Mezi autem, telefonem a termostatem. Od antiviru míří AVG k internetu věcí

Antivirový obr, který jako první česká firma vstoupil na burzu v New Yorku, se velmi aktivně prosazuje na mobilních telefonech. To je však podle společnosti ve skutečnosti jen první krok v expanzi do světa propojených zařízení. Pro Tyinternety se o tom rozepsal CTO společnosti Yuval Ben-Itzhak.

Když se dnes řekne AVG, velká část lidí si stále představí antivirový program na stolním počítači. Věříme, že se to během příštích let změní a budeme tou společností, která umožňuje pohodlně a bezpečně používat propojená zařízení. Nevím, jaký cool termín pro tato zařízení budeme tou dobou používat, ale v internetu věcí a přesunu uživatelů od počítačů vidíme ohromnou šanci, na jejímž využití již dnes pracujeme.

Na pozadí toho je fakt, že se tempo růstu prodejů počítačů  zpomaluje a počítače v domácnostech tak postupně stárnou, neboť lidé do nich neinvestují zdaleka tolik jako v minulosti. Jsou spíše nahrazovány tablety. Rozpočet většiny lidí pro nákup elektroniky na každý rok je omezený a dnes je stále více lákají chytré telefony, tablety a další zařízení, která s počítači o tento rozpočet soutěží. To je pro nás zajímavá příležitost hned na několika úrovních.

Kromě antiviru jsme vytvořili také službu AVG PC TuneUp, která analyzuje a pomáhá při čistění starších počítačů pro jejich rychlejší chod. Sledujeme uživatele, proto jsme se velmi výrazně zaměřili na mobilní zařízení – AVG má jako první bezpečnostní aplikace 70 milionů stažení na Google Play. Na telefonech máme nejrůznější služby, kterými lidem usnadňujeme jejich používání. Cleaner a TuneUp pro optimalizaci systému, spotřeby energie a paměti, Image Shrink pro úpravu fotek do velikosti odpovídající mobilnímu prostředí.

Stejným způsobem přemýšlíme i o dalších zařízeních. Brzy budeme žít v džungli vzájemně propojených přístrojů od nejrůznějších výrobců a na nejrůznějších platformách. Ale nemůžete prostě jenom všechno nacpat do cloudu. Jak to tedy vše propojit a ochránit, jak data uchovávat, jak mezi nimi vyhledávat? Na to se nyní zaměřujeme, tam směřuje naše vize. Vize, že za čas, když budu chtít propojit svůj telefon a televizi, napadne mě automaticky AVG.

Každý software zároveň vždy bude napadnutelný viry nebo kyberzločinci, jde jen o to, zda se to stane. Například Firefox býval nesrovnatelně bezpečnější než Internet Explorer, ale jenom než překonal určitou hranici popularity. Dnes jsou na tom oba prohlížeče v případě virů a malware útoků v podstatě podobně. Mobilní telefony se staly místem, kde se utrácejí peníze, jsou mnohdy osobnější než naše peněženky. Podívejte se, jaké informace obsahují a jakým způsobem používáme telefony. Jsou vysněnou příležitostí hackerů, neboť vedou přímo k osobním informacím, včetně našich účtů. Takových zařízení ale bude přibývat a lidé vždy hledají ochranu u bezpečnostních expertů jako třeba u AVG.

Všechno zatím samozřejmě má své limity a nástup propojených zařízení, od auta až po ledničku, přinese ještě úplně nové výzvy. Přinejmenším vám ale můžu slíbit, že AVG bude u toho.

Total
0
Shares
Další články