Brněnský StarCube už zná tři nejlepší startupy

Reservio, ChlapskaZasilka.cz a Gameful. To jsou jména tří projektů, které porotci akcelerátoru StarCube vybrali jako nejlepší a neměli byste je tedy minout. Nebyly to ale jediné zajímavé nápady a ze slavnostního vyhlašování jsme pro vás připravili kompletní přehled.

Jen den poté, co se na Demo Day předvedly projekty z letošního eClubu, odhalil svých 14 startupových nadějí také program StarCube při Jihomoravském inovačním centru. Obří prezentace promítané na vnitřek kopule planetária, dobře nacvičené sebevědomé pitche a naplněný sál se postaraly o atmosféru, jakou by mohla leckterá pražská akce závidět. A i potenciál některých projektů dal najevo, že s brněnskou startupovou scénou je třeba počítat – ostatně připomněl se i jeden z minulých absolventů, systém Gina pro organizaci činností při krizových událostech, který již počítá obrat v desítkách milionů.

Po dvouminutových prezentacích všech účastníků vyhlásila porota pětici nejlepších, kteří pak dostali prostor na delší pětiminutové prezentace a zodpovídání otázek poroty. Nakonec byla jmenována trojice vítězů. Výsledné hodnocení nicméně bylo předmětem mnoha diskuzí, a protože leckdo měl i jiné favority, určitě si zmínku zaslouží všechny projekty. Kdo tedy vyhrál a kdo se “jen” zúčastnil?

Reservio (1. místo)

Online rezervační systém pro restaurace, salóny, lékaře a další podniky, který klade důraz na péči o zákazníka a navození osobního vztahu. S každou rezervací se učí a může personálu připomenout stálého hosta nebo sám nabídne oblíbený stůl. Nabízí různé moduly pro jednotlivé typy podniků, aby jim systém obsahově vyhovoval, a sází na jednoduchost a rychlost napříč všemi zařízeními. Konkurence v podobě Opentable.com či Groupon Scheduler je ale i tak veliká.

Monetizaci má zajistit freemium model, po Česku či Slovensku jsou na řadě Francie, Německo a další země. Není bez zajímavosti, že tvůrci Reservia původně přišli s úplně jiným nápadem, který ale brzy opustili.

ChlapskaZasilka.cz (2. místo)

Nákup spodního prádla je pro muže otravná a nepřehledná záležitost. Proto vznikla tato komplexní služba se záměrně výraznou chlapskou image, která problém příliš široké nabídky a nejisté kvality řeší předvýběrem otestovaného zboží. Velice snadno si lze naklikat objednávku spodního prádla a ponožek (ale také triček či hygienických potřeb) a o zbytek už se služba postará, včetně připomínky objednání dalšího balíčku po třech měsících či jinak zvolené době.

Projekt si na sebe prý vydělá už při 160 zákaznících (zatím je jich 40) a v plánu jsou i lokalizované verze pro další země jako je Slovensko či Polsko.

Gameful (3. místo, cena diváků)

Vtipná a nápaditá prezentace jasně odrážela hlavní téma – populární gamifikaci. Těžko ale říct, nakolik jde vůbec o startup v tradičním slova smyslu. V zásadě je Gameful agentura, která klientům na klíč vytvoří strategii využití herních mechanismů pro zvýšení engagementu a získání nových zákazníků. Zajímavá je i svým týmem, který se může opřít o zkušenosti z Bohemia Interactive nebo Shipito.

I přes příslib tvorby snadno upravitelných aplikací ale zůstává míra škálovatelnosti takového byznysu velmi nejasná a přesné odpovědi se nedostalo ani na otázku, jak přesně se bude firma odlišovat od konkurentů.

Doucme.cz (Top 5)

Jen v Česku potřebují statisíce dětí pravidelné doučování a platformu pro umístění nabídky a poptávky tutorů z řad studentů chce vytvořit právě Doucme.cz. Tutory budou uživatelé moci hodnotit a při registraci je čeká také prověrka identity. Momentálně je jich registrovaných přibližně 200, celá republika by měla být pokryta do konce roku a kromě premiových služeb se počítá například s ročním poplatkem pro tutory.

Je ovšem faktem, že se takový nápad nyní rozhodně neobjevuje poprvé, ani ve vyloženě nové podobě.

JoyMind (Top 5)

Dnes již ne zcela neznámý produkt získal pozornost už tím, že vyhrál české kolo celosvětové soutěže Imagine Cup a je odhodlán svést bitvu s těmi nejlepšími ve finále v Sydney. Systém se v první fázi soustředí na výuku anglických slovíček pro děti, v úvahu ale připadají i jiné jazyky a cílové skupiny. Učení dokáže údajně až trojnásobně zrychlit tím, že každé slovíčko doplňuje o speciálně vytvořený zábavný obrázek, který pro daný výraz funguje jako snadná asociace.

Limitem je především schopnost vytvářet dostatek asociačních obrázků, který jsou třeba stovky tisíc. Pro českou verzi je zajišťuje vybraný tým, u dalších expanzí už se počítá s crowdsourcingem. K dispozici je také aplikace pro Kinect a cílem je navázat spolupráci především se školami.

A tím to nekončí…

Kdo další zaujal naši pozornost? Třeba lyžařská služba Snowhit, která má na kontě již 30 tisíc stažení. Milovníkům sjezdovek nabídne komplexní plánovač zimních dovolených včetně 3D map konkrétních sjezdovek a zohlednění předpovědi počasí či sněhové situace v dané lokalitě. Naprosto bleskové a velmi přehledné hledání nejlevnějších letenek nabízí Skypicker (investorem je Jiří Hlavenka), science&more vytváří platformu pro obchod s chemikáliemi mezi vědeckými týmy a Vronli zajišťuje servis počítačů skrze vzdálené připojení technika přímo do daného počítače – kromě investice se může pochlubit i prvními zahraničními klienty.

Aby byl seznam kompletní, nelze nezmínit ani platformu pro tvůrce videa Videoflot, která stojí za známým virálem poslední doby se zběsilým cyklistou na dálnici. Výčet pak uzavírá systém pro optimalizaci spotřeby a vyhodnocování kvality dodávané elektrické energie Torasys (co nezměříte, to nezlepšíte), Bankovnik.cz, který by rád změnil smutnou skutečnost, že lidé šetří peníze zoufale neefektivně, nástroj plánování cest pro nadšené motorkáře BikerSeason.com a ambiciózní hra Coraabia.

Mimochodem, možnost registrovat se do nového běhu StarCube se otevřela právě nyní.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Pixmac

Co týden, to jeden zajímavý český startup. To je náplň rubriky, v níž vám představujeme aktuální projekty domácích průkopníků internetu. Tentokrát je tím startupem Pixmac, internetový obchod s fotografiemi, který se úspěšně dere mezi největší služby svého druhu pod vedením Vítězslava Války a pod dohledem Mitonu.
Přečtěte si více

Czech Global Startups se představují veřejnosti

Seznam českých globálních webových startupů začíná být kompletní a tak nastal čas nově utvořenou platformu Czech Global Startups představit hezky zblízka. Kromě spuštění první verze webu se chceme podělit také o to, co se od nás vlastně dá v dohledné době čekat, jak pokračuje spolupráce českých startupů a k čemu bude celý nápad sloužit do budoucna.