Blog: Pojďme společně (po)hnojit půdu pro startupy

I když jsem za velkou louží, dění na České startup scéně sleduji velmi pozorně a mám skvělé informátory. Někdy to jsou ale věci, o kterých bych radši vědět nechtěl. Delší dobu to ve mě bublá a cítím potřebu se k událostem posledních týdnů vyjádřit. Takže jsem zpět s dalším upřímným názorem od někoho zvenčí na aktuální dění v té naší kotlině.

Určitě jste všichni zaznamenali personální refresh uvnitř StartupYardu. Někdo odešel, někdo přišel a někdo zase založil něco nového. Další akcelerátor. Huh. Měli bychom jásat? Je to další pozitivní důkaz toho, že se naše startup scéna rozrůstá? Jsou tu další volně se povalující peníze pro startupy? Stačí mít jen koule a zabojovat o ně? Ne tak docela. A nejsem z toho vůbec nadšený. Je to bohužel další dílek do celkové dezintegrace již tak malého prostředí.

Ondra Bartoš mi nedávno citoval, co si myslí CEO jedné firmy z jejich portfolia – a sice, že na Česku je zvláštní, jak je o moc snazší najít společné nepřátele než kamarády, radši bojovat než spolupracovat. No, lépe to snad vystihnout nejde.

Byl jsem již přesvědčený, že žádná další pecka už přijít nemůže. Nikoliv! Telefónica si myslí, že je tu potřeba další akcelerátor. Tentokrát v latinskoamerickém stylu. V tomhle případě je jasné, že primární záměr je vygenerovat další potenciální revenue streamy a ideálně vylepšit portfolio služeb, které Telefónica nabízí, výhodnými akvizicemi.

Co mi na tom vadí? Další fragmentace, a že celou tu šaškárnu povede nějaký dosazený kravaťák, který ví o startupech prd.

Kdo by měl vést akcelerátor

Když David Cohen hledal vhodnou osobu na rozjezd pobočky TechStars v NYC, měl pět podmínek, které by člověk, jenž by měl řídit akcelerátor, měl splňovat: někdo, kdo založil úspěšný startup, vyfailoval s jiným startupem, úspěšně si prošel procesem raisovaní kapitálu, sám v roli investora investoval do jiného startupu a byl z města.

Zamysleme se, kolik takových lidí tady máme? De facto, tací jedinci bych řekl že jsou právě ve StartupYardu.

Mimochodem, víte o tom, že i T-Mobile CZ má vlastní inkubátor?

Pojďme spolupracovat

Chtěl bych apelovat na všechny jedince, ale i různé soukromé a státní instituce, které nedej bože přemýšlejí, že by také rozjeli nějaký vlastní akcelerátor. Nedělejte to! Pojďme radši spojit síly a spolupracovat. Vytvořme společně stabilní zázemí pro mladé kreativní lidi s velkými ambicemi, aby mohli dobít svět a vytvořit další úspěšný startup! Každý takový startup je pak velkou motivací pro celé startup prostředí.

Myslím si, že jediné co tady potřebujeme a co dává smysl, je Startup University, kterou navrhoval Honza Bárta. Iniciativa, která měla celkem velký a pozitivní ohlas. Osobně cítím velkou potřebu pomáhat českým startupům, díky svým zkušenostem, které tady v US sbírám a o které se chci podělit. Od května startuje nový StartupYard a hrozně se těším, až budu moci využít své know-how a kontakty.

Mimochodem zítra je poslední den pro podání přihlášky!

Seed investice

Zároveň oznamuji, že bych rád letos uskutečnil čtyři seed investice v rozmezí 20-25k USD do startupů, které se orientují na lifestyle mobilní aplikace pro koncové uživatele. Je to trh, kde mám nejvíc zkušeností, kontaktů a můžu tak nejvíc nabídnout. Nabízím tedy smart money. Neznamená to ale, že se striktně zajímám pouze o tento specifický trh.

Mrzí mě, že mi již pár zajímavých možností v ČR uteklo, ale jsem již v rané fázi s jiným mladým týmem z Prahy. Mají drzost, dravost a nápady. Myslím, že to dopadne. Styl, kterým chci celou tuhle moji novou aktivitu pojmout, je hodně podobný tomu, který jsem okoukal tady v NY a v Silicon Valley.

Slibuji si od toho čerstvý vítr na české startup scéně a zároveň motivaci pro ostatní. Pokud byste si chtěli promluvit, kontakt na mě určitě najdete. Říkám si, že tento rok by mohl být pro naší scénu opravdu zajímavý.

 

Autorem článku je Robin Raszka, lead designer a spoluzakladatel @tapmates, product designer @piictu a “simplifier”. Jeho tweetnutí hledejte na účtu @robinraszka, jeho domovskou společnost na webu Tapmates.

Total
0
Shares
Další články