Byli jste na MWC? A chcete vědět, kdo byl ten týpek s kartonovou cedulí u vchodu

Jak jsem se postavil před Mobile World Congress v Barceloně s cedulí „Pomozte mi dostat se domů. Zkuste mojí aplikaci.“ A taky to, jak to dopadlo.

Do Barcelony jsem vyrazil pracovně, nicméně poslední den jsem jel na výstaviště o hodinu dřív, abych tam něco zkusil. Byla by škoda tu příležitost nevyužít. Loni v létě jsem v Benátkách viděl partičku baťůžkářů, jak sedí na ulici, baví se a u nohou mají ceduli, abych jim přispěl na cestu domů. A tak jsem si řekl, proč to nezkusit, jenom nebudu chtít od lidí peníze, ale downloady, nebo alespoň page views.

Mobile World Congress je pak ideální místo, kde to zkusit znova. Většina lidí, co se chce na výstaviště dostat a nechce utrácet za taxíka, tam prostě musí dojet vlakem a pak jít kousek pěšky. Každých deset minut tam protečou dvě stovky novinářů, managerů a všichni jsou tam kvůli tomu samému – novinky ze světa mobilních aplikací a telefonů. Přesně moje cílovka. Teda kromě kuchaře, co jezdil na Segwayi a lákal lidi na polední menu.

Nebudu zdržovat historkami, jak jsem v jednu v noci v centru Barcelony hledal kartón, ani tím, jak jsem smlouval s majitelem večerky, ať mi střelí svojí jedinou fixku. Obojí se povedlo a já ani nemusel prohledat tolik popelnic. Každopádně, ráno jsem vyrazil na výstaviště se dvěma transparenty v podpaží a tajně jsem doufal, že vzbudí v lidech zvědavost (a v Zuckerbergovi chuť dát mi nějakou tu miliardu).

Moje první štace byl podchod mezi nástupištěm a eskalátory nahoru na povrch. Dlouhá široká chodba s minimem reklam a čímkoliv, čím by se kolemjdoucí mohli zabavit, než vylezou ven. Mě samotnému tam oči klouzaly po stěnách i lesklé podlaze jako Sáblíková po ledu ve snaze zachytit něco zajímavého. Takže tam stojím a slízávám první směsicí pohledů od prostého opovržení až po čistý nezájem. Fakt, že si v hlavě říkám, proč to vlastně vůbec dělám, se snažím maskovat drobným poskakováním a americkým úsměvem.

Netrvá to dlouho, pár vlaků, a mám prvního zájemce. Přistupuje ke mně sympatická blondýnka středního věku, která se plynnou angličtinou zajímá, o co mi vlastně jde. Rozjíždím tak svůj pitch o tom, jak s kamarády po večerech dělám aplikaci, žongluju s termíny “to-do“, “GTD“ a “jinak“ a vypadá, že jí to zajímá. Ostatně, je to taky její práce, když dělá u policie. Španělská verze Julie Lescautové mi vysvětluje, že napsat si na ceduli „Pomozte mi dostat se domů. Zkuste…“ může doopravdy trochu vypadat jako žebrání.

Ostatně, sympatický černoch, který mi záhy nabízí přespání a nějaké to Euro to jen potvrzuje. Nakonec se k našemu hloučku přidává i chlapík od dráhy, který mě prosí, ať odejdu. Všechno proběhlo v klidu a já se tedy přesouvám ven, hned k výlezu. Nic není ztraceno, mám ještě jeden transparent! A na tom je napsáno: „Potřebujete dobrý příběh z MWC? Zeptejte se mě!“ Zkouším tak hrát na city novinářů, pro které odhalení Samsung Galaxy S5 bylo spíš checklistem všeho, o čem psali už nějaký týden zpátky.

IMG_3144

Někdo pohled odvrací, někdo se zaujetím čte, já pořád stepuji na místě a snažím se sám sebe přesvědčit, že to celé jenom hraju a že mi o nic nejde. Pohledy se na mě lepí víc a víc, množí se i souhlasná kývnutí hlavou. Za chvíli přistoupí dvojice Španělů, aby se mě zeptali, kde mám nálepku. Souhrou okolností tady totiž probíhá demonstrace nespokojených zaměstnanců Telefonicy, kteří chtějí návštěvníkům MWC ukázat i druhou stranu mobilního byznysu.

Moje cedule a jejich příběh by to mohly dát dohromady. Jen opatrně se jim snažím vysvětlit, že mi je to šumák, že tady svádím mnohem důležitější boj, a se vzájemným „good luck“ se posouvám o pár metrů dál. Tam vytahuji první ceduli, na které je vidět alespoň naše webovka, a zkouším to znovu. Nutno říct, že již s větším úspěchem. Lidé se smějí, vidím dokonce to, jak nahlas čtou jméno naší appky. Když ale potřetí s díky odmítám peníze, pro jistotu dopisuji na ceduli jasné “Nechci peníze, jenom downloady :).“ Nakonec si mě pár lidí i vyfotilo a dal jsem se do řeči s anglickým novinářem.

Jako na potvoru ale píše jenom o Windows Phone a my máme Flinq appku pro Android a iOS. Shodneme se, že je to na WP dost bída, tak mě alespoň vyfotí a hodí na svůj Twitter. S blížícím se polednem počet lidí slábne a já to balím. Při obědu analyzuji celou situaci. Za hodinu postávání s cedulí jsem měl tisícovku lidí, kteří mě viděli, a jsem si jistý, že mi to přihrálo jednoho nového registrovaného uživatele. Jasně, žádné terno, ale kdybych byl vostrej jako břitva Chucka Norrise, mohl jsem si vydělat ještě 10 Euro – tohle vám prostě reklama na Facebooku nikdy nenabídne!

Total
0
Shares
Další články