Angel Academy vytvořila vzorovou investiční dokumentaci. Startupům ji nabídne zdarma

Když jste začínající startupista bez předchozích zkušeností, je občas složité či nákladné zajistit vše, co k rozjetí svého byznysu potřebujete. Proto se Tomáš Ditrych, spoluzakladatel Angel Academy, rozhodl vytvořit vzorovou investiční dokumentaci a poskytne ji startupům zcela zdarma.

Advokát Tomáš Ditrych z TD legal s touto myšlenkou přišel v rámci podpory investičního prostředí v České republice a inspiroval se v zahraničí, kde je taková volně dostupná dokumentace zaběhlá praxe. První fáze vzorové dokumentace pokrývá zejména raná investiční kola. Tedy ta, která začínající startupisté potřebují.

Ditrych na tvorbě vzorových dokumentů spolupracoval jak s investory, tak se startupy, takže čerpal z reálných požadavků a potřeb – proto by měla výsledná investiční dokumentace představovat zlatou střední cestu, kterou může využít kdokoliv bez potřeby právníka.

Jednoduše a pro všechny

Tomáš Ditrych

„V rámci mé advokátní praxe mi pod rukama projde velké množství návrhů term sheetů a smluv, na jejichž základě by měla společnost získat od investora finance k rozjezdu svého podnikání. Navrhované smluvní podmínky bývají velmi různorodé a často svědčí o velké kreativitě jejich autorů. Ačkoliv inovacím jinak velmi fandím, u venture kapitálových transakcí je příliš rád nevidím,“ vysvětluje svou motivaci Tomáš Ditrych.

„Proto jsem se rozhodl vytvořit jednoduchou standardizovanou smlouvu, která by pomohla zejména těm startupům, které se nemohou hned na začátku své cesty opřít o služby zkušeného právníka,“ doplňuje Ditrych.

Cílem dokumentace je usnadnit vstup prvních investorů a nastavení férových podmínek pro všechny zúčastněné. Prozatím obsahuje vzorový term sheet základní ekonomické a právní parametry zamýšlené investice, a to formou konvertibilního úvěru. Ten je vhodný zejména pro velmi raná investiční kola, tedy angel či pre-seed. Ditrych pak dokumentaci plánuje rozšířit o další podklady, včetně transakční dokumentace určené pro pokročilejší investiční kola.

Vzorový term-sheet je možné stáhnout na webu Angel Academy, která má za cíl právě podporu andělského investování v České republice. „O potřebě vytvoření vzorové investiční dokumentace přizpůsobené místním specifikám jsme slyšeli ze všech stran, od investorů i founderů,“ potvrzuje Petr Lemoch, CEO Keiretsu Forum CEE, že tvorba dokumentů rozhodně není samoúčelná.

Vzorový term sheet

Nikola Rafaj ze StartupYardu: „Domluvit v ČR andělskou investici trvá jeden měsíc, samotné uzavření smlouvy často další tři. V praxi bohužel stále věnujeme více času právničině (technologii), než vyjednávání (obchodu). Vytvoření určitého smluvního standardu v této oblasti proto velmi vítáme.“

„Ze zkušenosti víme, že nejen v USA, ale i nepříliš daleko od našich hranic je poměrně běžné se ke kvalitní dokumentaci dostat. Inspirováni tím nejlepším v kombinaci s know-how Keiretsu posouváme prostřednictvím Tomáše a Angel Academy lokální trh opět dále a vytváříme standardy, které pomohou jak startupům tak investorům,“ dodává Lemoch.

Smyslem vzorové dokumentace není diktování podmínek, jak by se mělo investovat, i proto je vše psáno velmi stručně s tím, že si každý může doplnit to, co bude zrovna potřebovat. „Cílem je podpořit místní prostředí a šetřit transakční náklady všem zúčastněným. Pokud se díky tomu uskuteční byť jediná transakce, ke které by jinak nedošlo, bude to velký úspěch,“ dodává Tomáš Ditrych.

Pokud vás vzorová investiční dokumentace zaujala, sám Tomáš Ditrych povede na toto téma kurz „Jak na term sheet“, který proběhne ve čtvrtek, 23. listopadu, v BH Securities (Na Příkopě 6, Praha 1). Čtenáři Těchinternetů mohou využít 20% slevu, stačí vložit promokód tyinternety.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Jižní Korea navzdory výhružkám láká startupy včetně těch českých

V souvislosti s Korejským poloostrovem se nyní nejčastěji mluví o armádních manévrech, válečné hrozbě nebo dokonce jaderných zbraních. Otrlí Jihokorejci nicméně dál v klidu plánují svou největší startupovou událost beLaunch, kam zvou i české či slovenské projekty. A dosavadní české zkušenosti potvrzují, že na tomto trhu je rozhodně o co stát.