Belgičtí studenti zjistili, že je málo tlumočníků do znakové řeči, a tak vytvořili robotickou ruku, která je nahradí

Šlechetný nápad měla trojice belgických studentů, když přišli na to, že v jejich zemi není příliš mnoho dostupných tlumočníků do znakové řeči, což komplikuje život neslyšícím spoluobčanům. Proto dali hlavy dohromady a vyvinuli robotickou ruku, kterou znakovou řeč naučili…

Stijn Huys se svými kolegy Guyem Fierensem a Jasperem Slaetsem zjistili, že tlumočníci do znakové řeči jsou nedostatkové zboží zejména pro vlámštinu, ale zdaleka nejen pro ni. A jelikož se Huys zrovna chystal na svou diplomovou práci, v níž se chtěl zabývat robotikou, spojil obě věci dohromady.

Výsledkem je vcelku unikátní Project Aslan, což je zkratka pro „Antwerp’s Sign Language Actuating Node“. Za ním se skrývá robotická ruka vytisknutá na 3D tiskárně, která umí znakovou řeč a mluvený text do ni automaticky překládá.

„Díky inovativnímu designu je robot Aslan dostupný, aniž by ztrácel na kvalitě. Použitím technologie 3D tisku se mohou velmi snadno provádět úpravy a mohou být přidávány nové designové funkce,“ vysvětluje mladý tým stojící za „chytrou rukou“.

Rukou ale vše teprve jen začíná. Prozatím se systém znakovou řeč postupně učí a co nedokáže převést do znakové řeči, vyhláskuje. Project Aslan by se měl do budoucna rozrůst o druhou ruku a dokonce i hlavu a ramena, aby získal větší autenticitu a také interaktivitu.

Přesto jsou už nyní, v rané fázi vývoje výsledky vcelku působivé. „Neslyšící před soudem nebo neslyšící při výuce ve třídě – to jsou všechno případy, kde takový člověk potřebuje asistenci tlumočníka do znakové řeči. Jenže ti často nejsou k dispozici. Právě v takových případech může nabídnout Aslan alternativní a levné řešení,“ říká o projektu profesor Erwin Smet z Antverpské univerzity, kde Stijn Huys svou diplomovou práci psal.

Zdroj: TechCrunch

Total
0
Shares
Další články