodává Blanka Dobešová.

“Pohřběte mě v konopí”

Holky ze služby Ke Kořenům vědí, že jsou teprve na začátku, a tak o sobě zatím hlavně chtějí dát vědět. Doteď přes crodwundingovou kampaň nebo na Facebooku. Internetová stránka má spatřit světlo světa do konce roku.

“Reakce na naši iniciativu se různí, od úplně nadšených až po celkem pohoršené,” říká Alžběta. Podle zakladatelek ale ty dobré převažují.

ke korenum

Ekofunebračky pro komerci

Alžběta Živá, Blanka Dobešová a Monika Suchánska pracují na projektu se slibnou budoucností. I díky značné publicitě, kterou téma přitahuje. Samy zakladatelky se označují za ekofunebračky, ale neoslovují prý výhradně ekologicky smýšlející lidi.

Svět se o projektu dozvídá díky Social Impact Award, kde pohřební trio zaujalo. Přestože přihlášku do programu poslalo přesně minutu před deadlinem.

“Zasadíte jabloň”

Dál pak nabíraly holky podporu díky crowdfundingové kampani na HitHitu. Přestože dopadla dobře, nebyla bezbolestná.

“Ze začátku se kampani dařilo a peníze nám přibývaly rychle. Pak se to zpomalilo a začaly jsme se bát, jestli to bez výrazné pomoci sponzora vybereme. Oslovovaly jsme různé firmy a potenciální dárce, ale nakonec nám stačily menší příspěvky,” raduje se trio s tím, že jsou rády, že projekt nepotřeboval velké finanční dary.

Urny digitalizujeme

Právě skončený HitHit zaplatí zařízení poradenského prostoru, kam se zakladatelky nastěhují od prosince. A teď trio pracuje na tom, aby bylo na jaře už všechno připravené.

“Podařilo se nám zajistit financování ústředního uměleckého díla, které bude sloužit jednak jako místo pro svíčky a obřady a jednak jako základní kámen umělecké vrstvy, kterou postupně doplní další landartová díla. Proběhl také dendrologický průzkum a na řadě je digitalizace urnových míst,” říká Monika Suchánska.

“Rozlévat a vypít domácí slivovicu”

Tedy moderní odpočinek ve všech smyslech slova. Alžběta, Blanka a Monika ale musejí dát dohromady i ceník, nájemní smlouvy nebo řád pro návštěvníky.

Do tří let má být Ke Kořenům plnohodnotná alternativní pohřební agentura.

“Podařilo se nám pro naši myšlenku nadchnout mnoho kreativních lidí a nyní spolupracujeme například s ekologickým květinářstvím Efemér či umělcem Tomášem Rybníčkem, který nám navrhl a vyrobil urny,” pochvalují si.

urna ke korenum

Lidi se diví, proč pohřby. My se cítíme živější

Alžběta, Blanka a Monika zaujaly se svým projektem na Social Impact Award, seznámily se s řadou projektů v podobných fázích a díky akceleračnímu programu, který byl součástí výhry právě v SIA, se zorientovaly i v společensky prospěšném podnikání.

“A naučily jsme se o našem projektu uvažovat i jako o budoucím podniku, kterému se můžeme věnovat naplno a který nás živí,” dodávají.

“Tančící děti”

Zpětně trio přiznává, že mohly některé zásadnější věci připravit dříve. Třeba právní subjektivitu nebo už zmiňované webové stránky. “Nedaří se nám je dotáhnout,” dodávají. Po setkání s koučem se ale prý jejich tvorba rozhýbala.

“Mnoho lidí se diví, proč si tři mladé slečny vybraly právě tuto oblast a ptají se nás, jestli to pro nás není deprimující,” říkají zakladatelky. Na ně je prý ale vliv opačný. Díky projektu se cítí živější a uvědomují si pomíjivost vlastní i blízkých lidí. “Bez ekofunebračení si neumíme náš život ani představit,” uzavírají.

Pozn. Mezititulky psané kurzívou jsou přání lidí z videa, kteří chtějí, aby tak vypadal jejich pohřeb. Díky

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Na přihlášky do letošních Rozjezdů zbývá poslední týden

T-Mobile pořádá třetí ročník soutěže Rozjezdy na podporu podnikatelských začátečníků, letos poprvé také se studentskou kategorií. Celkem 84 vítězů získá od operátora finanční příspěvek a služby zdarma, od Samsungu potřebné technické vybavení a od České spořitelny podnikatelský účet na pět let zdarma - vše v celkové hodnotě 9 milionů.