Zatopí Liftago a jeho americká obdoba Uberu v Česku?

Za “americké Liftago” jde označit aplikace Ridescout. Ta už brzo promluví do rozložení sil na globálním trhu, kde je pořád nejvýznamnějším hráčem UBER, ale nemalé ambice tam má i české Liftago. Pikantní je, že se Ridescout může brzy objevit i v Praze. S čím přichází?

Ridescout je agregátorem všech typů sdílené přepravy. Uživatel si v aplikaci může vybrat, zda pro konkrétní jízdu využije taxi, sdílené auto v jednom nebo obou směrech, případně dokonce sdílené kolo či MHD.

Ridescout

U každé varianty vidí, jak dlouho by cesta trvala, kdy mu to jede a na kolik ho to vyjde.

Je-li vám výše popsaný koncept povědomý, není se co divit. Pražské Liftago je sice teď skloňováno především v souvislosti s UBERem, ale zástupci firmy opakovaně zdůrazňovali, že u taxíků nezůstanou a svůj záběr rozšíří na bikesharing, carsharing i další oblasti.

Plánovaný koncept Liftaga se tak Ridescoutu náramně podobá.

Superagregátory přicházejí

Obě aplikace – ať takhle v budoucnu fungující Liftago, tak  jeho americký protějšek – jsou typickými představiteli superagregátorů přepravy.

Už nejde jen o to porovnávat taxíky napříč různými poskytovateli, ale o to nabídnout uživateli v daném městě v jedné aplikaci nejlépe všechny přepravní možnosti.

Důležitost popsaného konceptu vyniká v kontextu dění na začátku tohoto měsíce.

Car2Go proti všem…

Celosvětově byly dosud poměrně jasně rozděleny pozice na ridesharingovém – UBER, LYFT, myTaxi, Blablacar… a carsharingovém trhu – Zipcar, Car2go, DriveNow,….

 Na počátku září ale koupila  carsharingová firma Car2Go nejen zmíněný Ridescout, ale také velkou ridesharingovou firmu myTaxi, tím se Car2Go vydalo přes dosavadní hranice a výrazně se tím mění rozložení sil. Společnost totiž v myTaxi získala “německý UBER”, který má 10 milionů zákazníků, 45 000 taxíků a působí ve velké části Evropy.

"Car2Go Amsterdam Smart ED cropped", by : Mariordo (talk), licensed under Creative Commons Attribution
“Car2Go Amsterdam Smart ED cropped”, by : Mariordo (talk), licensed under Creative Commons Attribution

Z hlediska Car2Go je zmíněná akvizice geniálním tahem. Díky myTaxi se firmě otevřou dveře k několika miliónům nových uživatelů, kteří si mohou vybrat, zda pro konkrétní jízdu použijí taxi od myTaxi nebo levnější jednosměrný carsharing od Car2Go.

A tam to nekončí… Díky Ridescoutu zas může Car2Go uživatelům nabídnout aplikaci, ve které mají všechny další možnosti přepravy – kola, MHD, atd…

Jen pro lepší pochopení, o jaké síle je řeč.. Car2Go je celosvětově nejrychleji rostoucí jednosměrný carsharing s více než 700 000 uživateli.

Superagregátory v Praze

Car2Go se chystá expandovat i do Prahy a bude-li tlačit na pilu, tak se tady její aplikace objeví, ať už pod brandem Ridescout, Car2Go… nebo cokoliv si vymyslí.

Pochopitelně to bude v Praze něco úplně jiného než v Německu, kde má carsharing více než dvacetiletou tradici a jak Car2Go, tak myTaxi zde jsou zvučnými jmény. V Praze a ve střední Evropě obecně je agregace přepravy v plenkách a carsharing se prakticky ještě ani nenarodil. O to zajímavější bude vývoj sledovat.

Pokud Liftago opravdu nezůstane jen u taxíků a vrhne se do dalších oblastí, tak se Praha stane jedním z prvních míst, kde dojde k zápolení superagregátorů o vykolíkování hřiště, na kterém se hraje o miliardy.

Liftabike?

A možná ne. Možná Liftago u taxíků zůstane. Nebo možná Car2Go pohřbí vyšší formu agregace ve spletitých uličkách velké korporace a velkou část trhu ovládne Liftago.

Zdroj: Liftago Youtube Channel
Zdroj: Liftago Youtube Channel

Nebo UBER celý koncept superagregátorů převálcuje svou těžkou tonáží. Nebo v UBERu dojdou k závěru, že si vytvoří vlastní superagregátor. Nebo… ?

Budoucnost nové mobility zahaluje řada nejasností. Ale jedno je jisté – po tomto mém prvním článku na TYI už víte, o čem tady budu psát.

Total
0
Shares
Další články