Brňáci dali dohromady top desítku high-tech startupů v regionu

Seznam dávali dohromady nejen konzultanti brněnského JIC, ale i zástupci podobných projektů v okolních zemích. Výsledkem je jeden z prvních prospektů, který dává investorům jasně najevo, kdo je připravený na přísun jejich rad a peněz. A dobrá zpráva? České firmy mu zatím vládnou.

Seznamy, žebříčky, indexy. Společnost je posedlá seznamy už od svého počátku. Své o tom ví třeba takový Umberto Eco. Ale dost filozofických exkurzů, v prospektu 10 High Tech Startups in Central Europe You Should Know About se působivě představuje desítka nadějí středoevropského prostoru.

Loni to byl jen takový testovací výkřik, letos je to mezinárodní projekt. Brněnské Jihomoravské inovační centrum vydalo ve spolupráci s podobnými projekty v okolních zemích katalog těch nejzajímavějších firem ve střední Evropě. Pomáhali Pioneers Festival za Rakousko, The Spot za Slovensko, Startup Wise Guys z Estonska, středoevropský projekt Singularity University, Innovation Nest z Polska a konečně StarCube z Brna.

“Středoevropská scéna je velmi roztříštěná a takový seznam se nám hodí při oslovování investorů, kteří o našem regionu nic neví. Zároveň máme reprezentativní prospekt, který můžeme rozeslat do všech našich sítí po celém světě,” říká mluvčí JIC Helena Továrková. Českých firem je v prospektu víc než polovina.

Deset vyvolených pro rok 2013

CaverSoft se specializuje na vizualizaci proteinů při testování nových léků. V současné době mají pět tisíc registrovaných uživatelů po celém světě a šestnáct tisíc stažení aplikace na trhu, který se odhaduje na víc než osmnáct milionů eur ročně. Další brněnské želízko v ohni jsou mladí Comprimato, kteří by měli nastoupit do Innovation parku na podzim. Jejich řešení umí komprimovat video čtyřikrát rychleji než současné služby. Seed investici by rádi využili pro expanzi na americký trh.

Rumunský CallerQ má ambici pomoci obchodníkům při domlouvání schůzek a popravdě úplně nerozumíme, co je na tom tak zajímavého. To u polského BrandieGames je to jasné – mobilní hry podporující brand u zákazníků. Zástupci z pražské Wayry jsou Datamolino. Ti chtějí zjednodušit práci všem účetním ve velkých firmách.

Osmdesát procent procesů, které by mohly ve firmách digitalizovány, je pořád řešeno papírem, čtyřicet procent společností chce zvýšit výdaje na digitalizaci svých dokumentů. Polští Visuu v tom vycítili šanci a po první malé investici od Innovation Nest hledají další peníze pro urychlení vývoje a rozjezd v Evropě a Spojených státech.

Každý rok se ztratí přes deset milionů psů a koček, jejichž majitelé jsou za ně ochotni utrácet průměrně patnáct set dolarů za rok. Vídenští Tractive připravili pro pejskaře přívěsek na obojek, díky kterému už se psík nikdy nezaběhne, respektive mobilní aplikace ho vždycky najde. Nejsou to žádní nováčci a hledají už většího investora.

Desítku uzavírá trojice zkušených zájemců o větší peníze než jen seed. Seniorní statici Idea RS, o kterých jsme nedávno psali, by ocenili větší investici pro expanzi na asijském trhu. Cestovatelský Tripomatic s více než sto tisíci uživatelů by využil investici na zrychlení vývoje a hlavně na marketing. A na závěr síťoví InveaTech. Loňské tržby 2,5 milionu dolarů letos podle odhadů vyskočí na čtyři miliony. Firma se dostala už i do Japonska a investici by využila právě  na posílení prodejů v zahraničí.

Seznamy letos frčí

Brňáci ale nejsou jediní, kteří poslední dobou dali do kupy seznam nadějných a úspěšných. Svojí verzi výkladní skříně české startupové scény nedávno založil i Honza Řežáb ze SocialBakers. Ten ho ještě rozšířil o přehled mezinárodních investorů, kteří působí i v Česku. Databázi startupů už od února otevřel i Seznam. Zaregistrovat se do ní může každý a automaticky bude zapsán i do katalogu firem. Další přehled našich globálních nadějí se dá najít třeba na Global Startups.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Petrem Ocáskem

Nový smíchovský prostor pro startupy Node5 je právě od tohoto týdne oficiálně na světě a tak jsme si jednoho z jeho zakladatelů pozvali do sklepa, abychom zjistili víc. Třeba na čem ztroskotala plánovaná spolupráce s TechHubem, jaké místo na české startupové scéně chce Node5 zaujmout a co všechno můžeme do budoucna očekávat.