Brněnský StarCube ukázal novou várku startupů, poprvé i z ciziny

V Lysicích u Brna se konala první hromadná “nalejvárna” pro čtrnáct startupů z nového běhu brněnského akcelerátoru StarCube. A byla to také první příležitost podívat se, co vlastně dělají. Záběr je to opravdu široký, od mikročipů a vibrujících náramků, přes interaktivní hry a stravovací aplikace, až po snahu předělat nábor zaměstnanců nebo práci s videem.

Přiznáme se rovnou, že titulek je trochu zavádějící. Prostě honba za lacinou senzací, znáte to. Celý program StarCube je sice poprvé v angličtině a najdete v něm i tři zahraniční týmy, ale shodou nepříznivých okolností, které dále vysvětlíme, jsme nakonec osobně neviděli ani jeden z nich. Nechali jsme si o nich alespoň vyprávět a vyprávění to nebylo nezajímavé.

Cizí startupy v Česku? Ne tak zhurta

Vezměte si třeba jordánsko syrskou partu Dancing Pillow, která se před časem probojovala i do světového finále Imagine Cupu. Její původní produkt, speciální polštář, slouží jako budíček pro lidi s příliš tvrdým spánkem, případně osoby s poruchami sluchu a jinými potížemi. Probrat je dokáže kombinací vibrací, barev, zvuků i čichovými vjemy. Následně svůj nápad miniaturizovali do podoby náramku, který zase umožňuje snadno komunikovat například se zaměstnanci ve velmi hlučných provozech. Kde je problém? Evropská unie teď zrovna není dvakrát nakloněna vydávání víz lidem ze Sýrie, a tak zatím se zpožděním dorazí jen část týmu.

Palestinský Note Tracker zase spadá do oblasti digitálních tužek. Jde o fixu, která nahrává vše, co s ní načmáráte třeba při prezentaci v zasedačce. Skrze aplikaci lze vše zpětně vyvolávat a sdílet, a také přehrávat, abyste si mohli připomenout, jak výsledná mazanice vlastně vznikala. Prototyp stojí kolem 30 dolarů, konečný produkt by tedy nemusel být ani příliš drahý. Kde je problém? Uhádli jste, česká ambasáda nechce udělit víza. Česko bohužel na rozdíl od jiných zemí nemá žádný nástroj, který by přivedení takových týmů do země jakkoliv usnadňoval.


Šanci osobně se prezentovat na StarCube Jam dostalo 21 týmů

S podobnými problémy se tak bude potýkat a podle všeho již zpotýkal i StartupYard, který letos také poprvé přešel do angličtiny, a v budoucnu též vznikající Wayra (u obou na jména týmů teprve čekáme). Že jsou víza mnohem větší problém, než se dalo očekávat, to nám lidé ze StarCube potvrdili jednomyslně, a barvitě vylíčili i komunikaci s ambasádou, která by zapadla do Hlavy XXII. S letošním zahraničním oživením české startupové scény to tedy nakonec nemusí být tak horké.

Do třetice do Brna vyrazil a nedorazil také italský tým City Family Card, něco jako rodinný Opencard pro velká města s množstvím akcí a slev, který v domovském městě (jehož jméno jsme zapomněli) dosud získal několik tisíc pravidelných uživatelů. Víza jsou v tom tentokrát nevinně, ale aby toho nebylo málo, měli Italové po cestě autonehodu, která se údajně neobešla ani bez lehčích zranění a krátkého pobytu v nemocnici. Jinak se do StarCube hlásila ještě asi desítka dalších zahraničních projektů od Číny až po Pákistán, ty ale nepřesvědčily buď týmem, nebo příliš ujetým nápadem.

Lokálně i globálně, od nuly i s investorem

Až nečekaně početný vrh jarního StarCube pak doplňuje jedenáct ryze českých startupů, byť jeden z nich disponuje i americkým členem týmu. Z minutových elevator pitchů, o kterých navíc většina zúčastněných slyšela před pár dny poprvé, jsme si kvůli nedostatku času mohli udělat jen základní představu o jejich činnosti, a kdo ví, kolik z nich bude za měsíc řešit úplně jiný problém. Pro základní přehled to ale postačí a o těch zajímavějších tak jako tak brzy znovu uslyšíte (navíc jsme týmy viděli jako první, což se prostě musí využít… už jsme zmínili naší touhu po laciných senzacích?).

Go-between news: Někdy máte třeba jen desetiminutovou pauzu, kterou byste si rádi zpříjemnili nějakým zajímavým publicistickým či zpravodajským obsahem. Proklikáváte tedy pár oblíbených serverů, ale všechno je to staré nebo nezajímavé a najednou je po pauze. Právě pro takové případy vám tahle služba na základě vašich zájmů doporučí zajímavé rychlé čtení.

Jobote: Jednoduchý nástroj pro hledání zaměstnanců vznikl v rámci práce pro velkou společnost, nyní se ale má sám stát kariérou svých tvůrců. Manažerům z HR umožní vytvořit přesně nadefinovaný link, který rozešlou svým stávajícím zaměstnancům. Ti ho pak mohou libovolným způsobem šířit spolu s nabídkou volného místa a na pracovníka, který pomůže najít vhodného kandidáta, pak čeká patřičný finanční bonus.

Crowdy: Offline zálohovací řešení, které umožňuje počítačům propojeným v síti vzájemně si zálohovat a chránit data bez závislosti na internetových službách. Zaměřuje se především na střední firmy, které při práci používají hodně dat (jejich počet v Česku odhadují tvůrci na 10 tisíc). Nebo alespoň tak jsme to coby techničtí nedouci pochopili.

OrganizeTube: O tomhle projektu už jste možná slyšeli, sedí totiž v kancelářích Y Softu coby investice Václava Muchny, který se rozhodl do startupů vkládat až pětinu zisku společnosti. Ambiciózní nástroj umožňuje ukládat a všelijak organizovat, spravovat a třídit videa z portálů YouTube nebo DailyMotion.

Matematika hrou: Děti se nerady učí matematiku + rády si hrají = soubor zábavných online her. Denně tuto službu využívají dva tisíce dětí a učitelům šetří čas díky online přehledům s výsledky. Tenhle koncept už jsme na mobilech a tabletech v zahraničí párkrát viděli, uvidíme co s ním udělají české ručičky.


Takhle prý vypadá práce s OrganizeTube. Asi tomu dáme šanci…

Zdomova.cz: Spousta lidí má ráda české produkty a potrpí si na ně. Právě z tohoto poznatku se zrodil nápad na e-shop se vším, co je kvalitní a české, ať už jsou to hračky nebo třeba nábytek. Bude geografická příslušnost dostatečným pojítkem? Od vás, kteří máte zkušenosti s e-commerce, si názor rádi poslechneme v komentářích…

FoodGraph: Snadný výběr a plánování jídla, které je zdravé a zároveň vám chutná, slibuje aplikace FoodGraph. S teleshoppingovou přesvědčivostí jsme byli ujištěni o tom, že odbourá až 70 procent zlozvyků během dvou měsíců a pomůže bojovat s obezitou tak, aby zároveň respektovala vaše chutě. Jestli je to tak – sem s tím, Horste!

IT2TEST: Znáte SEO nástroj Collabim? Tak tohle je taková hodně zjednodušená verze. Každému umožní kdykoliv snadno kontrolovat průběžné pořadí ve vyhledávačích a dohlížet tak na práci najatých expertů nebo na výsledky vlastních pokusů. Na velký byznys to zní jako příliš malé sousto, ale na rozjezd podnikání už jistě posloužily i menší věci.

Explosion App: Český konkurent neméně českých BrandsApps nebo Tabfoundry. Každá z těchto služeb na to jde trochu jinak, všechny ale řeší stejný problém – jak dát běžným uživatelům do rukou nástroj pro jednoduché vytváření facebookových záložek, soutěží a dalších méně komplexních aplikací. I tady už v pozadí stojí investor.

Moravia Microsystems: Přiznáme se bez mučení, že tohle jsme nedokázali dešifrovat. Podle nápovědy, které se nám na místě dostalo ze sousední židle, jde o jakousi hardwarovou a softwarovou platformu pro vývoj elektronických zařízení, ale pokud sem zabrousí někdo s lepším přehledem, rádi si vše necháme vysvětlit a informace doplníme.

Be Interactive: Co dělat s dětmi o víkendu? Jasnou odpovědí jsou interaktivní outdoorové hry pro telefony a tablety. A my říkáme: nejen s dětmi!

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Pozvánka: Social Innovation Camp 2012

Social Innovation Camp 2012 pořádá Respekt institut od 16. do 18. března v Brně. Můžete se přihlásit buď se svým nápadem nebo s chutí podílet se na rozvoji některého z vybraných projektů. Věnujte jeden víkend využití nových technologií pro řešení společenských problémů či vývoji nástrojů pro pomoc specifickým skupinám a lokálním komunitám.