Andy Jassy, nový CEO Amazonu: Vizionář, kteří věří datům a technologiím

Na začátku února oznámil zakladatel a výkonný ředitel Amazonu Jeff Bezos, že se ujme funkce výkonného předsedy představenstva Amazonu. Na pozici CEO Amazonu, jedné z největších firem světa, s 1,3 miliony zaměstnanci, ročními příjmy blížícími se 500 miliardám dolarů a tržní hodnotou 1,7 bilionu dolarů, nastoupí Andy Jassy, tvůrce a šéf Amazon Web Services

Do Amazonu Jassy nastoupil v roce 1997 a zasadil se o to, že Amazon, tehdejší rozvíjející se internetové knihkupectví, rozšířilo svůj katalog zboží také o CD. Na začátku nového milénia pak Jassy povýšil na technického asistenta Jeffa Bezose. V roce 2003 byl u zrodu nápadu na vybudování platformy pro cloud computing, dnes známé jako AWS. Tato divize dnes představuje hlavní zdroj příjmů Amazonu. 

Jassy je znám jako osobnost ztělesňující neúnavnou kulturu Amazonu. Je považován za zarytého technokrata, který nechává týmy zkoumat myšlenky a produkty decentralizovaným způsobem. Podle lidí, kteří mají úzké vazby na firmu, jde o člověka, který věří především datům. Jak uvedl Matt McIlwain, výkonný ředitel venture-kapitálové firmy Madrona Venture Group, která byla prvním investorem Amazonu a udržuje s touto společností úzké vazby: „Myslím, že by nebylo možné, aby Jeffa nahradil někdo zvenčí. Existuje tolik kulturních myšlenek a principů, kterým by bylo těžké se přizpůsobit. Andy ztělesňuje kulturu Amazonu.“

AWS

Amazon Web Services, Jassyho  „dítě“, je jedním z raných průkopníků cloud computingu a současně zůstává lídrem v této oblasti. Když byl AWS spuštěn, používaly ho především startupy bez vlastní výpočetní infrastruktury. Jak se společnosti jako Airbnb, Uber a Netflix začaly rozrůstat, začala se rozrůstat i AWS. Obchodní model byl tak úspěšný, že většina velkých korporací a vládních agentur – dokonce i těch, které měly aktiva z oblasti výpočetní techniky – se začala přiklánět ke cloudu.

Nejbližší konkurenci pak představuje Microsoft, který v oblasti cloud computingu v posledních čtyřech letech rychle roste, a podle společnosti Synergy Research Group vzrostl jeho podíl z 10 % trhu v roce 2017 na 20 % trhu v posledním čtvrtém čtvrtletí roku 2020. Amazon se přitom v posledních čtyřech letech drží kolem rozmezí 32 až 34 % trhu. V posledních letech se do veřejných komentářů Jassyho na andresu Microsoftu vloudil tón defenzivy: „Oni neupřednostňují to, na čem vám jako zákazníkovi záleží,“ uvedl Jassy na výročním setkání AWS v Las Vegas v prosinci 2019.

Konkurenta představuje samozřejmě i společnost Alphabet (Google), která měla v posledním čtvrtletí 2020 obrat z cloudových služeb ve výši 3,8 miliardy dolarů, což je 47% meziroční nárůst, a společnost uvedla, že její platforma Google Cloud, která konkuruje AWS, rostla ještě rychleji. Tento segment však zahrnuje i Google Workspace, který zase konkuruje Microsoft Office.

V posledním čtvrtletí měla divize AWS obrat 12,7 miliardy dolarů s provozním ziskem 3,6 miliardy dolarů, což je více než polovina celkového provozního zisku společnosti. 

Kontroverze

Jassy je velkým zastáncem technologie rozpoznávání obličejů a softwaru Rekognition, který Amazon vyvinul v roce 2016. Rekognition AWS byl proklamován s tím, že má schopnost „odhalit strach“. 

Nicméně toto řešení vyvolalo kontroverze, když byli zákonodárci tmavé pleti pravidelně chybně označováni za osoby zatčené za trestné činy. V rozhovoru pro Recode v roce 2019 Jassy přirovnal technologii rozpoznávání obličeje ke zbrani a trval na tom, že „jen proto, že lze technologii zneužít, neznamená, že bychom ji měli zakázat a odsoudit“

V dokumentu PBS Frontline zveřejněném v únoru 2020 Jassy znovu trval na tom, že je předčasné vyjadřovat obavy ohledně technologie rozpoznávání obličeje a tvrdil, že neexistují žádné důkazy, že by vedla k nějakému zneužití. Jassy uvedl, že jsou to zákazníci, nikoli samotný Amazon, kteří jsou zodpovědní za používání potenciálně problematických technologií umělé inteligence, jako je rozpoznávání obličeje.

V říjnu 2020, po letech studií ukazujících rasovou předpojatost a možnost zneužití, Amazon vyhlásil roční moratorium na to, aby policejní oddělení mohla Rekognition používat, a vyzval Kongres, aby schválil právní předpisy k jeho regulaci. Zároveň se společnost pokusila zrušit dosud nejsilnější zákaz technologie rozpoznávání obličejů, který platí v Portlandu.

Jassy je také komisařem Národní bezpečnostní komise pro umělou inteligenci, nezávislé komise vytvořené v roce 2018 zákonem National Defense Authorization Act, aby zvážila technologický vývoj nezbytný pro „komplexní řešení potřeb národní bezpečnosti a obrany Spojených států“. Pod vedením Erica Schmidta, bývalého generálního ředitele a výkonného předsedy Googlu, předložila letos v lednu komise Kongresu zprávu, která tvrdila, že existuje „morální imperativ“ věnovat se vývoji a používání zbraní obsahujících technologii umělé inteligence.

Uhlíkový cloud

Za Jassyho působení v AWS společnost také ve velkém navázala spolupráci se společnostmi, které se zabývají fosilními palivy, přestože společnost trvala na tom, že snižuje svou nemalou stopu přispívající ke klimatickým změnám. Tento nový průmysl „uhlíkového cloudu“ je neuvěřitelně lukrativní, pomáhá firmám vyrábějícím fosilní paliva vytěžit a emitovat co nejvíce, než jejich aktiva uvíznou – stanou se bezcennými – v důsledku globálních emisních cílů nebo regulací.

Jak uvedl Brian Merchant pro Gizmodo, Jassy se silně vyslovil pro rozvoj tohoto uhlíkového cloudu. Na jedné z největších akcí ropného průmyslu v roce 2019 hovořil o tom, že „spousta věcí, které jsme v poslední době vybudovali a vydali, byla založena na rozhovorech s našimi zákazníky a partnery z ropného a plynárenského průmyslu“, mezi něž patřila prestižní jména jako „Shell, BP, ConocoPhillips a Halliburton“. Sám Jassy připustil, že AWS umožnil společnostem vyrábějícím fosilní paliva těžit způsobem, jakým to dosud nedokázaly.

Jassy a změny

Andy Jassy by se měl své funkce ujmout oficiálně ve třetím čtvrletí roku 2021. Bude se muset mimo jiné vypořádat se stížnostmi antimonopolních úřadů v USA i EU, ale očekává se, že ve vedení společnosti plynule naváže na Bezose a jinými slovy bude pokračovat v tom, co už velice dobře funguje. Rozhovory z posledních let naznačují, že Jassy je nadšený pro cloudové služby přizpůsobené potřebám praktiků strojového učení, zejména pro velké podnikové aplikace.

Přesto se očekává, že Bezos se bude i nadále dost angažovat ve spoustě různých částí společnosti. 

Zdroje: vice.comcnbc.comventurebeat.com

Total
4
Shares
Další články
Přečtěte si více

Video: Michal Hanus a Zdeněk Svoboda na Startupcampu

Premiéra původně slovenského networkingového formátu Startupcamp přinesla dva zajímavé řečníky a výjimečně hned sedm prezentací startupů. Výživnou přednášku Michala Hanuse o tom, proč už při zakládání firmy přemýšlet o jejím prodeji, a neméně zajímavou prezentaci Zdeňka Svobody, který popisuje obtíže budování globální firmy a nakládání s investicemi, si nyní můžete přehrát ve formě videa.