Bulharská startupová scéna očima SuperSaas: Snadnější podnikání, zajímavé projekty

Startupový svět byznysu je propojený – když chcete opravdu uspět, potřebujete zaujmout na více trzích. V rámci hledání spolupracovníků pro bulharskou verzi rezervačního systému navštívila česká společnost SuperSaas v Sofii akci na podporu vznikajícího coworkingového centra JA Startup Hambar v nedávno otevřeném Sofia Tech Parku. Bulharská startupová scéna je celkem zaujala. Podělili se s námi proto o několik příběhů z ní. Jak funguje a co na ní tuzemské startupy může zaujmout? Sepsal Michal Novák.

Státní zájem o startupy

Sofia Tech Park je bulharská státní společnost, která s přispěním Evropské unie vybudovala komplex, jehož zaměřením je propojit výzkum, inovativní firmy a nové technologie. V objektech se nachází startup inkubátor Eleven, několik laboratoří zaměřených na biochemii, bioinformatiku, počítačovou bezpečnost, rapidní prototypování a další. Připravuje se zde i vědecké muzeum a nebude chybět ani sportovní vyžití. Význam tomuto centru přikládá i bulharský prezident, který ho podporuje a slavnostně položil jeho základy.

Bulharská startupová scéna nabrala raketový růst od roku 2012 hlavně díky založení dvou akcelerátorů – zmíněného Eleven a LaunchHub, které získaly kapitál v řádu miliónů eur z programu Evropské unie Jeremie, který je šitý na míru pro seed investice do malých a vznikajících firem. Ke škodě nás všech se tohoto programu Česká republika nezúčastnila, důvodem prý byl nezájem startupů o podobný typ financování (investice za menší podíl ve vznikající firmě). A jak asi víte, pokus o vznik státního venture fondu  ztroskotal.

Bulharskou pobočku hnutí Junior Achievement (JA) vede energická Milena Stoycheva, která zde uplatňuje své zkušenosti z mezinárodního vedení této organizace. V Bulharsku se jim podařilo zařadit předměty Podnikání a Technologie do výuky základních a středních škol. Hnutí připravuje výukové programy od malých školáků až po univerzitní studenty týkající se podnikání. Většina aktivit je pojata interaktivně – například zakládáním a provozováním studentské firmy nebo počítačovými simulacemi. Účastníci se mají během výuky setkat s aktivními manažery firem a tak mají možnost získat představu o reálném byznysu. Snadnější přetavení nápadu do reálného produktu má zajistit právě coworkingový prostor v Sofia Tech Parku.

Elitsa Panayotova-reditelka-sofia-tech-park
Elitsa Panayotova, ředitelka Sofia Tech Parku

Bulharské miliony

Jak Eleven, tak LaunchHub přijímají přihlášky i ze zemí mimo Bulharsko, český startup se mezi nimi zatím neobjevil. Když investici získáte, tak je sice potřeba založit pobočku v Bulharsku, ale založení firmy je snazší a jednodušší než u nás. Pro představu: Eleven už investoval do 107 firem více než 8 milionů eur, 26 z nich získalo již další financování ve výši přes 3 miliony eur. Celková odhadovaná hodnota portfolia je 61 milionů eur. Eleven tak patří mezi 4 nejaktivnější early stage investory v Evropě. Launchub investoval od roku 2012 do 60 projektů 8,5 milionu eur a pomohl získat dalších 10 milionů eur od dalších investorů.

Podnikání v Bulharsku svědčí i nízké daně – daň z příjmů je pro firmy i fyzické osoby pouze 10 % a rovněž odvody na sociální a zdravotní pojištění jsou nižší než u nás. Spolu s dostatkem lidí s IT vzděláním to přilákalo řadu nadnárodních firem, které zde mají centra sdílených služeb, zákaznickou podporu i vývoj. Z nich se pak rekrutují zakladatelé startupů.

Lidé ve startupech v Bulharsku si navzájem pomáhají a rádi se podělí o své zkušenosti. Každý pátek se v Sofii koná hojně navštěvovaná akce SiliconDrinkAbout, kde se schází místní startupová komunita na pivo a pokec. Nás jako nováčky tam přijali jako své staré známé. Během pár dnů jsme získali kontakty od poradce prezidenta po ředitelku Sofia Tech Parku. Všichni umí dobře anglicky i další jazyky jim nečiní problém, řada z účastníků má praxi buď v nadnárodních firmách, nebo v zahraničí. S několika jsme se potkali osobně, a tak vám je můžeme stručně představit.

jahumbar2

Zásadní součást protézy za 2 dny. Místo 5 týdnů

Po zkušenostech se svým synem, který má amputované obě končetiny, se ostřílený businessman Alan Hutchinson rozhodl změnit odvětví protetiky a v Sofii založil firmu Prosfit, prošel akceleráterem Eleven a podařilo se mu díky 3D skenování a 3D tisku rapidně zrychlit zhotovení pahýlového lůžka (zní to strašně, je to součást protézy, ta část, do které se vkládá zbytek končetiny) ze 4 až 5 týdnů na pouhé 2 dny. Připadalo mi to jako dost okrajová záležitost, než jsem zjistil, že hlavně díky cukrovce dochází v ČR cca 10 tisícům amputacím nohou ročně. V ČR už se již rozhlíží po budoucích partnerech, po dokončení klinických zkoušek připravují rozjetí výroby.

Další startup Dronamics založili bratři Svilen a Konstatin Rangelovi a snaží se postavit cenově přijatelný nákladní dron, který by unesl 350 kg a doletěl 2 500 km. Svilen Rangelov prošel vzděláváním v Junior Achievement a je tak dokladem, že JA plní svou funkci. Se Svilenem jsme se potkali osobně – pobavil nás tím, že si spolu s bratrem nechávají růst vousy, dokud nebudou mít hotový první prototyp, což už nějakou dobu trvá – bratři tak vypadají jako ZZ TOP zamlada. Legální překážky v provozu dronů je nechávají chladné, slovy Svilena “Nejdřív musíme pokořit zákony fyziky a potom se vrhnem na ty lidské”. Se svým startupem vyhráli loni ve Vídni Pioneers Challenge, získali další poměrně významné investice a rozšířili tým na 10 lidí.

Zavítali jsme i do několka coworkingových center – populární je zde pobočka německého betahaus.bg – Nedávno vzniknul projekt CowOrKing by Puzl, který získal investora a plánuje otevřít další pobočky ve střední  východní Evropě.

Jako první má na přijít na řadu Praha. Pokud se podaří najít zajímavý prostor, máme se na co těšit.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Socialbakers získali dalších 6 milionů dolarů

A je to venku. Že Honza Řežáb čeká na to, až mu na účet Socialbakers přiteče 6 milionů dolarů z další investice, o tom se nám zmínil už na Social Marketers Summitu. Ale protože umíme držet jazyk za zuby, když nás o to někdo poprosí, přinášíme vám tuhle skvělou a inspirativní zprávu pro české internetové podnikání až nyní.
Přečtěte si více

Zdokonalte svůj pitch na dubnovém workshopu s Beth Susanne

Zkušená koučka Beth Susanne uspořádá na pozvání Czech ICT Alliance a Jihomoravského inovačního centra od 3. do 4. dubna praktické školení pro zástupce začínajících firem, kteří chtějí zlepšit prezentaci projektu potenciálním investorům. Zúčastnit se bude moci 12 vybraných firem, vždy po dvou zástupcích.