Bikesharing Rekola poroste. Investuje do nich Spread Capital Ondřeje Fryce

Největší český bikesharing Rekola čeká v roce 2017 největší změna v jeho tříleté historii. Desítky milionů do něj investoval Ondřej Fryc se svým fondem Spread Capital, takže v ulicích několika českých měst přibudou stovky růžových kol a v příští sezóně zjednoduší jejich půjčování. Rekola do provozu poprvé uvedou nová (nikoli repasovaná) kola vlastní výroby.

Na rozdíl od ostatních bikesharingů, kde se kola vyzvedávají a vrací na dokovacích stanicích, Rekola od začátku svůj model staví na mobilní aplikaci a GPS, takže bicykly můžete zamknout na libovolných místech v rámci pokrývané zóny. Provoz bikesharingu bez další infrastruktury je levnější, navíc umožňuje rychlé rozšíření a pokrytí větších oblastí.

Také proto si komunitní startup vybral k investici fond Spread Capital Ondřeje Fryce. “Rekola pro nás představují ideální investici: je to inovativní produkt, který prospívá společnosti, a je to skvělý tým s velkými ambicemi,” říká Fryc. Jeho strategií jsou minoritní investice s minimálním zasahováním do života startupů, také v Rekolech si pořídil minoritní podíl. Výši investice nespecifikoval, ale jednalo se o desítky milionů korun.

rekola-foto-ondrej-pechal-1
Ondřej Fryc, majitel fondu Spread Capital, hovoří s redaktorem Těchinternetů Mattem Jedličkou. Foto: Ondřej Pechal

Spread Capital je v současnosti investičně docela aktivní. Kromě Rekol v nedávné době investoval do startupu Apifier nebo do firmy Smartsupp a do Productboardu.

Rekola 2017: víc kol a jednodušší použití

Rekola v letošním roce jela více než 94 000 krát, v Praze zaznamenala 55 000 výpůjček. To už jsou slušná data, ze kterých se dá vyjít, když se chcete zlepšovat. “V letošní sezóně jsme zaznamenávali dva hlavní problémy: kol bylo relativně málo a občas se stalo, že jste kolo nenašli tam, kde mělo podle mapy být, protože předchozí uživatel nenahlásil jeho polohu správně,” říká Vítek Ježek, CEO a spoluzakladatel Rekol. Obojí by se mělo v sezóně 2017 vyřešit.

Díky investici fondu Ondřeje Fryce se rozšíří počet sdílených kol na 750 oproti aktuálním 418 kusům. Od března 2017 znovu vyjedou kola v ulicích pěti měst: Prahy, Brna, Českých Budějovic, Olomouce a Teplic.

rekola_praha_2017
Letošní pokrytí bikesharingu Rekola v Praze

Vlastní bicykl s GPS

Navíc, podobně jako Homeport, i Rekola v současnosti vyvíjí vlastní jízdní kolo určené pro bikesharing. Jeho součástí bude GPS čip umístěný na předním kole, který se dobíjí přímo jízdou. Díky němu bude vrácení kola ve městě jednodušší a umístění v mapě přesnější. Nová kola se dostanou do provozu v přístí sezóně, nejdřív v Praze a Brně.

Rekola také dostanou víc dat o tom, kde kola jezdí. Už dnes se snaží s městy sdílet svá data o cílových destinacích, což může městům pomoci lépe vybírat místa na cyklostojany.

Cena zůstane i v příští sezóně na průměru 150 Kč/měsíc, roční členství vyjde na 1199 korun a členství pokrývá všechna zapojená města. Do konce roku se dá koupit za tisícovku. Rekola nově nabídnou také jednorázové výpůjčky, jejich cena zatím není stanovena, v jednotlivých městech se ale bude lišit.

rekola-foto-vu-minh-hieu-8

Total
0
Shares
Další články