Brňáci slaví deset let své startupové centrály

Brněnské Jihomoravské inovační centrum má za sebou už druhou pětiletku. Deset let historie společného projektu univerzit, Jihomoravského kraje a města Brnav podstatě popisuje rozjezd brněnského startupového boomu.

Sto padesát firem získalo od roku 2003 podporu v oranžovém domku na kraji areálu technických univerzit “Z první generace bychom mohli jmenovat třeba Y soft či Webnode. Teď na ně navazují další – třeba Safetica, Invea-tech, Phonexia nebo ADM,” vypočítává úspěchy mluvčí JIC Helena Továrková.

Dnes v inkubátoru, který se časem přejmenoval na světovější “Innovation park”, sedí  55 firem především z IT, biotechnologií či strojírenství. Zároveň už mají za sebou pět kol byznys akcelerátoru StarCube. “Celkem se přihlásilo více než 600 zájemců, ze kterých jsme vybrali 53 projektů. Za tři měsíce intenzivního programu se z nich vykrystalizovalo 22 nových firem,” dodává Továrková. Ze StarCube tak vzešly společnosti jako GINA, Celebrio, Videoflot, SkyPicker, Reservio, Servis na klik nebo Caversoft.

JIC se snaží prohlubovat spolupráci byzynsu a akademické sféry pomocí inovačních voucherů. Ty nabízí startupům možnost využít výzkum na brněnských vysokách školách zadarmo. Vouchery v hodnotě 28 milionů korun využilo 229 firem.

Budoucnost si ale vedení JICu naplánovalo velkolepou. Do roku 2020 přinést Jihomoravskému kraji jednu novou firmu s miliardovým ročním obratem, tři regionální společnosti s globálním dosahem,  300 mezinárodně konkurenceschopných firem a 2020 vysoce kvalifikovaných pracovních míst. Tak snad asi jen, že držíme palce.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Muntean: 10 důvodů, proč startupy potřebují PR

Firemní komunikace se neomezuje jenom na styky s novináři a firmy by ji měly chápat strategicky jako jeden celek. Dost často to nedělají a jejich zakladatelé zapomínají, že získaná reputace přetrvá i případný konec projektu, píše Cristina Muntean z Media Education CEE. Článek vytvořila u příležitosti blížící se soutěže adVENTURE, kde zasedá v expertní porotě.