Mladí Češi hledají nové Silicon Valley v Asii. Kdo tam už zabodoval a proč by měla startupisty zajímat

Úspěšní startupisté se potkávají v Asii. Začíná se to stávat nepsaným pravidlem těch, kteří jsou v různých fázích budování obrovského byznysu. Asie má tendenci stát se novým Sillicon Valley. Nabízí toho totiž hodně: od ochotných investorů přes přátelské obchodní prostředí až po řadu organizací pro cizince. Zkrátka se stává vstupní branou do světa byznysu, a toho využívají i Češi. Několika úspěšných jsme se proto zeptali na jejich zkušenosti i na to, jak prostě v regionu začít.

Úspěšní startupisté se potkávají v Asii. Začíná se to stávat nepsaným pravidlem těch, kteří jsou v různých fázích budování obrovského byznysu. Asie má tendenci stát se novým Sillicon Valley. Nabízí toho totiž hodně: od ochotných investorů přes přátelské obchodní prostředí až po řadu organizací pro cizince. Zkrátka se stává vstupní branou do světa byznysu, a toho využívají i Češi. Několika úspěšných jsme se proto zeptali na jejich zkušenosti i na to, jak prostě v regionu začít.

Připravte se na… Cokoliv

Pravidelné cesty do Asie podniká Pavel Röder, zakladatel projektu Click and Study. A vzhledem k tomu, jak se jeho projekt vyvíjí, s tím jen tak nepřestane.

Přesto je jasné, že začátky nejsou jednoduché nikde. Click and Study získal možnost podívat se do Singapuru přes projekt CzechInvestu, ale i tak musel Röder překousnout řadu záležitostí, na které na začátku asi nikdo nemyslí. I když najdete sponzory třeba ještě před samotnou cestou, neznamená to, že jedete do pětihvězdičkového hotelu. Naopak. “Spal jsem v buňce, kam jsem se nemohl ani vejít,” vzpomíná Röder.


“Dá se tady žít s velmi nízkými životními náklady, což může být pro rozjezd důležité,” říká Josef Nevoral, který působí v Bankgoku. Tam se účastní projektu HotelQuickly a dnes říká, že si Asie vybrala jeho, spíš než by tomu bylo naopak. Ve městě je několik coworkingových center, které se podle něj snaží o atraktivní večerní akce, takže příležitostí je řada.

“Singapur je Švýcarsko Asie,” láká do jedné z lokalit další z úspěšných – Jan Brož, který pracuje jako business development manager ve společnosti Softenger. V oblasti je spokojený už proto, že říká, že člověk zapadne tak rychle, jak jen chce. I díky různým spolkům či organizacím pro expaty. “Nic není problém,” nastiňuje.

Přes řadu výhod se ale člověk z Evropy stejně bude muset tak trochu speciálně připravit na tento region. “Pokud podnikání cílí na asijský trh, je třeba počítat s naprosto odlišnou mentalitou než v Evropě. To může být pro Evropany někdy dost náročné překonat,” vysvětluje Nevoral. “Je třeba se obrnit vůči běžným věcem, jako je krkání a srkání na veřejnosti, malá vstřícnost ve službách, statni propaganda, žádná příroda… ,” vysvětluje Brož.

První návštěvníci Asie se navíc poznají i podle údivu nad spletitým elektrickým vedením nebo třeba všudypřítomným jídlem na ulici.

Východ? 29 špatných investic na jednu výbornou. A vyplatí se jim to.

Asijské a evropské jednání se liší a s tím je třeba počítat. Na přizpůsobení přitom zřejmě nebudete mít příliš času. Například Röder v regionu začínal ještě s prezentacemi na startupových akcích a hned pochopil, že musí jednat trochu jinak, než v Evropě nebo třeba v Montrealu, kde si už podobnými akcemi prošel.

“Logika těch informací a jejich prezentace byla zkrátka jiná, než jsme zvyklí,” popisuje. Zatímco třeba ve Spojených státech je jistotou sázka na silný příběh, tedy proč si startup zvolil konkrétní obor podnikání, jestli má tým předchozí zkušenosti nebo jak dokáže vyvinout produkt, v Asii jde o čísla – i když na začátku se paradoxně nesmějí prezentovat.

Celé jednání má zároveň víc fází a trvá relativně déle. “Venture fondy mají většinou rozjednaných několik pozic a mají to riziko diverzifikované tak, že třeba jeden ze třiceti projektů jim vyjde. Naopak 29 z nich za čtyři roky zbankrotuje. Ale oni dají do každého z nich půl milionu. A ten jeden úspěšný jim vydělá za čtyři až pět let mnohonásobně více,” popisuje tamní systém.

Jak se liší je vidět na srovnání třeba s přístupem v Rusku, které Röder popisuje z doslechu. Konkrétně v Rusku není výjimkou, když po prezentaci za startupisty přijdou investoři s kufříky plnými peněz a dohodnou se rovnou – to v Asii prý nehrozí. Nicméně na investičních akcích se pohybují lidi, kteří peníze rozhodně mají. Podle Rödera si někteří z nich vydělali třeba v Sillicon Valley, teď ale každopádně chtějí peníze dát do svého regionu.

brož asie

No problem

Asie je svět otevřený podnikání, například založit obdobu našeho s.r.o. je otázka několika málo dní, vláda navíc podporuje nové firmy: první roky mají daňová zvýhodnění a i pak se v regionu platí výrazně nižší daně.

“Asie je hlavně o vztazích. Všechno tu díky tomu výrazně déle trvá. Stejně tak asijská mentalita je orientovaná na dlouhodobé výsledky,” dodává Brož.

Mentalita se samozřejmě projevuje i při jednáních. Výrazně je podle Nevorala vidět v Thajsku. “Pro Thajce je hlavní věcí “neztratit tvář”. To se například projevuje tím, že se na něco anglicky ptáte, oni vám nerozumí ani slovo, ale na všechno přikyvují a říkají “OK, no problem”. Což často znamená naprosto odlišné výsledky, než člověk očekává,” popisuje. A protože jsou termíny poněkud uvolněnější, čekejte, že když vám mají přijít do kanceláře zapojit internet v 11 dopoledne, do třetí hodiny odpolední by mohli dorazit, dodává.

Čas je poněkud posunutý nejen kvůli rozdílu v řádech několika hodin. Například v Singapuru začíná pracovní den až okolo desáté hodiny, podobně posunutý je ale i konec pracovní doby. “Běžně se klienti berou večer ven na jídlo či drink,” vysvětluje Brož. “Oproti Česku mi přijde, že mnohem déle trvá, než se s klientem začne člověk bavit i o něčem jiném než jen o práci,” doplňuje.

Je jasné, že pokud už někdo jede do Asie, aby pomohl byznysu, vloží do toho co nejvíc. Nevoral popisuje, že projekt HotelQuickly připravoval ze začátku 14 – 16 hodin denně. ” Dá se říct, že za první měsíc jsem téměř neopustil ulici, na které jsem bydlel,” říká s tím, že všichni kolegové bydleli ve stejné budově.

Ze začátku byli na vývoj aplikace dva, nyní, po roce a půl, jich na to je už 10.
Projekt se totiž slušně rozjel: působí ve 14 zemích APAC a je lokalizován do šesti jazyků. Počet zaměstnanců přerostl 40. HotelQuickly spolupracuje se čtyřmi tisíci hotely a aplikaci si už stálo přes půl milionu lidí. Projekt prošel dvěma investičními koly. V prvním kole získal 1,16 milionu dolarů, ve druhém kole uzavřeném v červnu potom 4,5 milionu dolarů. Ani tak se Nevoral necítí za vodou – když IT oddělení před pár měsíci provádělo migraci serverů, šel spát až po 36 hodinách nepřetržité práce.

brož asie 2

Brož očekává rozjezd reálného byznysu v současné době, tedy zhruba po půl roce pobytu v Singapuru. “Management mi dal 2 roky na vybudováni si klientské sítě, což je tu běžné,” doplňuje. Projekt, pro který pracuje, působí ještě v Hong Kongu a otevírá ve Spojených státech. Základnu má přitom v Indii.

Pavel Röder se svým projektem buduje v Singapuru. A přiznává, že bez aktivit přímo v zemi by jeho projekt byl zřejmě dosud jen nápad v hlavě.

“I s dalšími pitchy, kterými jsme si prošli, by byl vývoj mnohonásobně pomalejší,” říká. V oblasti se svým vzdělávacím projektem zkrátka zaujal, kromě toho si je ale vědom i toho, že v Singapuru je přetlak peněz větší, než například v některých oblíbených amerických akcelerátorech. “Třeba o San Francisku mi hned několik známých potvrdilo, že je tam tolik lidí, co se snaží něco vyvinout, že už inkubátory a akcelerátory vydělávají na těch poplatcích. Už jim nejde ani o to, aby někoho protlačily a získaly investici, ale už samo o sobě je to výnosný byznys. Kdežto v Singapuru až tolik startupů není a naopak oficiální pobídky od singapurské vlády a od fondů jsou takové, že šance na úspěch je podle mě větší,” vysvětluje.

Asie je lákavá z mnoha pohledů. Brož jezdil do regionu několik let na dovolenou a když přišla nabídka na práci, neváhal. “Pro Evropana má smysl pracovat bud v Singapuru či Hongkongu a do okolních zemí jen cestovat, pokud chce mít pohodlný život ve městě, kde se něco děje a zároveň je bezpečně a vše funguje, jak má,” radí.

Pokud nechcete opustit aktivity v Evropě, i to jde. Nevoral z Bangkoku ještě řídí projekt Naučmese, který – jak už název napovídá – funguje v Česku. “Naštěstí mám v Čechách skvělé kolegy, kteří se o chod Naučmese starají. Na mě je stále technický vývoj a momentálně i účetnictví,” doplňuje. Dodává, že čas na takovou práci si musí najít o večerech a víkendech.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Citationtech, nový globální startup Iva Lukačoviče?

Zakladatel Seznamu je již nějakou dobu spojen s poměrně tajemným projektem, k němuž se postupně přidávají další zaměstnanci. Přestože veřejně dostupných informací je po málu a Citationtech postrádá internetovou prezentaci, z inzerátů a dalších dostupných zdrojů lze vyvodit, že se jedná o globální startup a svou roli v něm budou hrát smartphony a tablety.