Bulharská startupová scéna očima SuperSaas: Snadnější podnikání, zajímavé projekty

Startupový svět byznysu je propojený – když chcete opravdu uspět, potřebujete zaujmout na více trzích. V rámci hledání spolupracovníků pro bulharskou verzi rezervačního systému navštívila česká společnost SuperSaas v Sofii akci na podporu vznikajícího coworkingového centra JA Startup Hambar v nedávno otevřeném Sofia Tech Parku. Bulharská startupová scéna je celkem zaujala. Podělili se s námi proto o několik příběhů z ní. Jak funguje a co na ní tuzemské startupy může zaujmout? Sepsal Michal Novák.

Státní zájem o startupy

Sofia Tech Park je bulharská státní společnost, která s přispěním Evropské unie vybudovala komplex, jehož zaměřením je propojit výzkum, inovativní firmy a nové technologie. V objektech se nachází startup inkubátor Eleven, několik laboratoří zaměřených na biochemii, bioinformatiku, počítačovou bezpečnost, rapidní prototypování a další. Připravuje se zde i vědecké muzeum a nebude chybět ani sportovní vyžití. Význam tomuto centru přikládá i bulharský prezident, který ho podporuje a slavnostně položil jeho základy.

Bulharská startupová scéna nabrala raketový růst od roku 2012 hlavně díky založení dvou akcelerátorů – zmíněného Eleven a LaunchHub, které získaly kapitál v řádu miliónů eur z programu Evropské unie Jeremie, který je šitý na míru pro seed investice do malých a vznikajících firem. Ke škodě nás všech se tohoto programu Česká republika nezúčastnila, důvodem prý byl nezájem startupů o podobný typ financování (investice za menší podíl ve vznikající firmě). A jak asi víte, pokus o vznik státního venture fondu  ztroskotal.

Bulharskou pobočku hnutí Junior Achievement (JA) vede energická Milena Stoycheva, která zde uplatňuje své zkušenosti z mezinárodního vedení této organizace. V Bulharsku se jim podařilo zařadit předměty Podnikání a Technologie do výuky základních a středních škol. Hnutí připravuje výukové programy od malých školáků až po univerzitní studenty týkající se podnikání. Většina aktivit je pojata interaktivně – například zakládáním a provozováním studentské firmy nebo počítačovými simulacemi. Účastníci se mají během výuky setkat s aktivními manažery firem a tak mají možnost získat představu o reálném byznysu. Snadnější přetavení nápadu do reálného produktu má zajistit právě coworkingový prostor v Sofia Tech Parku.

Elitsa Panayotova-reditelka-sofia-tech-park
Elitsa Panayotova, ředitelka Sofia Tech Parku

Bulharské miliony

Jak Eleven, tak LaunchHub přijímají přihlášky i ze zemí mimo Bulharsko, český startup se mezi nimi zatím neobjevil. Když investici získáte, tak je sice potřeba založit pobočku v Bulharsku, ale založení firmy je snazší a jednodušší než u nás. Pro představu: Eleven už investoval do 107 firem více než 8 milionů eur, 26 z nich získalo již další financování ve výši přes 3 miliony eur. Celková odhadovaná hodnota portfolia je 61 milionů eur. Eleven tak patří mezi 4 nejaktivnější early stage investory v Evropě. Launchub investoval od roku 2012 do 60 projektů 8,5 milionu eur a pomohl získat dalších 10 milionů eur od dalších investorů.

Podnikání v Bulharsku svědčí i nízké daně – daň z příjmů je pro firmy i fyzické osoby pouze 10 % a rovněž odvody na sociální a zdravotní pojištění jsou nižší než u nás. Spolu s dostatkem lidí s IT vzděláním to přilákalo řadu nadnárodních firem, které zde mají centra sdílených služeb, zákaznickou podporu i vývoj. Z nich se pak rekrutují zakladatelé startupů.

Lidé ve startupech v Bulharsku si navzájem pomáhají a rádi se podělí o své zkušenosti. Každý pátek se v Sofii koná hojně navštěvovaná akce SiliconDrinkAbout, kde se schází místní startupová komunita na pivo a pokec. Nás jako nováčky tam přijali jako své staré známé. Během pár dnů jsme získali kontakty od poradce prezidenta po ředitelku Sofia Tech Parku. Všichni umí dobře anglicky i další jazyky jim nečiní problém, řada z účastníků má praxi buď v nadnárodních firmách, nebo v zahraničí. S několika jsme se potkali osobně, a tak vám je můžeme stručně představit.

jahumbar2

Zásadní součást protézy za 2 dny. Místo 5 týdnů

Po zkušenostech se svým synem, který má amputované obě končetiny, se ostřílený businessman Alan Hutchinson rozhodl změnit odvětví protetiky a v Sofii založil firmu Prosfit, prošel akceleráterem Eleven a podařilo se mu díky 3D skenování a 3D tisku rapidně zrychlit zhotovení pahýlového lůžka (zní to strašně, je to součást protézy, ta část, do které se vkládá zbytek končetiny) ze 4 až 5 týdnů na pouhé 2 dny. Připadalo mi to jako dost okrajová záležitost, než jsem zjistil, že hlavně díky cukrovce dochází v ČR cca 10 tisícům amputacím nohou ročně. V ČR už se již rozhlíží po budoucích partnerech, po dokončení klinických zkoušek připravují rozjetí výroby.

Další startup Dronamics založili bratři Svilen a Konstatin Rangelovi a snaží se postavit cenově přijatelný nákladní dron, který by unesl 350 kg a doletěl 2 500 km. Svilen Rangelov prošel vzděláváním v Junior Achievement a je tak dokladem, že JA plní svou funkci. Se Svilenem jsme se potkali osobně – pobavil nás tím, že si spolu s bratrem nechávají růst vousy, dokud nebudou mít hotový první prototyp, což už nějakou dobu trvá – bratři tak vypadají jako ZZ TOP zamlada. Legální překážky v provozu dronů je nechávají chladné, slovy Svilena “Nejdřív musíme pokořit zákony fyziky a potom se vrhnem na ty lidské”. Se svým startupem vyhráli loni ve Vídni Pioneers Challenge, získali další poměrně významné investice a rozšířili tým na 10 lidí.

Zavítali jsme i do několka coworkingových center – populární je zde pobočka německého betahaus.bg – Nedávno vzniknul projekt CowOrKing by Puzl, který získal investora a plánuje otevřít další pobočky ve střední  východní Evropě.

Jako první má na přijít na řadu Praha. Pokud se podaří najít zajímavý prostor, máme se na co těšit.

Total
0
Shares
Další články