Americký gigant GoDaddy.com koupil česko-slovenský startup M.Dot

Tahle zpráva nám udělala hodně velkou radost. Hostingový a doménový poskytovatel GoDaddy.com právě oznámil převzetí služby M.Dot, která je mobile-first řešením na tvorbu webových stránek. Startup v roce 2011 společně založili Dominik Balogh ze Slovenska a Pavel Serbajlo z Česka, nyní celkem pětičlenný tým kromě nich čítá ještě další tři české vývojáře.

Tak už je to konečně venku a i my smíme prozradit jednu z nejzajímavějších zpráv, které jsme si přivezli ze Silicon Valley. Po několika měsících jednání se startup M.Dot stal součástí GoDaddy.com, s velkým náskokem největšího doménového poskytovatele světa. Službu rovným dílem vlastnili Dominik Balogh a Pavel Serbajlo, část podílu pak loni připadla investorům výměnou za seed investice v celkové výši 700 tisíc dolarů.

Není překvapením, že cena za prodej nebyla zveřejněna, podle TechCrunche by nicméně mohla být kdekoliv mezi pěti a 25 miliony dolarů. Celý tým se každopádně ode dneška přesouvá do nových kanceláří v GoDaddy.com. Pod Pavlovým a Dominikovým vedením by se měl rozšířit až na 10-15 lidí a samostatně pokračovat ve vývoji a zdokonalování produktu (na řadě je například Android aplikace). Alespoň prozatím zůstane zachována i samostatná značka služby, která přilákala už bezmála 60 tisíc uživatelů.

“Důvodů k prodeji bylo více, tím klíčovým ale bylo kromě finanční stránky načasování. GoDaddy.com nyní intenzivně řeší, jak být relevantní v mobilní oblasti, a otevírá speciální pobočku v Silicon Valley. Za půl roku by mohlo být pozdě. Jsou největší firmou v tomto prostoru a mají dostatek prostředků a zkušeností k tomu, aby se naše služba mohla velice rychle dostat ke statisícům uživatelů,” konstatuje Balogh.


Zleva Pavel Serbajlo a Dominik Balogh, zakladatelé služby M.Dot

Ostatně právě načasování je zjevně silnou stránkou obou zakladatelů. K přesunu do Spojených států se rozhodli už před několika lety, když si uvědomili nástup mobilních zařízení. Následně se neúspěšně hlásili do Y Combinatoru, i tahle zkušenost je ale dokázala nakopnout. Jestli vás zajímají detaily, celý příběh M.Dot jsme od začátku popsali loni v červenci.

Obchod inicioval Jason Rosenthal ze Silver Lake Partners, kteří v roce 2011 spolu s KKR a Technology Crossover Ventures koupili většinu GoDaddy.com údajně za 2,25 miliardy dolarů. Rosenthal již dříve stál ve vedení firem Netscape, AOL či Ning, v rámci GoDaddy.com zastává pozici Chief Product Officer a je i partnerem Andreessen Horowitz.

S ohledem na obvyklou strategii Silver Lake Partners se předpokládá, že současní vlastníci GoDaddy.com budou usilovat o brzký a co nejúspěšnější vstup na burzu, což by pro zakladatele M.Dot mohla být velice dobrá zpráva – kromě peněz totiž získali také nemalý počet akcií. Společnost za sebou má řadu úspěchů i kontroverzí, od slavného lovu na slony až po podporu SOPA, kterou si nakonec pod obřím tlakem rozmyslela. Zároveň ale byla loni vyhlášena jedním z nejlepších zaměstnavatelů a často sbírá různá ocenění.

Přesun na americký trh vidí Balogh jako klíčový faktor úspěchu. “Zásadní pro nás byl dostupný mentoring na úrovni, k níž se v Česku a na Slovensku nelze dostat. Člověk si postupně poskládal spoustu užitečných věcí, což nám pomáhalo dělat lepší rozhodnutí. Myslím si ale, že se startupy jsme ještě neskončili,” uzavírá. A my uzavřeme připomenutím jeho článku na téma Silicon Valley, který pro nás sepsal v závěru minulého roku.

Pánové, gratulujeme a mockrát děkujeme za tuhle inspirativní lekci!

Total
0
Shares
Další články