Technoholky rozjíždějí projekty za genderově vyrovnanou startup scénu

Ženský internetový startup není protimluv. Internet dokazuje, že umí být sexy i pro děvčata, která se nebojí programovat a zároveň se neztratí na vysokých podpatcích. Německá inciativa Berlin Geekettes získala štědrou podporu od Deutsche Telekom a holčičí startupy se začínají množit i v Česku.

Komunita je základním stavebním kamenem startupového ekosystému. Občas někdo sice vyrazí na cestu osamělého bojovníka, ale kvalitní síť kontaktů na startu podnikání pomáhá a urychluje ledacos. Pro ženy je pak síť spřízněných duší ještě důležitější, zvlášť v době, kdy se teprve v technologickém světě rozkoukávají. Podle odhadů zakládají ženy jen každý dvacátý startup na světě.

V Berlíně je momentálně startupová scéna na vrcholu a německé holky se v tom našly. Z kavárny v centru města se do celého Německa šíří program The Berlin Geekettes. Organizace, která teď dokonce získala podporu od Deutsche Telekom. Cílem projektu je “dodat ženám odvahu jít za tím, čemu věří, riskovat, radit si a inspirovat další generaci žen pro kariéru ve světě technologií.”

Momentálně německá síť propojuje pětistovku technologických holek. Jess Erickson, zakladatelka sdružení, jich chce do několika let zapojit stovky tisíc. “Chci, aby jednou z Berlin Geekettes bylo místo, kde ženy mohou najít kontakty, vzdělání a další možnosti osobního růstu,” vysvětluje.

Screen Shot 2013 07 28 at 9.56.38 PM The Berlin Geekettes partner with Deutsche Telekom to support women in tech in Germany

Začíná to fungovat. V boardu sdružení už zasedá šéfová německého Etsy Caroline DruckerErin Grueber z Googlu a zakladatelka Qupcake Iyla Levtov. V týmech německých startupů je dnes přibližně 13 % děvčat. Berlin Geekettes to chtějí změnit a srovnat genderový poměr. Nechtějí ale  ženy v technologickém byznysu nějak zvýhodňovat, spíš jim chtějí dát  stejné šance a poskytnout jim kvalitní servis a podporu k prosazení se v tvrdém světě, kde uspěje jedna firma z tisíce.

K podpoře lokální komunity a k představování úspěšných děvčat funguje blog Berlin Geekette of the Week. Teď navíc získaly i silného partnera v Deutsche Telekomu, který poskytl zatím nespecifikovanou částku, hovoří se ale až o šestimístné cifře.

berlin geekettes hackathon long 520x171 The Berlin Geekettes partner with Deutsche Telekom to support women in tech in Germany

Plán je vybudovat rozsáhlý vzdělávací a mentorský program pro podnikatelky v celém Německu. Už v září se rozjede BG Labs – každotýdenní workshop pro ženy zaměřený na design, byznys a programování. “Chceme najmout nejtalentovanější německé a později i evropské lektory a instruktory,” vysvětluje Erickson.

Šéfka personalistů DT Marion Schick je nadšená z propojení svých lidí s expertkami z digitální scény a doufá, že to přinese novou atmosféru a postupně i nové nápady do celé firmy.

Ženský obrat začíná

Situace v IT, které bylo ještě donedávna sexy oborem jen pro středoškoláky, kterým se ve třídě spíš posmívali, se ale rychle mění. Teď už totiž svět jedniček a nul přitahuje i ženy. Vzorů mají nové podnikatelky dost. Šéfku má dnes Facebook, HTC, IBM, HP, Yahoo, část Microsoftu nebo třeba, abychom byli i trochu lokální, český Google.

Zatím ale není moc zakladatelek startupů. “I ve firmách v TechSquare pracuje hodně holek, ale zatím nemáme moc startupů, které by holky přímo založily. Prostě ještě nemaj takový koule jako holky na západ od nás. Myslím, že je to samozřejmě dáno naší minulostí a výchovou,” tvrdí Petra Hubačová z TechSquare.

Situace už se ale mění. V Česku bylo dosud nadějných zakladatelek jen pár, ale poslední dobou rychle přibývají. Jeden dívčí projekt – neznalostneomlouva.cz – běží v letním StartupYardu. Radka Breitzetelová zvítězila s projektem Langtice v pitchovacím contestu na letošním Startup Summitu a StartupYardem prošla i sendvičárna Yummy Kristiny Grey. Investice tečou i do Designeros, které spoluzakládala Nela Sotonová.

Už dnes je možné říci, že to je teprve začátek. Pokud k nám totiž rychle doputují světové trendy, celá scéna se bude asi rychle proměňovat. Podle statistik Rad Campaign je totiž už každý pátý student techniky ve skutečnosti studentka a bakalářský diplom má na světě víc žen než mužů.

A na závěr výzva. Rádi bychom dali dohromady seznam startupů, které založily holky, dámy, slečny nebo paní. Ozvěte se nám na Facebooku, Twitteru nebo na e-mail. Díky a držíme palce!

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Click&Study je po restartu zpět i s novými investory

Projekt Click&Study, který před časem změnil svůj obchodní model, se vydává do stále nabitější oblasti jazykového vzdělávání. Jedná se o agregátor jazykových kurzů a pobytů, pomocí kterého si uživatelé mohou vybrat ze široké nabídky kurzů jazykových škol. U všech kurzů je garantována nejnižší cena na českém trhu, ambice nicméně Českem nekončí.
Přečtěte si více

Nejžhavější startupy dneška? Podívejte se na finalisty Disrupt

V New Yorku teprve dnes v ranních hodinách našeho času skončil několikadenní festival startupů TechCrunch Disrupt organizovaný technologickým blogem TechCrunch. Přes 30 začínajících společností se utkalo nejen o finanční cenu a pohár pro vítěze, ale také o mediální publicitu a zájem investorů. Pojďme si představit šestici těch nejlepších.