Andrej Kiska (Credo Ventures): Český startupový ekosystém už plenky nepotřebuje

Oproti době před osmi lety se český startupový svět neskutečně posunul a dnes již všichni vidí, že jde i z České republice vytvářet globální byznys. Je o tom přesvědčen Andrej Kiska, partner v jedné z nejvýznamnějších venture kapitálových firem u nás.

V rámci seriálu o aktuálních trendech ve startupovém světě jsme na Těchinternetech oslovili nejznámější venture kapitálové fondy se šesticí otázek. Dnes nám odpovídal Andrej Kiska, partner v Credo Ventures, aktuálně žijící v kalifornském Silicon Valley.

Vidíte v posledních letech nějaký posun v rámci fungování nebo zaměření českých startupů?

Myslím, že za posledních pár let se podařilo českým statupům dokázat, že se umí prosadit globálně. Kromě firem z našeho portfolia jako například Apiary (koupená Oracle), Represent (koupený CustomInk) nebo Cognitive Security (koupený Cisco) se výborně daří například Kiwi.com, Prusa Research, SpaceKnow nebo Gamee.

Na začátku této dekády, když jsme v Credu začínali investovat do prvních startupů, někdo o české startupové scéně napsal, že je v plenkách. Pokud bych měl pokračovat v téhle analogii, tak myslím, že tato dekáda dokázala, že český startupový ekosystém už plenky nepotřebuje. Věřím, že příklady z této dekády konečně umlčí typické české kritiky, kteří tvrdí, že startupy s globálními ambicemi od nás jsou jen prázdné schránky bez byznys modelu a tržeb, které vysávají peníze investorů. Opak je pravdou.

Andrej Kiska

Pozorujete, že se startupy, které vám posílají poptávky na investici, v průběhu let spíš zlepšují, nebo zhoršují? Například co se týče kvality jejich byznys plánu nebo i jejich samotného nápadu?

Jednoznačně zlepšují. Hlavně v porovnání s lety 2010 až 2012 je to úplně jiná liga.

Přehodnocovali jste v posledních letech oblasti, na které se zaměřujete?

Pořád se zaměřujeme na technologické startupy s globálními ambicemi a potenciálem, které pocházejí ze střední a jihovýchodní Evropy. Na tom se nic nemění od našeho začátku a žádné změny v zaměření ani neplánujeme. Spíš se snažíme naše zaměření ještě prohloubit, třeba tím, že jsem se přestěhoval do Kalifornie, kde jsem otevřel náš office v Silicon Valley. Cílem těchto aktivit je pomoct prosadit se naším startupům právě v Mekce globálních startupů.

V čem je startupové prostředí v České republice jiné než v dalších zemích, kde investujete?

Investujeme v osmi zemích střední a jihovýchodní Evropy a Česko určitě patří k těm nejvyspělejším, společně s Rumunskem (odkud pochází i náš první unicorn – firma s alespoň miliardovou valuací v dolarech) a Polskem (kde máme několik slibných investic).

Je to podle mě díky relativně kvalitním a šikovným technickým lidem, kteří vycházejí z našich škol, a vyšší koncentraci etablovaných technologických firem typu Avast, AVG, Good Data nebo Socialbakers, kde se tito lidi mohou naučit, jak budovat globální byznys.

Jaký druh startupů vám chybí, do kterého byste chtěli investovat? Něco jako dream startup, který byste prostě nemohli odmítnout, případně oblast, které se nevěnuje dostatečná budoucnost.

Pro mě je dream startupem jakýkoliv tým, který je šikovný a hladový po globálním úspěchu. Nedívám se na individuální sektory nebo odvětví a nemám rád hype kolem některých oblastí, který trvá pár let a pak pomine – teď je to třeba AI, před několika lety zase VR, předtím 3D printing. Nejlepší týmy vědí změnit fungování jakéhokoliv sektoru.

Na základě čeho děláte risk analýzu? Které jsou nejdůležitější faktory, které při tom sledujete?

Hrozně důležitý je pro nás již zmíněný tým. Když nejde o produkt, anebo trh není příliš receptivní, vždy se dá pivotovat. Když se ale rozpadne nebo rozhádá tým, tak nemáte nic. Takže se snažím trávit mnoho času s týmem, s různými členy a při různých příležitostech (v officu, společensky atd.), abych pochopil, jak dobře spolu fungují a jací skutečně jsou.

Total
0
Shares
Další články
Přečtěte si více

Ve sklepě s Davidem Beškou

Jsem rád za každou aktivitu, která lidi nutí dělat něco jiného než voloviny - i když z toho třeba nebude Facebook 2. Tak by se dal shrnout celkově optimistický pohled Davida Bešky, kterého slovo "startup" stále nezačalo iritovat, na českou startupovou scénu. Mentor StartupYardu, Mini SeedCampu a brzy i dalších programů byl dalším hostem našeho sklepa.
Přečtěte si více

Průvodce českými startupy: Bijk.com

Pro další díl pravidelné rubriky Těchinternetů, která představuje aktuální projekty domácích průkopníků internetu, jsme pro vás posbírali informace o projektu Bijk.com. Za ryze globálně pojatým startupem stojí Zdeněk Cendra, zakladatel úspěšného SuperHosting.cz. Ani tentokrát nechybí komentář investora.